Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Diakonia i Caritas dla potrzebujących

Wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wkroczyli w czas adwentu. W parafiach ewangelickich odprawiane są tygodniowe nabożeństwa adwentowe. Barwą liturgiczną jest kolor fioletowy. Na Śląsku Cieszyńskim mieszka ok 38 tysięcy wiernych z blisko 70 tysięcy luteran żyjących w Polsce.

Ekumeniczna pomoc


Około 90 tys. świec "Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom" przed Bożym Narodzeniem rozprowadzą na Podbeskidziu kościelne organizacje charytatywne – Caritas diecezji bielsko-żywieckiej i Diakonia diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Świece będą do nabycia w parafiach katolickich i luterańskich.

Luterański duchowny ks. Jan Byrt ze Szczyrku podkreślił, że światło świecy symbolizuje światłość Jezusa. - Chcemy, aby ta światłość znalazła się na stole wigilijnym. Ją też chcemy przekazywać uboższym bliźnim. Wielu parafian kupuje więcej świec i prosi, by je ofiarować uboższym, samotnym – powiedział ks. Byrt.

Rzecznik diecezji bielsko-żywieckiej ks. Jacek Pędziwiatr poinformował, że Caritas zamówił już 85 tys. świec. - W diecezji istnieje jednak tendencja do +domawiania+ świec w miarę przybliżania się świąt Bożego Narodzenia – powiedział. Duchowny dodał, że w ub.r. rozprowadzono wśród wiernych 90 tys. świec.

Luterańska Diakonia podała, że zamówiła przed świętami 3 tys. świec. Będą rozprowadzane w parafiach i po nabożeństwach w niedzielę. Ks. Jacek Pędziwiatr poinformował, że dochód ze sprzedaży świec przeznaczony jest na działalność charytatywną prowadzoną w parafiach. - Caritas Polska przeznacza 10 gr od każdej sprzedanej świecy na wsparcie działalności misyjnej. Natomiast reszta, po odliczeniu kosztu produkcji świec, przeznaczona jest na akcję wakacyjną Caritasu i na dożywianie dzieci. Dochód ze świec przeznaczony jest na działalność charytatywną skierowaną nie tylko dla dzieci – dodał.

Akcja "Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom" prowadzona jest od 25 lat. Prowadzą ją kościelne organizacje charytatywne: katolicka Caritas, ewangelicka Diakonia i prawosławny Eleos. W minionym ćwierćwieczu w Polsce rozprowadzono ponad 50 mln świec.

Adwentowe wieńce u luteran

Adwent pochodzi od łacińskiego słowa adventus i oznacza przyjście. Chrześcijanie używają terminu adwent zarówno do opisania przyjścia Chrystusa na ziemię poprzez narodzenie z Marii Panny oraz na określenie powtórnego przyjścia Chrystusa w chwale. Już w IV wieku ustalono, że pierwszy dzień Adwentu przypada w niedzielę, cztery tygodnie przed 25 grudnia i rozpoczyna się też wtedy nowy rok kościelny. W różnych częściach świata akcentowane są różnorodne aspekty adwentu – radość z powtórnego przyjścia Chrystusa lub pokuta i nawrócenie.

- Adwent to czas oczekiwania i nadziei. Oczekiwaniu towarzyszą symbole obecne w liturgii. Światło świecy, nawiązuje do proroctwa Izajasza zapowiadającego Mesjasza - światłość świata. W tym czasie, w ewangelickich domach pojawiają się wieńce adwentowe. Rodzina gromadzi się przy zapalonych świecach, śpiewane są pieśni adwentowe, czytane jest Słowo Boże i zmawiane modlitwy. Wieniec Adwentowy jest również obecny w części ołtarzowej kościołów i kaplic. Zazwyczaj upleciony z zielonych gałązek jest ozdobiony czerwoną wstążką z czterema świecami, zapalanymi kolejno w każdą niedzielę Adwentu- wyjaśnia Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Historia Wieńca Adwentowego wiąże się z osobą luterańskiego duchownego ks. Jana Wicherna, który w grudniu 1839 roku, w sali modlitw ewangelickiego ośrodka dla sierot z biednych dzielnic Hamburga zapalił pierwszą świecę adwentowego wieńca.

Nierozerwalnie związana z polską tradycją adwentową ewangelików jest muzyka tego okresu roku kościelnego. Przykładem takim jest pieśń-hymn, wybrzmiewający w domach i podczas nabożeństwa adwentowego. To niezwykle dynamiczny i radosny utwór powstały w Niemczech na początku XIX wieku do muzyki Georga Friedricha Händla z Oratorium Juda Machabeusz nosi tytuł: „Córko Syjońska”. Przy okazji warto wspomnieć, że w br. Światowa Federacja Luterańska uruchomiła szczególny muzyczny kalendarz adwentowy. Na każdy dzień została przygotowana pieśń adwentowa lub kolęda, którą wykonują chóry z Kościołów członkowskich na całym świecie. Jest to doskonała okazja, by poznawać się wzajemnie i wspólnie przeżywać adwent. 16 grudnia zabrzmi kolęda z Polski, którą wykona chór Concordia ze Zgierza.

W domach także popularny jest kalendarz adwentowy – specjalny kalendarz służący do odliczania dni od pierwszego dnia Adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia. Każdego dnia Adwentu odkrywa się kolejny kartonik lub kopertę gdzie ukryty jest werset biblijny, zadanie na dany dzień oraz niespodzianka. W parafiach odbywają się również tradycyjne adwentówki i gwiazdki czyli spotkania dla dzieci, młodzieży, seniorów czy innych grup parafialnych.

W niektórych parafiach odbywają się adwentowe rekolekcje dla rodzin oraz kiermasze, podczas których sprzedaje się wieńce, pierniczki, kartki i ozdoby choinkowe, często wykonane przez dzieci, młodzież czy seniorów.

anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: