Dni Kultury Żydowskiej w Cieszynie
Co roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie spotykamy się na Dniach Kultury Żydowskiej. Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” wspólnie z Domem Dzieci i Młodzieży w Czeskim Cieszynie organizuje cykl spotkań dla miłośników kultury żydowskiej – przyznaje w rozmowie z nami Agnieszka Pawlitko z COK „Dom Narodowy”.
Dni Kultury Żydowskiej już na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie Olzy. Również i w tym roku nie mogło zabraknąć tego wydarzenia. Już od niedzieli (11.09) możemy brać udział w warsztatach i spotkaniach na które zapraszają organizatorzy. Wczoraj (14.09) warsztaty dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz dorosłych prowadził Szymon Gotowski z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Rozmawialiśmy o podstawowych kwestiach dotyczących judaizmu. Nie zabrakło również rozmów na temat życia w domu żydowskim, czy współczesnych poglądów. Mówiliśmy także o kuchni koszernej – mówi Szymon Gotowski.
Podczas warsztatów dla przedszkolaków maluchy mogły poznać zwyczaje szabatowe, a także wyobraziły sobie jak razem z Panem Bogiem tworzą świat. Warsztaty dla trochę starszych pozwoliły uczniom przenieść się w czasy dalekiego średniowiecza. Zastanawialiśmy się skąd Żydzi wzięli się w Polsce. Robiliśmy biżuterię, szyliśmy plecaczki kupców – dodaje Szymon Gotowski.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty dla dorosłych. Uczestnicy „Spotkania z kulturą żydowską” mogli dowiedzieć się kim są Żydzi? Co to jest synagoga? Czy wszystkie warzywa są koszerne? Czy kobieta może nosić jarmułkę? Pytań na które chętnie odpowiadał Szymon Gotowski nie brakowało.
Wprawdzie warsztaty już za nami ale sporo atrakcji jeszcze przed nami. Agnieszka Pawlitko zwraca m.in. uwagę na wykład dr Ewy Węgrzyn „Na ile polski jest Izrael?”, który odbędzie się w sobotę (17.09) w COK „Dom Narodowy”, a także na spektakl teatralny w reżyserii B. Słupczyńskiego „Szlemiel”. Dni Kultury Żydowskiej to również wspomniana już kuchnia. Mamy kilka restauracji, które w czasie trwania Dni Kultury Żydowskiej serwują dania kuchni żydowskiej – przyznaje Pawlitko. Szczegółowe informacje oraz program Dni Kultury Żydowskiej znajdziemy tutaj.
Jak widać organizatorzy stawiają na różnorodność, tak aby każdy mógł podczas tych dni znaleźć coś dla siebie. Staramy się pokazać jak najwięcej. Cały czas szukamy nowych, ciekawych osób, które wzbogacają to wydarzenie. Stale współpracujemy z instytucjami, które nas w tym wspierają – zaznacza Pawlitko.
Od kilku lat COK współpracuje m.in. z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. W tym roku wszyscy Ci którzy zgłosili chęć udziału w wycieczce, Muzeum Polin zobaczą na własne oczy. Wycieczkę w ramach cyklu „Podróże z kulturą” zaplanowano na niedzielę (18.09). Współpraca Muzeum Polin i COK „Dom Narodowy” istnieje już od kilku dobrych lat. W Cieszynie byłem po raz pierwszy w zeszłym roku w ramach akcji „Muzeum na kółkach”. W tym roku również zostałem zaproszony i bardzo się z tego cieszę, bo Tydzień Kultury Żydowskiej zbliża Żydów i Polaków – dodaje Szymon Gotowski.
MSZ
Impreza pod patronatem OX.PL
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.