Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dziś Niedziela Palmowa

Dziś (28.03) Niedziela Palmowa, zwana też Kwietną Niedzielą. To ostatnia niedziela Wielkiego Postu i początek Wielkiego Tygodnia, czyli ostatecznych przygotowań do świąt. Jakie tradycje dawniej wiązały się z tym dniem w regionie?

Niedziela Palmowa to dzień, kiedy do kościoła chodziło z własnoręcznie przygotowanymi palmami. Dawniej w regionie palmy były przygotowywane z bazi, złotego deszczu i pierwszych wiosennych kwiatów. Czasem używano również gałązek z drzew, aby nieco ożywić kompozycję. Gałęzie te ścinano wcześniej i wstawiano do wody, aby pąki i zalążki liści zdążyły się rozwinąć. Palmy były święcone w kościołach.

Po powrocie do domu gospodarze nie wyrzucali poświęconych palm - Po poświęceniu ich w kościele i przyniesieniu do domu, wstawiano je do wazonu z wodą, a także przechowywano je zatknięte za krokwią na strychu, aby piorun nie uderzył w dom. W Wielką Sobotę palmy te palono przed kościołem, a powstały z nich popiół używany jest do posypywania głów wiernych w Popielec następnego roku. Poświęcona palma służyła też do okadzania bydła w czasie pierwszego wypędzania na pastwisko, co miało zabezpieczać przed urokami i chorobami. Okadzano nią także chorych ludzi, jak i zwierzęta. Nie wolno jej było wyrzucić – wyjaśnia Czesław Stuchlik miłośnik historii i Folkloru z Pogwizdowa.

Popiół z palmy wielkanocnej miał również inne zastosowania. Gospodarze obsypywali nim swoje posesje. Niedopalone gałązki z kolei były zbierane i wtykane w ziemię, co miało zapewnić urodzaj.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-03-28 16:00:40
Antykler Forte: nie wiem czy to ma jakiś związek ale zauważyłem, że polskiemu klerowi a w szczególności biskupom w ostatnich kilku latach wyraźnie palma odbiła
2021-03-28 18:38:38
mario172: Jestescie strasznie plytcy skoro potraficie atakowac kosciol w ten sposob!!!lgbt i cale to chore towarzystwo wam nie przeszkadza??!!przeciez czesc tychze chwastow schowalo sie w szeregach kosciola i niszcza go od srodka!a wrzucacie w kosciele wszystkich do jednego worka...to tak jakby na podstawie kilku alkoholikow stwierdzic ze caly narod to tylko i wyłącznie alkoholicy!!troche płytkie myślenie..prawda anty??!!
2021-03-28 20:26:12
jasper: mario172, seks ukryty pod sutanna ciag dalszy . „ Ks. K. Nartowski w 2013 gwalcil regularnie przez poltora roku 12 letnia Marianne i ja okaleczal. Marianna wciaz czeka na efekty dzialan prokuratury. Ksiadz pozostaje nadal na wolnosci w parafii we Wloszczowej . Dziewczyna boi sie, ze moze krzywdzic kolejne dzieci.“ Kto broni tego ksiedza ?
2021-03-28 20:27:39
Antykler Forte: mario172 - nie wiem kolego o co ci chodzi: za płytkiego się absolutnie nie uważam, a ten kościół ma u mnie przesr.ne za całokształt i jak najbardziej zasługuje na krytykę i wieczne potępienie; LGBT mi absolutnie nie przeszkadza, za to akurat w kościele chwastów bez liku, od środka niszczą go duchowni z biskupami na czele, przy cichej aprobacie a często pomocy owieczek - no i z tymi kilkoma alkoholikami to grubo przesadziłeś, bo na przykład w całym polskim episkopacie to akurat z bidą ledwie kilku uczciwych i przyzwoitych na ponad 150-ciu by się znalazło, wśród kleru podobne proporcje - pyszni i chciwi, niedouczeni i przemądrzali, do nosa im padze a innych potrafią zgnoić z ambony bez wahania, prawdziwe wilki w sutannach - słyszałeś gdzie o jakimś klesze który by z ambony potępił epidemię pedofilii która się tam szerzyła przez dekady a pewnie i przez wieki? ja nie słyszałem - za to słyszę z lewej i z prawej prymitywnych politykierów uprawiających partyjniacką propagandę za judaszowe srebrniki i obrzucających błotem bogu ducha winnych - owieczki te co maja jaja dawno zrezygnowały z udziału w tej szopce, a te które zdecydowały się dalej w niej uczestniczyć siłą rzeczy są współodpowiedzialne za to bagno - taka jest prawda, mario, przykro mi
2021-03-28 20:35:38
jasper: mario172, tak na marginesie, gwalciciel „ dominikanin o. Malinski siedzi w celi”. W celi klasztornej !!, bo sad przyjal gwarancje zakonu, ze mu zapewnia izolacje jak w areszcie. Jak widac pani prokurator jest… bardzo wierzaca katoliczka. W glowie mi sie nie miesci, ze zwyczajny gwalciciel nieletniej, pedofil nie jest zatrzymany przez panstwowa policje i osadzony przez niezalezny sad... Tylko ma jakies szemrane kolegium i tzw. kare zasadzona przez jego kolegow z mafii... I na dodatek nikogo to w tym katolibanie nie dziwi !
2021-03-28 20:46:32
Antykler Forte: to jedna kato-bolszewicka mafia, już nawet niektóre co bardziej przyzwoite media przykościelne o tym piszą wprost - wiez.pl/2021/03/23/jesli-w-sprawie-naduzyc-u-dominikanow-uslyszymy-winni-sa-tylko-malinski-i-zieba-bedzie-to-jedynie-falszywy-pr/
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: