Czy ktoś pamięta jeszcze o maszcie Play?
Chociaż maszt PLAY wzbudził w Cieszynie wiele kontrowersji, już kilka miesięcy po jego budowie temat przestał być poruszany. Burmistrz Cieszyna zdecydowała o przeprowadzeniu ankiety telefonicznej, dzięki której magistrat miał poznać opinie mieszkańców i zadecydować o podjęciu ewentualnych dalszych kroków. O losy ankiety telefonicznej postanowiła zapytać Radna Rady Miejskiej Cieszyna – proszę o informację, jakie są dalsze losy ankiety telefonicznej, przeprowadzonej w związku z masztem PLAY, postawionym w bliskim sąsiedztwie zabytkowej części miasta – prosiła Joanna Wowrzeczka w zapytaniu z początku października.
Radna chciała również uzyskać informacje dotyczące koszty przeprowadzenia badania, ewentualnego przeprowadzenia badania oddziaływania fal telefonii ulokowanej na wskazanym maszcie i ich siły natężenia. Padło również pytanie o monitoring wykorzystania masztu PLAY przez innych operatorów – pytanie stawiam w oparciu o zgłaszane przez mieszkańców obawy, a także w poczuciu obowiązku obywatelskiego opierania się na faktach i potrzebie budowania bezpieczeństwa – podkreślała radna.
Odpowiedzi pojawiły się końcem listopada 2020 roku. Głos zabrał II Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna Przemysław Major, wyjaśniając, że przeprowadzona analiza została wykorzystana podczas działań miasta – m.in. przy tworzeniu koncepcji wydarzeń w ramach cyklu „Weekend Offline”, czy założeń do prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla cieszyńskiego śródmieścia – całkowity koszt wykonania analizy wpływu budowy masztu telefonii komórkowej sieci Play na postrzeganie przestrzeni centrum miasta Cieszyna, wraz z koncepcją wykorzystania tego zdarzenia do waloryzacji przestrzeni centrum miasta w oczach codziennych użytkowników (mieszkańców i turystów), w ramach której przeprowadzono również badania opinii mieszkańców, wyniósł 30.135 zł brutto – wyjaśnił Major.
Zastępca burmistrza odniósł się również do kwestii badań promieniowania elektromagnetycznego, wyjaśniając, że zgodnie z obowiązującymi przepisami badania są wykonywane i przekazywane wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska i państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu – to oni sprawują pieczę nad kwestiami tego typu. W uzupełnieniu odpowiedzi przytoczona została analiza śląskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, który 12 października 2020 roku, w którym ten nie dopatrzył się nieprawidłowości. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć tutaj.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.