Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

„Do szopy hej pasterze”

Czas Świąt Bożego Narodzenia to okres wyjątkowy dla Wszystkich, który spędzamy z rodziną, śpiewamy wspólnie kolędy, odwiedzamy przyjaciół, przyozdabiamy domy i podziwiamy niezwykłe, świąteczne scenerie pojawiające się w tym czasie zarówno w kościołach, jak i w przestrzeni publicznej. Wszystko to ma nas wprowadzić w tę wyjątkową, świąteczną atmosferę, oraz przypominać o prawdziwym znaczeniu Świąt.

Jednym z elementów pojawiających się w tym okresie zarówno w kościołach jak i w przestrzeni publicznej są szopki bożonarodzeniowe.

Według zapisów historycznych tradycja tworzenia szopek wywodzi się z Włoch, a konkretnie z Asyżu, gdzie św. Franciszek, z okazji wigilii Bożego Narodzenia zorganizował w 1223 roku pierwszą na świecie żywą szopkę. Została ona umiejscowiona w Greccio, w grocie niedaleko klasztoru. Znajdował się tam naturalnej wielkości żłóbek, zwierzęta, oraz ludzie odgrywający role świętej Rodziny. Początkowo szopki powstawały przy zakonach franciszkańskich, lecz z czasem tradycja ich budowy rozpowszechniła się na cały świat.

W czasach współczesnych pojawiają się tradycyjne szopki z figurkami, szopki ruchome, szopki, w których znajdują się żywe zwierzęta, jak również całe przedstawienia historii betlejemskiej odgrywane przez ludzi. Coraz częściej przy budowie szopek wplata się w nie jakiś element regionalny czy historyczny.

Najbardziej Kultywującym państwem tradycję budowania szopek bożonarodzeniowych są Włochy, gdzie nie ma miejscowości w której nie byłoby w tym okresie przynajmniej jednej tego typu budowli. Włosi są zakochani w szopkach/stajenkach bożonarodzeniowych. Polacy jednak nie mają się czego wstydzić ponieważ również tutaj tradycja szopek jest wielka, przekazywana z pokolenia na pokolenie, a co roku powstają interesujące budowle, które można oglądać od pasterki w wigilię (24 grudnia).

Najpopularniejsze szopki bożonarodzeniowe w Polsce znajdują się w Bazylice w Panewnikach, Poznaniu u Ojców Franciszkanów oraz Wambierzycach w Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej rodzin. Jednak nie ma potrzeby wyjeżdżania gdzieś daleko bo w większości kościołów katolickich naszego powiatu można podziwiać od nocnej pasterki ciekawe, przygotowane często przez parafian szopki z figurkami postaci oraz zwierząt, a 6 stycznia dochodzą do niej jeszcze postacie trzech króli.

Szopka, jako symbol Narodzenia Chrystusa jest symbolem jedności rodziny, ma przypominać o jej największych wartościach: wzajemnej trosce, miłości, szacunku i pomocy. Zapraszamy więc mieszkańców naszego powiatu do odwiedzenia w okresie świątecznym kościoła rodzinnie i pokazania również najmłodszym jaka historia miała miejsce przeszło 2000 lat temu.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: