Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś Matki Boskiej Gromnicznej

Dziś 2 dzień drugiego miesiąca w roku, czyli święto Matki Boskiej Gromnicznej – data ważna dla naszych przodków z terenów Śląska Cieszyńskiego. Dzień ten kończył okres Bożego Narodzenia i był czasem, w którym gospodarze szczególnie skupiali się na kwestiach bezpieczeństwa w niedawno rozpoczętym roku.

Matka Boska Gromniczna była w kulturze ludowej Śląska Cieszyńskiego bardzo ważna, ponieważ to do niej gospodarze zanosili modły o bezpieczeństwo i powodzenie ciągu roku - Na okładkach starych kalendarzy lub na karcie miesiąca lutego, często można było zobaczyć ilustrację Matki Boskiej z zapaloną świecą ochraniającą domostwa przed wilkami. Wilki obok silnych mrozów panujących w tym okresie stanowiły ciężką plagę dla wiejskiej ludności. Dlatego ludzie zwracali się do Matki Boskiej Gromnicznej z prośba o opiekę nad swymi domostwami – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa, dodając, że jeżeli ktoś wcześniej tego nie zrobił, to 2 lutego usuwał stajenkę, choinkę i wszystkie symbole związane z Bożym Narodzeniem.

Był to również czas święcenia świec – dawniej w każdym domu znajdowała się gromnica, czyli poświęcona gruba świeca, którą zapalano na przykład w trakcie burz, czy kataklizmów, mając w ten sposób zapewnić ochronę. Ta tradycja na Śląsku Cieszyńskim jest wciąż żywa – dalej można znaleźć domy, w których znajduje się gromnica. W tradycji świeca ta ma chronić w szczególności przed piorunami, pożarami i chorobami.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-02 19:43:45
Antykler Forte: chwała bogu te zabobony odeszły do lamusa, za nimi maszerują szamani
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: