„Dostępna szkoła” pomoże dzieciom ze specjalnymi potrzebami
Każda osoba, czy to pełnosprawna, czy z jakąś dysfunkcją ma prawo do edukacji zarówno podstawowej jak i średniej oraz wyższej. Coraz więcej szkół na terenie naszego kraju wychodzi naprzeciw osobom z różnymi dysfunkcjami. Chodzi tutaj o wszystkie rodzaje szkół. Taka sama sytuacja ma miejsce na terenie naszego cieszyńskiego powiatu. Wiele razy pisaliśmy o zaangażowaniu szkół czy uczelni skierowanych właśnie dla tego środowiska.
W ostatnich dniach został zaprezentowany ogólnopolski pilotażowy projekt „Dostępna szkoła”, który rusza na terenie całego kraju od 1 lipca br. W projekcie mogą wziąć udział organy prowadzące publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe. Wysokość grantu wynosi od 500 tys. do 2 mln zł. Granty trafią przede wszystkim do szkół z mniejszych miejscowości – do 50 tys. mieszkańców. Pierwszeństwo będą miały też organy, które zgłoszą do udziału w projekcie więcej niż jedną placówkę. Informacja ta powinna zainteresować również placówki z naszego regionu, które spełniają podstawowe wymogi projektu.
Głównym celem projektu jest Podnoszenie kwalifikacji i kompetencji nauczycieli i pracowników obsługi, zakup niezbędnego wyposażenia i dostosowania architektoniczne, ale także wytyczne jak zorganizować edukację dla dzieci z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami, w tym autyzmem czy z zaburzeniami psychicznymi.
Poprawa dostępności będzie się odbywać poprzez wdrożenie standardów zawartych w „Modelu Dostępnej Szkoły”. Każda ze szkół objętych grantem będzie realizowała swój indywidualny „Plan Poprawy Dostępności”. Dzięki udziałowi w projekcie, szkoły otrzymają pomoc m.in.. formie szkoleń dla kadry, potrzebnych do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami. Również tymi, które dziś nie mogą liczyć na potrzebną im pomoc.
W ramach projektu wybranych zostanie minimum 30 organów prowadzących dla 60 szkół podstawowych, w których zostanie zwiększona dostępność zgodnie ze standardami „Modelu Dostępnej Szkoły”. Projekt realizują wspólnie Fundacja Fundusz Współpracy oraz Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego. Szczegółowe informacje o projekcie na stronie projektu oraz w mediach społecznościowych. Zainteresowane organy zapraszamy do ich odwiedzenia.
AK, mat. Pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
