Czytelnictwo podczas pandemii: Zebrzydowice i Wisła (1)
Na początek Gminna Biblioteka Publiczna (GBP) w Zebrzydowicach i Biblioteka Miejska (BM) w Wiśle.
- Jakie były najpoczytniejsze książki w bibliotekach powiatu w 2020 roku w okresie pandemii (najchętniej wypożyczane)?
- GBP Zebrzydowice: - Najpoczytniejszymi książkami były "lekkie" książki obyczajowe polskich autorów: „Powroty” M. Paszyńska, „Taka miłość się zdarza” A. Jeż, „Dom na wrzosowej polanie” H. Kowalczuk, „Kraina snów” M. Paszyńska, „Marzycielka” K. Michalak.
- BM Wisła” - Najpoczytniejsze książki w dziale dla dorosłych to: „Narzeczona z getta” Sabiny Waszut, „Wioska kłamców” Hanny Greń, „Blizna” Danuty Chlupowej, „Rana” Wojciecha Chmielarza, „Rzeka niepokorna” Andrzeja Niedoby.
- Czy pandemia miała jakiś wpływ na czytelnictwo?
- GBP Zebrzydowice: - Pandemia miała wpływ na czytelnictwo przede wszystkim ze względu na to, że biblioteki przez prawie trzy miesiące były nieczynne. Taki przestój jest już nie do odrobienia. Gdyby jednak biblioteki były czynne non stop czytelnictwo byłoby wyższe. Wskazuje na to sytuacja w której placówki były otwierane. Wtedy zainteresowanie było ogromne.
- BM Wisła: - Tak, biblioteka była okresowo zamknięta bez możliwości wypożyczenia książek, ale zauważono zwiększony ruch na platformie książek elektronicznych IBUK Libra. Kiedy pojawiła się możliwość ponownego otwarcia placówki większość czytelników korzystała z zasobów biblioteki rzadziej, ale jednorazowo wypożyczano większą ilość zbiorów. Byli też tacy czytelnicy, którzy pojawili się tylko po to, żeby oddać książki i nic nie wypożyczyli. Dużą część stanowią też czytelnicy, którzy od początku pandemii nie pojawili się w ogóle.
- Jakie było zainteresowanie książkami podczas całkowitego zamknięcia bibliotek (np. książka na telefon)
- GBP Zebrzydowice: - Podczas zamknięcia bibliotek było dosyć spore zainteresowanie wypożyczeniem zbiorów, ale na pewno mniejsze niż wtedy kiedy placówki były otwarte. Wpływ na to na pewno miał strach przed wyjściem z domu. Wielu ludzi przychodzi to biblioteki nie tylko po książki, ale przede wszystkim z potrzeby kontaktu z drugim człowiekiem, a przy "partyzantce" jaka była stosowana przy wypożyczeniach na telefon tego kontaktu nie było.
- BM Wisła: - Zainteresowanie książkami w okresie pandemii było bardzo duże. Codziennie bibliotekarze odbierali telefony z zapytaniem, kiedy biblioteka będzie otwarta, kiedy będzie można samodzielnie wybrać sobie książki? Czytelnicy zwiększyli swoje kompetencje cyfrowe dokonując świadomych wyborów tytułów drogą on-line przy pomocy elektronicznych katalogów biblioteki oraz odbierając kody do platformy IBUK Libra.
- Jakie zainteresowanie było w działach dla dzieci i młodzieży?
- GBP Zebrzydowice: - Jeżeli chodzi o czytelnictwo dzieci i młodzieży, to niestety w naszym przypadku na tym polu zaliczamy porażkę. Czytanie książek przede wszystkim przez młodzież spadło do minimum. Boimy się, że taka sytuacja jest nie do nadrobienia. Moim zdaniem przyczyniło się do tego również to, że dzieci i młodzież są zmuszane do pracy komputerowej i przez to nie odczuwają potrzeby kontaktu z książką tradycyjną.
- BM Wisła: - Zainteresowanie książką dla dzieci i młodzieży było bardzo duże. Kiedy świat zwolnił i wszyscy zyskali „dodatkowe godziny” rodzice jakby na nowo docenili wartość książki. Przebodźcowanie ekranami podczas nauczania zdalnego sprawiło, że książka stała się towarem pożądanym. Wydawcy i pisarze prześcigają się w formach i nowych pomysłach na książkę, ceny jednak sprawiają, że nie każdy może pozwolić sobie na zakup, dlatego znaczenie biblioteki tak wzrosło. Wspaniali polscy i zagraniczni współcześni pisarze rozumieją problemy wychowawcze i celują tematem w konkretnych odbiorców. Czytelnicy mają swoich ulubionych pisarzy, ilustratorów i wydawców. Pozostajemy w stałym kontakcie z czytelnikami, którzy wybierają ciekawe pozycje i proponują je do zakupu. Zdecydowanie największym powodzeniem w dziale dla dzieci i młodzieży cieszyły się książki do nauki czytania, kontynuacje znanych serii oraz pozycje na temat wychowania dla rodziców.
Bardzo dziękujemy za wyczerpujące odpowiedzi na nasze pytania i życzymy aby zbliżający się 2021 rok był zarówno dla czytelników jak i bibliotekarzy bardziej normalnym.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.