Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dokąd na wycieczkę? Ścieżka Edukacyjno-Historyczna w Pogórzu

Dzisiejsza propozycja to krótki, zaledwie 6,4-kilometrowy spacer po Pogórzu pod Skoczowem pełen historycznej wiedzy. Jego przejście może zająć całkiem sporo czasu, jeśli będziemy czytać informacje na napotykanych tablicach. Jest ich 13. Podczas lektury można zapoznać się z wydarzeniami, które miały wpływ na losy naszej ojczyzny, w których uczestniczyli żołnierze i mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego. Opisane są wszystkie powstania i walki podczas I i II wojny światowej, a także w okresie powojennym, w których uczestniczyli mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego. Tekst uzupełniają reprodukcje archiwalnych ilustracji.

Ścieżkę Edukacyjno-Historyczną przygotowało Stowarzyszenie Przyjaciół Pogórza. Według opisu Ścieżka Edukacyjno-Historyczna rozpoczyna się na ul. Zalesie, następnie prowadzi ul. ks St. Gawlasa, ulicą Zamek, zahaczając o ulicę Wspaniałą a kończąc w nowo utworzonym Parkolesie przy ul Wondolec, gdzie można odpocząć czy zorganizować spotkanie przy ognisku. Muszę przyznać, że jej przemierzenie pozwoliło mi przenieść się w czasie nie tylko do odległych wydarzeń historycznych opisanych na tablicach, ale także o kilkanaście lat wstecz, kiedy turysta wędrował z papierową mapą w ręku. Ścieżka Edukacyjno-Historyczna w Pogórzu nie została bowiem naniesiona na dostępną w internecie mapę. Nie jest także oznakowana w terenie. By więc podążać pomiędzy tablicami taką trasą, jaką przewidzieli działacze wytyczającego Ścieżkę Stowarzyszenia Przyjaciół Pogórza, ruszyłam na szlak z wydrukowaną papierową mapką z zaznaczonym przebiegiem szlaku. Jeśli ktoś chce pójść w te ślady, to wydrukować może sobie ten fragment mapy:

Czytelnikowi, który będzie chciał skorzystać z tej propozycji wycieczki będzie o tyle łatwiej, że jeśli przywykł do nowoczesnych technologii i woli chodzić z mapą w smartfonie czy tablecie wskazującą mu dodatkowo lokalizację, w której aktualnie się znajduje czy umożliwiającą włączenie nawigacji, to trasę Ścieżki Edukacyjno-Historycznej naniesioną na mapy.cz znajdzie tutaj

Wędrówkę Ścieżką Edukacyjno-Historyczną rozpoczęłam przy Kościele pw. NMP Królowej Polski. Przy świątyni znajduje się bowiem parking, na którym można pozostawić samochód. Następnie ruszamy tak, jak pokazuje wydrukowana papierowa, bądź pobrana na urządzenie z zainstalowaną aplikacją mapy.cz trasa. https://pl.mapy.cz/s/lohacahatu . Idziemy więc ulicą księdza Stanisława Gawlasa. Na tym odcinku szlaku zapoznamy się z informacjami zarówno dotyczącymi Powstań Śląskich, jak i Powstania Styczniowego. Tutaj też znajduje się pomnik poświęcony mieszkańcom Śląska Cieszyńskiego biorącym udział w Powstaniu Styczniowym.

Gdy ul. księdza Stanisława Gawlasa doprowadzi nas do głównej starej drogi Skoczów – Bielsko, to skręcamy w lewo, by po chwili, przy przystanku autobusowym Pogórze Spółdzielnia znów skręcić w lewo, w ul. Zamek. Następne 3,3 km spaceru będziemy wędrowali tą właśnie ulicą. Po drodze miniemy m.in. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Marka w Podgórzu, stadion LKS Podgórze, przejdziemy pod drogą szybkiego ruchu, a także koło zamku w Pogórzu. W obiekcie tym funkcjonuje powiatowy Dom Opieki Społecznej, obejrzeć zabytek można więc jedynie z zewnątrz. A także poczytać o jego historii na ustawionej przy obiekcie tablicy.

Stąd już tylko kawałek do terenu z infrastrukturą rekreacyjną oraz tablicami opisującymi przyrodę, a następnie do ulicy Bielskiej. Skręcamy w nią w lewo. Stąd, gdyby pójść w stronę Skoczowa wzdłuż ulicy Bielskiej, to po 800 metrach dojdziemy do kaplicy, przy której rozpoczynaliśmy spacer. Można jednak przedłużyć sobie trasę i zamiast wspomniane 800 metrów wzdłuż głównej drogi przejść 2 km ulicami Wspaniałą, a następnie Sąsiedzką. Na tym odcinku są dwa fragmenty, w których idziemy drogą gruntową, a nie asfaltową. Pozostała część szlaku prowadzi w całości asfaltowymi ulicami. Bez problemu można więc wybrać się na spacer proponowaną trasą z wózkiem.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: