Dziś setna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego
Obchody dzisiaj, 2 maja rozpocznie o 10.30 uroczysta msza święta w kościele pw. św. Andrzeja w Zabrzu. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadba Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, która wykona wiązankę pieśni powstańczych.
Będzie też symboliczne złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich przez reprezentację władz samorządowych czy przejazd samochodów militarnych Alejami Korfantego, ul. De Gaulle’a i ul. Wolności, podczas którego podziwiać będzie można m.in. replikę pojazdu „Korfanty”. Na 18.00 zaplanowano prezentację widowiska muzycznego pt. “Powstanie w nas” przygotowywanego wspólnie przez Filharmonię Zabrzańską oraz Teatr Nowy w Zabrzu. Wiadomo, że chyba raczej nikt ze Śląska Cieszyńskiego nie wybierze się do Zabrza, jednak od czegóż mamy internet! Transmisję będzie można zobaczyć online na kanale YouTube organizujących widowisko instytucji. Dzisiejsze obchody zakończy o 21.00 mapping historyczny na fasadzie Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. W Świętochłowicach natomiast na dziś, 2 maja zaplanowano koncert, który odbędzie się o godz. 16. Będzie go można wysłuchać za pośrednictwem strony internetowej Muzeum Powstań Śląskich, bądź za pośrednictwem muzealnego Facebooka. A o godz. 20.21 zaplanowano mapping. Również dostępny będzie na stronie internetowej Muzeum Powstań Śląskich oraz muzealnym Facebooku.
Obchody setnej rocznicy III Powstania Śląskiego to jednak nie tylko dzień 2 maja, kiedy to powstanie wybuchło. Wydarzenia związane z obchodami trwać będą przez kolejne dni, a niektóre, jak wystawy, nawet miesiące. I tak 3 maja MBP w Zabrzu organizuje spotkanie autorskie z Józefem Krzykiem, poświęcone jego książce pt. „Korfanty. Silna bestia”. Poprowadzi go dr Sebastian Rosenbaum - współautor książki “Wojciech Korfanty”. A że wydarzenie organizowane jest za pośrednictwem Facebooka MBP w Zabrzu, to bez znaczenia jest, z jakiego miejsca na świecie będziemy się mu przysłuchiwać. Podobnie rzecz ma się z wykładem historyka Zbigniewa Gołasza pt. “Robert Oszek – bohater z Zabrza”. Wysłuchać będzie go można również na Facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu 5 maja o godz. 17.00.
Biuro Programu „Niepodległa”, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Śląsk wspólna sprawa”, przygotowało wielkoformatową animację komputerową (mapping), która opowiada o historii powstań śląskich, a także serię materiałów edukacyjnych, które będzie można oglądać na stronie internetowej https://niepodlegla.gov.pl/ oraz w social mediach. Już teraz dostępny jest portret filmowy Wojciecha Korfantego. A już niedługo będzie można w podobnej formie zapoznać się z postacią Józefy Bramowskiej, bohaterki III powstania śląskiego.
Historia Górnego Śląska jest trudna i niejednoznaczna. Jak każdego pogranicza. Obfituje w trudne decyzje i narodowościową walkę mieszkańców tamtych terenów sprzed 100 lat. Zagłębiając się w nią znajdziemy mnóstwo ciekawych postaci. Nie tylko jednoznacznych, jak wspomniany Korfanty, ale także kontrowersyjnych. Jak choćby przykładowo ksiądz katolicki Carl Ulitzka, którego najtrafniej określa jednym zdaniem autor dodatku historycznego do Tygodnika Regionalnego „Strzelec Opolski” - „Strzelec Powstańczy nr 6 z 27 kwietnia 2021 r na str. 3: „Dla Polaków był antypolskim wojownikiem, a Niemcy mówili o nim „polska świnia”.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.