Czytelnictwo podczas pandemii: Cieszyn (2)
Dzisiaj Biblioteka Miejska (BM) w Cieszynie.
- Jakie były najpoczytniejsze książki w cieszyńskiej bibliotece w 2020 roku w okresie pandemii (najchętniej wypożyczane)?
- BM Cieszyn: - Pandemia nie zmieniła upodobań naszych czytelników. Wciąż na pierwszym miejscu znajduje się literatura obyczajowa, zwłaszcza książki polskich autorek oraz kryminały. Sporym zainteresowaniem już od dłuższego czasu cieszą się pozycje związane z drugą wojną światową i obozami koncentracyjnymi – zarówno powieści jak i literatura popularno-naukowa (np. „Tatuażysta z Auschwitz”, „O chłopcu, który poszedł za tatą do Auchwitz”). Czytelnicy cieszyńskiej biblioteki lubią też biografie, książki podróżnicze oraz poradniki.
- Czy pandemia miała jakiś wpływ na czytelnictwo?
- BM Cieszyn: - Oczywiście pandemia ma negatywny wpływ na czytelnictwo. W marcu biblioteki zostały nagle zamknięte na dwa miesiące praktycznie z dnia na dzień. Czytelnicy nie mieli szans zaopatrzyć się w książki na czas zamknięcia. W listopadzie po raz kolejny zamknięto biblioteki. Siłą rzeczy wypożyczeń było mniej niż w roku, kiedy biblioteka pracowała nieprzerwanie dwanaście miesięcy. Część naszych czytelników jest zdezorientowana, ale wielu z nich traktuje książkę jak odskocznię od trudnej rzeczywistości,w której teraz funkcjonujemy, więc tym chętniej do nas wrócili.
- Jakie było zainteresowanie książkami podczas całkowitego zamknięcia bibliotek (np. książka na telefon)
- BM Cieszyn: - W czasie ostatniego zamknięcia bibliotek w listopadzie odbierałyśmy mnóstwo telefonów z pytaniami czy pracujemy, w jaki sposób można oddać i wypożyczyć książki i czasopisma. Część czytelników cieszyła się, że jest jakaś alternatywa dla całkowitego zamknięcia biblioteki, natomiast część postanowiła ten czas przeczekać ceniąc sobie nie tylko kontakt z książką, ale również z bibliotekarzem albo samodzielny dobór lektury dzięki wolnemu dostępowi do półek. Te osoby tym chętniej odwiedzają nas teraz po otwarciu.
- Jakie zainteresowanie było w działach dla dzieci i młodzieży?
- BM Cieszyn: - W Oddziale dla dzieci obserwujemy od kilku lat większe zainteresowanie książką dla najmłodszych czytelników , głównie przedszkolaków oraz literaturą fantasy i detektywistyczną . Czas pandemii potwierdza bardzo te tendencje. W tym czasie najchętniej wypożyczano książki dla młodszych czytelników ( często wypożyczali je rodzice dla swoich pociech). Mamy grupę czytelników bardzo aktywnych, dla których zamknięcie biblioteki było wielką stratą , oni także z niecierpliwością śledzili informacje o jakichkolwiek formach wypożyczeń . Czas pandemii , brak możliwości lub też bardzo ograniczone możliwości organizowania warsztatów i zajęć edukacyjnych promujących książkę i czytelnictwo spowodowały, że mieliśmy mniej możliwości pozyskiwania nowych czytelników, odbiorców. Zwykle organizowane były zajęcia połączone z pasowaniem na czytelnika, dzieci w młodszym wieku odkrywały nowe przyjazne dla nich miejsce o czym informowały rodziców i chętnie przychodziły do biblioteki. Uczniowie starsi lubili przebywać na terenie oddziału spotykając się z przyjaciółmi i korzystając z rozlicznych form zajęć edukacyjnych ( pobyt w ramach Czytelni dla dzieci tj. tzw. "Przytuliska" został ograniczony). Czas pandemii niestety zatrzymał te działania. Obserwujemy również wyraźny wzrost liczby wypożyczeń i odwiedzin w czasie , gdy jest możliwość samodzielnego wyboru literatury , gdy jest wolny dostęp do półek.
Bardzo dziękujemy za wyczerpujące odpowiedzi na nasze pytania i życzymy aby zbliżający się 2021 rok był zarówno dla czytelników jak i bibliotekarzy bardziej normalnym.
AK
Pisaliśmy: Czytelnictwo podczas pandemii (Wisław i Zebrzydowice)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.