Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dowiedzieli się, jak chronić się przed czadem

W środę (16.01.2019) w strażnicy OSP Pastwiska odbyła się prelekcja, skierowana do wszystkich osób zainteresowanych, dotycząca odpowiedniego zabezpieczenia domu, czy też mieszkania przed czadem. Prelekcję poprowadził st. kpt. Michał Pokrzywa, Oficer Prasowy cieszyńskiej komendy PSP.

Spotkanie dotyczyło tlenku węgla, a konkretnie zabezpieczenia przed tym cichym zabójcą. Odbyło się w ramach działań Państwowej Straży Pożarnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. To ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna, która ma uświadomić mieszkańcom, z jakim zagrożeniem mogą się spotkać w sezonie zimowym.

Jak wyjaśniał prowadzący, wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że tlenek węgla można wyczuć. W rzeczywistości jest on bezbarwny, bezwonny i nie da się go usłyszeć. Wiąże się z hemoglobiną, uszkadza narządy i może doprowadzić do śmierci. - Każda osoba przebywająca w środowisku skażonym tlenkiem węgla jest narażona na jego działanie. Efekty działania czadu, przy takim samym stężeniu i w takim samym czasie, mogą być jednak różne dla poszczególnych osób. Do grupy największego ryzyka należą noworodki i niemowlaki (tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną, niemowlaki mają jeszcze hemoglobinę płodową, która wiąże dwa razy więcej tlenku węgla, niż zwykła), dzieci, kobiety ciężarne, osoby w podeszłym wieku, osoby z wadami serca i chorobami dróg oddechowych. Szczególnie narażone są również osoby wykonujące prace fizyczne – wyjaśniał st. kpt. Pokrzywa.

Aby w jakimś stopniu zabezpieczyć się przed tlenkiem węgla, dobrze jest zadbać o odpowiednią sprawność wentylacji. Należy również często wietrzyć mieszkania. Dobrze jest się również zdecydować na zamontowanie czujnika tlenku węgla, który reaguje już na jego niewielkie stężenie i może uchronić mieszkańców przed tragedią.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: