Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dwie wille na liście

Lista historycznie cennych i chronionych prawem obiektów na terenie miasta Czeski Cieszyn niedawno rozszerzyła się o dwie piękne wille. Miasto je na listę kulturalnych pamiątek umieściło samo, wbrew wcześniejszej odrębnej opinii powiatu.

Pierwsza to dziewiętnastowieczna willa: - Wolnostojąca neorenesansowa, dwuskrzydłowa, dwukondygnacyjna Willa Fuldy w Alei Masaryka jest przykładem wysokiej jakościowo architektury historyzmu z wyrafinowanym dekoracyjnym ornamentem. Szczególnie portal wokół drzwi jest mistrzowskim przykładem dzieła sztuki stosowanej – mówi Beta Křenková, pracownica urzędu w Czeskim Cieszynie, odpowiedzialna za dziedzictwo kulturowe.

Godne uwagi jej zdaniem jest także zastosowanie piaskowca w przeważającej części elementów dekoracyjnych. Ogólnie zabytkowy budynek wzniesiony według projektu wiedeńskiego architekta, J. Mayredera w 1899 roku jest bardzo dobrze zachowany.
Do wartości dziedzictwa należy, oprócz innych, również elewacja z neorenesansowymi szczytami oraz dekoracje z kamienia czy bogato wykonany kamienny portal wokół drzwi wejściowych. Wartościowe jest również oryginalne metalowe ogrodzenie czy autentyczne detale, jak kraty okienne, pręty czy zwieńczenia szczytów.

Druga - willa na ulicy Smetany z roku 1930 jest z kolei przykładem tradycjonalistycznego podejścia do architektury czerpiącej z koncepcji ulubionego angielskiego domu z holem oraz jednocześnie przykładem międzywojennej architektury Czeskiego Cieszyna z zachowanym wnętrzem.

- Sami staraliśmy się dodać te obiekty na listę chronionych zabytków. Chcemy chronić wybitne przykłady sztuki architektonicznej, a fakt, że są na liście umożliwia staranie się o dotacje na ich renowację z różnych programów – zauważa Křenková.

W Czeskim Cieszynie jest obecnie 16 obiektów na liście cennych, m.in. budynek Strzelnicy, kościół rzymskokatolicki w dzielnicy Koniakowie (czeski Koňákov), była synagoga, gimnazjum, trzy kapliczki, dwie figury Jana Nepomucena, stary krzyż (zobacz listę).

Miasto ogłosiło, że przeznaczy pieniądze na odnowienie i zachowanie małych elementów architektonicznych: - Dotacja ma na celu przywrócenie historycznych elementów budynków, które nie są zabytkami kultury, ale znajduje się na terenie obszaru miejskiego. Są to małe elementy, które powstały do 1945 roku i są świadectwem dawnego kunsztu architektonicznego. Są to głównie: oryginalne okna skrzydłowe, drzwi wejściowe i drzwi balkonowe, drewniane witryny, balustrady metalowe na zewnątrz budynków, ogrody zimowe, oryginalne ogrodzenia i altanki - wyjaśnia Beata Křenková. Miasto będzie uczestniczyć finansowo w pokryciu całkowitych kosztów kwalifikowanych zrealizowanego projektu w wysokości 50%.

Termin składania wniosków na bieżący rok kończący się 15 lutego.
- Potencjalni wnioskodawcy powinni mieć świadomość, że jednym z niezbędnych załączników do wniosku o dotację jest ważna opinia organu miejskiego odpowiedzialnego za ochronę dziedzictwa - dodaje Křenková.


red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-01-04 17:13:06
tajemnica poliszynela: Droga Redakcjo, <br />a w jakim to jest języku: \&quot;Miasto je na listę kulturalnych pamiątek umieściło samo...\&quot; ?!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: