Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czy zachować pudło po sprzęcie?

Każdy sprzęt, który kupujemy, przynosimy ze sklepu starannie zapakowany w tekturowe pudełko. Rozpakowujemy, zaczynamy używać, a pudło? no właśnie. Co z pudłem? Czy trzeba je trzymać przynajmniej tak długo, jak zakupiony sprzęt objęty jest gwarancją? Zważywszy na to, że w naszych gospodarstwach domowych różnorodnego sprzętu większych i mniejszych gabarytów jest coraz więcej, a mieszkania często są małe, przechowywanie kilka lat pudeł po sprzęcie może stanowić nie lada problem.

Kuchenka mikrofalowa, mikser, odkurzacz, suszarka, waga, coraz to większe telewizory, do tego komputer, laptop, aparat, telefon, monitor, skaner, drukarka, może do tego jeszcze jakieś lepsze obuwie z gwarancją i piramida pudeł na pół pokoju gotowa… Gdzie te wszystkie pudła pomieścić? Czy można je przynajmniej poskładać i przechowywać w formie płaskiej?

- Jeżeli chodzi o uwzględnienie gwarancji, to sprzętu nie trzeba oddawać w oryginalnym pudełku, chyba że taki zapis byłby w karcie gwarancyjnej. Ja osobiście się z takim zapisem nie spotkałem, ale lepiej na wszelki wypadek sprawdzić. Jeśli w karcie gwarancyjnej nie jest zapisany wymóg zachowania oryginalnego opakowania, pudło w zasadzie możemy wyrzucić. Gwarancja obejmuje produkt, a nie opakowanie. Jednak jest taki szczegół. Jeżeli wyślemy do gwaranta produkt w zastępczym pudełku i w transporcie on się uszkodzi, to producent nie uzna gwarancji, powie, że produkt nie był dobrze zabezpieczony. Jeśli ktoś na przykład ma duży telewizor, to istnieje ryzyko, że kurier po drodze go uszkodzi, a jeżeli odeślemy produkt zapakowany w oryginalnym pudełku, to nie musimy się tego obawiać – mówi Krzysztof Kołakowski, pracownik sklepu ze sprzętem „Optimal”. 

Reasumując, dopóki dany sprzęt jest na gwarancji, pudło warto zachować. W dodatku nie tylko samo pudło, które można by rozłożyć i wsunąć w jakąś szparę na szafie czy pod łóżkiem, ale w całości… - W środku jest styropian, który jest potrzebny do zabezpieczenia urządzenia do transportu – zauważa Krzysztof Kołakowski.

Podczas, gdy kupując sprzęt w sklepie pudła zachowywać nie musimy, choć na wypadek konieczności odesłania go do reklamacji byłoby to wskazane, to w wielu regulaminach polskich sklepów internetowych stosowane są klauzule, które narzucają konsumentowi obowiązek zwrotu towaru w oryginalnym, nienaruszonym opakowaniu. Okazuje się, że w świetle prawa (art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów (Dz. U. z dnia 31 marca 2000 r.) jedynie przy towarach wymienionych w art. 10 ust. 3 pkt. 2, tzn. nagrań audialnych i wizualnych oraz zapisanych na nośnikach programów komputerowych, konsumentowi nie przysługuje prawo do odstąpienia od umowy po usunięciu przez niego ich oryginalnego opakowania. Dotyczy to tylko prawa do odstąpienia od umowy – jeżeli towar jest wadliwy, to obowiązują inne przepisy. Zapisy, w których e-sklepy żądają nie tylko skrzętnego przechowywania pudeł od wszystkiego, ale też otwierania ich bez najmniejszych uszkodzeń (czy da się np. wysunąć dwumetrową lodówkę z kartonu?) widnieją w prowadzonym przez UOKiK rejestrze niedozwolonych klauzul umownych. Oznacza to, że jeśli klient znajdzie je w swojej umowie, nie będą one ważne i zobowiązujące. 

Jest jeszcze jeden aspekt. Mianowicie bywa tak, że zastępujemy w pełni sprawne posiadane urządzenie nowym tylko dla tego, że kupujemy nowszy, lepszy model. Wymieniamy całkiem dobry telewizor na większy, gdyż zamarzyło się nam kino domowe, uzbieraliśmy wreszcie na wymarzony lepszy obiektyw do aparatu itp. Co wówczas zrobić ze starym, w pełni jeszcze sprawnym i mogącym służyć jeszcze długie lata sprzętem, który nam już nie jest potrzebny? Najprostszą i często stosowaną metodą jest odsprzedanie go za pomocą serwisów ogłoszeniowych. W dziale ogłoszeń na naszym portalu aż roi się od tego typu ofert. Oczywiście, że używany sprzęt możemy odsprzedać bez opakowania, zwłaszcza, gdy nabywcy szukamy za pośrednictwem lokalnego portalu, jak nasz, więc najprawdopodobniej odbiór nastąpi osobiście. Jednak gdyby przyszło przedmiot wysłać pocztą, trzeba go w coś zapakować. Wtedy najwygodniej jest zapakować go w oryginalne po nim pudełko. A nawet przekazując sprzęt osobiście, też często mile widziane jest, gdy ma oryginalne opakowanie. Sama odkupując używany obiektyw od koleżanki mojego kolegi otrzymałam go w oryginalnym pudełku, choć porysowany, po prostu noszący ślady używania, jak to używany sprzęt. 

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: