Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Debata dot. kobiet w samorządzie

W czwartek (24.10.2019) odbył się kolejny wykład plenarny cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.. Tym razem seniorzy wyjątkowo spotkali się w cieszyńskim Domu Narodowym, aby wysłuchać debaty, dotyczącej roli kobiet w samorządzie. Podczas spotkania słuchacze mieli szansę nieco lepiej poznać życiorysy sześciu aktywnych kobiet z terenu Śląska Cieszyńskiego.

Wśród zaproszonych gości znalazły się: Gabriela Staszkiewicz – Burmistrz Cieszyna, Gabriela Hrebackova – Burmistrz Czeskiego Cieszyna, Sylwia Cieślar – Wójt Gminy Goleszów, Łucja Michałek – Wójt Gminy Istebna, Janina Żagan – Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego i Aleksandra Trybuś-Cieślar – Dyrektor LOTE. Jak się okazuje, część pań z samorządem (i nie tylko) związana jest już od kilku lat. Jak wskazywano, największe doświadczenie samorządowe ma Janina Żagan, która swoją karierę rozpoczynała w Skoczowie już w latach 90. Debatę poprowadziła Teresa Wałga – Przewodnicząca Rady Programowej cUTW.

- Udział kobiet we władzach lokalnych zwiększa się systematycznie, ale nadal nie został osiągnięty poziom 30%, który został założony, nawet już od jakiegoś czasu prawnie. Na czele miast i gmin obecnie stoi 299 kobiet, czyli 12% włodarzy tej kadencji. W obecnej kadencji na stanowisku burmistrza jest 88 kobiet, wójta 199 kobiet, a prezydentami jest 12. Według szacunków, jeżeli w takim tempie będzie przybywało kobiet na tych stanowiskach, to 50% w przypadku burmistrzów osiągniemy w 2070 roku. Najwięcej kobiet kieruje urzędami w województwie mazowieckim, tam panie stanowią 39% włodarzy miast. W Śląskim jest to 25%, w związku z czym jesteśmy w czołówce – wyjaśniała podczas spotkania Teresa Wałga, jednocześnie zauważając, że wynik jest bardzo dobry również w powiecie cieszyńskim.

Po oficjalnym rozpoczęciu i przytoczeniu statystyk, nadszedł czas na dyskusję. Panie wyjaśniały między innymi, dlaczego zdecydowały się kandydować na określone stanowiska. Jak się okazało, praktycznie w każdym przypadku, zgłoszenie swojej kandydatury było podyktowane chęcią realizacji określonej idei, pomysłu na to, co zrobić, aby mieszkańcom danego terenu żyło się lepiej. Mogła być to, chociażby walka z pomysłem likwidacji szkół, czy chęć promowania swojej miejscowości. Panie opowiadały również o swoich przeżyciach i doświadczeniach związanych z samorządem.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: