„Dotyk sztuki” nie tylko dla niewidomych
Galerie i muzea w Polsce coraz częściej przygotowują wystawy i wydarzenia z myślą o uczestnictwie w nich odbiorców, będących osobami z dysfunkcją wzroku. W miniony piątek (19.01.) w Sali górnej Bielskiej Galerii odbyło się kuratorskie zwiedzanie, a po nim wernisaż wystawy haptycznej „DOTYK SZTUKI / TOUCH OF ART.”.”. Podczas oprowadzania kuratorskiego zostały opisane słownie przez kuratorów wystawy dr Annę Beatę Barańską i dr Radosława Skórę wszystkie prace znajdujące się na wystawie.
Bielska wystawa sztuki haptycznej umożliwia osobom niewidomym i słabowidzącym bliski, bezpośredni kontakt z dziełem. Natomiast odbiorcy widzący poszerzają swoją percepcję dzieła. Oprowadzania haptyczne, które mają miejsce obecnie w bielskiej BWA umożliwiają poznanie wybranych dzieł sztuki poprzez dotyk. Audiodeskrypcje czy opisy brajlowskie wprowadzają w świat narracji o genezie dzieła i akcie twórczym.
Bielska wystawa jest najnowszym przykładem ekspozycji, którą w pełni można percypować dotykiem. Wystawa jest pokłosiem Projektu „Dotyk Sztuki/Touch of Art.”, zainicjowanego w 2019 roku i realizowanego przez Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Założeniem projektu było przygotowywanie ekspozycji w pełni dostosowanej do percepcji dotykowej. Tak powstała wystawa, prezentująca dzieła sztuki haptycznej zrealizowane przez 40 artystów.
- Na wystawie prezentowane są rzeźby, obiekty artystyczne, instalacje oraz przestrzenne obrazy malarskie. Dla osób niewidomych i niedowidzących przygotowana została ekspozycja w pełni dostępna. Wszystkie prace są dziełami sztuki haptycznej, które oddziałują na widza właściwościami materialnymi, można je dotknąć, pogłaskać, a niekiedy i przytulić. Dotyk wytwarza bardzo bliski, wręcz intymny kontakt pomiędzy dziełem a odbiorcą, pobudza zmysły oraz zachęca do rozpoznawania właściwości przedmiotów i odróżniania faktur Zwiedzanie tego typu ekspozycji ze względu na jej multisensoryczny charakter, to świetna okazja aby zanurzyć się w świecie sztuki współczesnej, odkryć ją, poczuć, posłuchać a nawet posmakować – mówi Anna Beata Barańska.
Dodatkowo do wystawy przygotowana została dokładna audiodeskrypcja wszystkich dzieł, której można odsłuchać podczas zwiedzania z wykorzystaniem urządzenia ze słuchawkami, które można pobrać u organizatorów wydarzenia. Trasa zwiedzania jest oznaczona numerami zgodnie z audiodeskrypcją dzieł.
Wystawa „DOTYK SZTUKI / TOUCH OF ART.”, która przygotowana została z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku skierowania jest do wszystkich, którzy tylko chcą poczuć sztukę nie tylko wzrokiem ale i innymi zmysłami. Galeria Bielska zaprasza do odwiedzania wystawy każdego bez względu na sprawność czy niepełnosprawność. Podczas wernisażu w którym uczestniczyłem praktycznie cała widownia składała się z osób widzących.
Ekspozycja dostępna jest w górnej sali Galerii Bielskiej BWA (ul. 3 Maja 11 w Bielsku-Białej) od 19 stycznia do 25 lutego 2024 roku, od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–18.00. Jednocześnie w dolnej sali prezentowana jest wystawa Ślady i znaki „malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej”. Serdecznie zapraszamy.
Andrzej Koenig
ociemniały
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.