Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

„Dotyk sztuki” nie tylko dla niewidomych  

Od wielu lat na wydarzeniach typu koncerty, zawody sportowe, emisje filmów w kinie, wystawy sztuki czy przedstawienia teatralne pojawiają się osoby z niepełnosprawnością. Spotkać możemy osoby na wózkach inwalidzkich, o kulach rehabilitacyjnych czy z białą laską. Z myślą o takich właśnie odbiorcach sztuki w Galerii Bielskiej BWA przygotowano wystawę „DOTYK SZTUKI  TOUCH OF ART.”.

Galerie i muzea w Polsce coraz częściej przygotowują wystawy i wydarzenia z myślą o uczestnictwie w nich odbiorców, będących osobami z dysfunkcją wzroku. W miniony piątek (19.01.) w Sali górnej Bielskiej Galerii odbyło się kuratorskie zwiedzanie, a po nim wernisaż wystawy haptycznej „DOTYK SZTUKI / TOUCH OF ART.”.”. Podczas oprowadzania kuratorskiego zostały opisane słownie przez kuratorów wystawy dr Annę Beatę Barańską i dr Radosława Skórę wszystkie prace znajdujące się na wystawie.

Bielska wystawa sztuki haptycznej umożliwia osobom niewidomym i słabowidzącym bliski,  bezpośredni kontakt z dziełem. Natomiast odbiorcy widzący poszerzają swoją percepcję dzieła. Oprowadzania haptyczne, które mają miejsce obecnie w bielskiej BWA  umożliwiają poznanie wybranych dzieł sztuki poprzez dotyk. Audiodeskrypcje czy opisy brajlowskie wprowadzają w świat narracji o genezie dzieła i akcie twórczym.

Bielska wystawa jest najnowszym przykładem ekspozycji, którą w pełni można percypować dotykiem. Wystawa jest pokłosiem Projektu „Dotyk Sztuki/Touch of Art.”, zainicjowanego w 2019 roku i realizowanego przez Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Założeniem projektu było przygotowywanie ekspozycji w pełni dostosowanej do percepcji dotykowej. Tak powstała wystawa, prezentująca dzieła sztuki haptycznej zrealizowane przez 40 artystów.

- Na wystawie prezentowane są rzeźby, obiekty artystyczne, instalacje oraz przestrzenne obrazy malarskie. Dla osób niewidomych i niedowidzących przygotowana została ekspozycja w pełni dostępna. Wszystkie prace są dziełami sztuki haptycznej, które oddziałują na widza właściwościami materialnymi, można je dotknąć, pogłaskać, a niekiedy i przytulić. Dotyk wytwarza bardzo bliski, wręcz intymny kontakt pomiędzy dziełem a odbiorcą, pobudza zmysły oraz zachęca do rozpoznawania właściwości przedmiotów i odróżniania faktur Zwiedzanie tego typu ekspozycji ze względu na jej multisensoryczny charakter, to świetna okazja aby zanurzyć się  w świecie sztuki współczesnej, odkryć ją, poczuć, posłuchać a nawet posmakować – mówi Anna Beata Barańska.

Dodatkowo do wystawy przygotowana została dokładna audiodeskrypcja wszystkich dzieł, której można odsłuchać podczas zwiedzania z wykorzystaniem urządzenia ze słuchawkami, które można pobrać u organizatorów wydarzenia. Trasa zwiedzania jest oznaczona numerami zgodnie z audiodeskrypcją dzieł.

Wystawa „DOTYK SZTUKI / TOUCH OF ART.”, która przygotowana została z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku skierowania jest do wszystkich, którzy tylko chcą poczuć sztukę nie tylko wzrokiem ale i innymi zmysłami. Galeria Bielska zaprasza do odwiedzania wystawy każdego bez względu na sprawność czy niepełnosprawność. Podczas wernisażu w którym uczestniczyłem praktycznie cała widownia składała się z osób widzących.

Ekspozycja dostępna jest w górnej sali Galerii Bielskiej BWA (ul. 3 Maja 11 w Bielsku-Białej) od 19 stycznia do 25 lutego 2024 roku, od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–18.00. Jednocześnie w dolnej sali prezentowana jest wystawa Ślady i znaki  „malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej”. Serdecznie zapraszamy.

Andrzej Koenig
ociemniały

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: