Dowiedzieli się, jak chronić się przed czadem
Spotkanie dotyczyło tlenku węgla, a konkretnie zabezpieczenia przed tym cichym zabójcą. Odbyło się w ramach działań Państwowej Straży Pożarnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. To ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna, która ma uświadomić mieszkańcom, z jakim zagrożeniem mogą się spotkać w sezonie zimowym.
Jak wyjaśniał prowadzący, wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że tlenek węgla można wyczuć. W rzeczywistości jest on bezbarwny, bezwonny i nie da się go usłyszeć. Wiąże się z hemoglobiną, uszkadza narządy i może doprowadzić do śmierci. - Każda osoba przebywająca w środowisku skażonym tlenkiem węgla jest narażona na jego działanie. Efekty działania czadu, przy takim samym stężeniu i w takim samym czasie, mogą być jednak różne dla poszczególnych osób. Do grupy największego ryzyka należą noworodki i niemowlaki (tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną, niemowlaki mają jeszcze hemoglobinę płodową, która wiąże dwa razy więcej tlenku węgla, niż zwykła), dzieci, kobiety ciężarne, osoby w podeszłym wieku, osoby z wadami serca i chorobami dróg oddechowych. Szczególnie narażone są również osoby wykonujące prace fizyczne – wyjaśniał st. kpt. Pokrzywa.
Aby w jakimś stopniu zabezpieczyć się przed tlenkiem węgla, dobrze jest zadbać o odpowiednią sprawność wentylacji. Należy również często wietrzyć mieszkania. Dobrze jest się również zdecydować na zamontowanie czujnika tlenku węgla, który reaguje już na jego niewielkie stężenie i może uchronić mieszkańców przed tragedią.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.