Dokąd na wycieczkę? Zaolzie. Z Olbrachcic do Stonawy
Spacer rozpoczynamy na dworcu kolejowym w Olbrachcicach, dokąd dojedziemy wygodnie pociągiem z Czeskiego Cieszyna (45 min. po każdej pełnej godzinie). Spod dworca kierujemy się do głównej drogi, po czym skręcamy w nią w lewo.
Idziemy cały czas wzdłuż głównej drogi w stronę Stonawy. Po prawej stronie miniemy m.in. krzyż przydrożny z 1922 roku z polskojęzyczną inskrypcją doskonale obrazującą, jaka rdzenna ludność zamieszkiwała wówczas te tereny, a kawałek dalej murowaną kapliczkę z połowy XIX wieku.
Gdy dojdziemy do głównej szosy nr 475 Stonawa – Hawierzów, skręcamy w prawo, przechodzimy na drugą stronę szosy, po czym skręcamy w pierwszą drogę w lewo. Tuż za mostem przez dopływ Stonawki po lewej stronie zobaczymy zarośnięty lasem pagórek. Jest to Szwedzki Kopiec.
Kopiec według powszechnych podań jest jednym spośród rozsianych w regionie miejsc łączonych z historia wojny trzydziestoletniej. W Wikipedii czytamy, że „jest to pozostałość po twierdzy obronnej Szwedów, zbudowanej w XIV wieku, a opuszczonej najprawdopodobniej w II połowie XV wieku.” Natomiast portal Hrady.cz wyjaśnia, że pierwsza wzmianka o znajdującej się tu twierdzy pochodzi z 1388 r., natomiast opuszczona została w drugiej połowie XVI wieku, a zamieszkiwali ją pierwsi właściciele Stonawy: Hašek ze Słonawy, w roku 1415 Zbyněk ze Słonawy, w latach 1432–41 Jakub Hubnt, a w latach 1437–66 Machník ze Słonawy.
Po zwiedzeniu Szwedzkiego Kopca ruszymy dalej w stronę Stonawy. Tuż za przystankiem autobusowym Stonawa, Hołkowice skręcamy w prawo, w ścieżkę prowadzącą pomiędzy polami a następnie pomiędzy domami. Ta doprowadzi nas do centrum Stonawy, pod kościół pw. św. Marii Magdaleny. Świątynia została zbudowana w latach 1906-10 w stylu neogotyckim. Obecne dzwony zostały zawieszone w 1998 roku. Więcej o tej świątyni, a także historii parafii, przeczytamy m.in. w Wikipedii.
Spod kościoła ruszamy w stronę cmentarza. Na tej nekropolii warto zwrócić uwagę na mogiłę polskich obrońców Stonawy poległych oraz pomordowanych w walkach o Stonawę w trakcie wojny siedmiodniowej w 1919 roku. Obszerny artykuł autorstwa Daniela Korbela opisujący tamte wydarzenia opublikowany był w „Pamiętniku Cieszyńskim” Tom 23, 2019. Tekst dostępny jest również w sieci.
Przechodzimy przez cmentarz, następnie przez parking i dochodzimy do jezdni wiodącej przez centrum Stonawy. Na wprost przed nami jest Park PZKO oraz Dom PZKO, czyli Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej. W centrum Stonawy znajduje się przystanek autobusowy Stonawa, PZKO (Stonava, PZKO). Tutaj kończymy nasz niespełna czterokilometrowy spacer wsiadając do autobusu, który zawiezie nas z powrotem do Olbrachcic. Możemy także wyruszyć w trasę powrotną piechotą. By nie iść tą samą drogą, możemy pójść szlakiem rowerowym. Powrót tą trasą to 4 km, czyli godzina marszu
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.