Dokąd na wycieczkę? Ścieżka Edukacyjno-Historyczna w Pogórzu
Ścieżkę Edukacyjno-Historyczną przygotowało Stowarzyszenie Przyjaciół Pogórza. Według opisu Ścieżka Edukacyjno-Historyczna rozpoczyna się na ul. Zalesie, następnie prowadzi ul. ks St. Gawlasa, ulicą Zamek, zahaczając o ulicę Wspaniałą a kończąc w nowo utworzonym Parkolesie przy ul Wondolec, gdzie można odpocząć czy zorganizować spotkanie przy ognisku. Muszę przyznać, że jej przemierzenie pozwoliło mi przenieść się w czasie nie tylko do odległych wydarzeń historycznych opisanych na tablicach, ale także o kilkanaście lat wstecz, kiedy turysta wędrował z papierową mapą w ręku. Ścieżka Edukacyjno-Historyczna w Pogórzu nie została bowiem naniesiona na dostępną w internecie mapę. Nie jest także oznakowana w terenie. By więc podążać pomiędzy tablicami taką trasą, jaką przewidzieli działacze wytyczającego Ścieżkę Stowarzyszenia Przyjaciół Pogórza, ruszyłam na szlak z wydrukowaną papierową mapką z zaznaczonym przebiegiem szlaku. Jeśli ktoś chce pójść w te ślady, to wydrukować może sobie ten fragment mapy:
Czytelnikowi, który będzie chciał skorzystać z tej propozycji wycieczki będzie o tyle łatwiej, że jeśli przywykł do nowoczesnych technologii i woli chodzić z mapą w smartfonie czy tablecie wskazującą mu dodatkowo lokalizację, w której aktualnie się znajduje czy umożliwiającą włączenie nawigacji, to trasę Ścieżki Edukacyjno-Historycznej naniesioną na mapy.cz znajdzie tutaj.
Wędrówkę Ścieżką Edukacyjno-Historyczną rozpoczęłam przy Kościele pw. NMP Królowej Polski. Przy świątyni znajduje się bowiem parking, na którym można pozostawić samochód. Następnie ruszamy tak, jak pokazuje wydrukowana papierowa, bądź pobrana na urządzenie z zainstalowaną aplikacją mapy.cz trasa. https://pl.mapy.cz/s/lohacahatu . Idziemy więc ulicą księdza Stanisława Gawlasa. Na tym odcinku szlaku zapoznamy się z informacjami zarówno dotyczącymi Powstań Śląskich, jak i Powstania Styczniowego. Tutaj też znajduje się pomnik poświęcony mieszkańcom Śląska Cieszyńskiego biorącym udział w Powstaniu Styczniowym.
Gdy ul. księdza Stanisława Gawlasa doprowadzi nas do głównej starej drogi Skoczów – Bielsko, to skręcamy w lewo, by po chwili, przy przystanku autobusowym Pogórze Spółdzielnia znów skręcić w lewo, w ul. Zamek. Następne 3,3 km spaceru będziemy wędrowali tą właśnie ulicą. Po drodze miniemy m.in. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Marka w Podgórzu, stadion LKS Podgórze, przejdziemy pod drogą szybkiego ruchu, a także koło zamku w Pogórzu. W obiekcie tym funkcjonuje powiatowy Dom Opieki Społecznej, obejrzeć zabytek można więc jedynie z zewnątrz. A także poczytać o jego historii na ustawionej przy obiekcie tablicy.
Stąd już tylko kawałek do terenu z infrastrukturą rekreacyjną oraz tablicami opisującymi przyrodę, a następnie do ulicy Bielskiej. Skręcamy w nią w lewo. Stąd, gdyby pójść w stronę Skoczowa wzdłuż ulicy Bielskiej, to po 800 metrach dojdziemy do kaplicy, przy której rozpoczynaliśmy spacer. Można jednak przedłużyć sobie trasę i zamiast wspomniane 800 metrów wzdłuż głównej drogi przejść 2 km ulicami Wspaniałą, a następnie Sąsiedzką. Na tym odcinku są dwa fragmenty, w których idziemy drogą gruntową, a nie asfaltową. Pozostała część szlaku prowadzi w całości asfaltowymi ulicami. Bez problemu można więc wybrać się na spacer proponowaną trasą z wózkiem.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.