Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

  Dr Małgorzata Kiereś doceniona przez władze powiatu

W wiślańskim Muzeum przepracowała ponad 42 lata, w tym 25 lat jako jego kierownik.  Podczas ostatniej  Sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego uroczyście podziękowano dr Małgorzacie Kiereś, Kierownik Muzeum Beskidzkiego im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle.

 -  Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński wraz z Stanisławem Kubiciusem, Przewodniczącym Rady Powiatu Cieszyńskiego podziękowali Pani Doktor za pełną pasji, sumienną, profesjonalną i twórczą pracę cechującą się działaniami spektakularnymi, niestandardowymi, a także innowacyjnymi na rzecz upowszechniania tradycji, historii i dziedzictwa kulturowego Śląska Cieszyńskiego ze szczególnym naciskiem na kulturę ludową, a także za wielką odwagę w rzetelnym i obiektywnym przedstawianiu opracowywanych faktów historycznych – informuje cieszyńskie starostwo powiatowe.

Ponadto podkreślili, że jej autentyczne, głęboko osadzone w tradycji, szczere zaangażowanie, wszechstronność w każdej dziedzinie, postawa, wysoka kultura osobista, a także serdeczność we wzorowych relacjach międzyludzkich, w szczególności z podwładnymi i z przełożonymi, jak również umiejętności dyplomatyczne w funkcjonowaniu, pięknie rozjaśniały muzealną codzienność i miały wielki wpływ na krzewienie idei związanych z propagowaniem tej Placówki w szerokim kręgu, nie tylko wśród Mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Co ważne - wysoko sobie cenią jej ponad czterdziestodwuletni wkład we wzorową pracę, będący znakomitym przykładem dla współpracowników, połączony z doskonałym podejściem do wykonywanych i powierzonych zadań, które pozwalały na skuteczną realizację wielu ważnych przedsięwzięć i były niesamowitym wsparciem dla działań wiślańskiego Muzeum.

Dr Małgorzata Kiereś ma szczególne dokonania w dziedzinie popularyzacji kultury Śląska Cieszyńskiego ze szczególnym uwzględnieniem jego części górskiej. Podstawy tego działania stanowią lata żmudnych badań etnograficznych, bardzo wielu publikacji z tej dziedziny oraz rozlicznych doświadczeń w wieloletniej pracy muzealnika.

W okresie czynnej pracy zawodowej była także wykładowcą w dziedzinie etnografii na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, czym w sposób szczególny przyczyniła się do utrwalania i upowszechniania wiedzy o przeszłości kulturowej regionu, a zwłaszcza górali śląskich.

W ramach działalności naukowej na osobną uwagę zasługuje jej działalność publicystyczna. Jest autorką kilkudziesięciu istotnych, jeśli nie pionierskich, wydawnictw na temat przeszłości kulturowej regionu. Prace o charakterze popularno-naukowym oraz naukowym dotyczą głównie etnicznych zjawisk kulturowych Górali Beskidu Śląskiego, a także problematyki zawodowej z zakresu etnografii. Jej aktywność była widoczna również w pracach w samorządowej administracji powiatowej i gminnej. Była radną powiatową trzech kadencji w latach 2002-2014.

Najważniejszą, wszakże kartą jej działalności zawodowej jest działalność popularyzatorska i utwierdzanie tożsamości regionalnej w wielu przestrzeniach Polski i Europy. Jej działania, zwłaszcza poprzez osobisty udział, organizację lub współorganizację licznych imprez kulturalnych bądź kulturowych o charakterze regionalnym sprawił, że jest liczącym się w naszym regionie animatorem kultury, a zwłaszcza swoistym komentatorem i zarazem popularyzatorem kultury regionu Śląska Cieszyńskiego. Była także jurorką w licznych konkursach i festiwalach folklorystycznych. Zwieńczeniem jej działalności jako kierownika Muzeum Beskidzkiego jest doprowadzenie do powstania enklawy budownictwa drewnianego przy wiślańskim Muzeum. Udostępniając powstałą przestrzeń artystom i rękodzielnikom ludowym ożywiła formułę zwiedzania i możliwości zapoznania się z kulturą górali Beskidu Śląskiego.

W uznaniu dokonań została laureatką wielu prestiżowych nagród, otrzymała m.in. nagrodę Ministra Kultury – Animator roku 1999, nagrodę Powiatu Cieszyńskiego w dziedzinie upowszechniania kultury im. ks. Leopolda Szersznika w 2003 roku, nagrodę J. Ligonia „Hanys Roku”, nagrodę Wiceślązaczki, Nagrodzę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w 2016 roku oraz wiele innych.

Red/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: