Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa

Początkiem października rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Prowadzona przez strażaków akcja edukacyjno-informacyjna dotyczy zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Początkiem października rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Prowadzona przez strażaków akcja edukacyjno-informacyjna dotyczy zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Kampania dotyczy uświadamiania społeczeństwa, jak dużym zagrożeniem jest tlenek węgla, zwany też czadem. Substancja jest bezwonna i bezbarwna, a duże stężenie może w kilka minut pozbawić przytomności i zabić -  W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu – wyjaśnia st. kpt. Michał Pokrzywa, Oficer Prasowy cieszyńskiej PSP.

Celem kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Podniesienie poziomu świadomości sprawi, że właściciele i mieszkańcy budynków będą wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed zagrożeniem i jak postępować, gdy już wystąpi. W tym przypadku doskonale sprawdzają się czujki czadu, które szybko poinformują o potencjalnym zagrożeniu. Ważne również jest przypomnienie o obowiązkowym dokonywaniu przeglądów i czyszczeniu przewodów kominowych oraz instalacji wentylacyjnych.

Jak wyglądał poprzedni sezon grzewczy w powiecie? - W minionym sezonie grzewczym tj. od 1 października 2019 r. do 31 marca 2020 r. Komenda Powiatowa PSP w Cieszynie była wzywana 20 razy do pomiarów tlenku węgla. W porównaniu z poprzednim sezonem tj. 2018/2019 liczba interwencji zmniejszyła się o 2 zdarzeń. Nie było również ofiar śmiertelnych – wyjaśnia Pokrzywa. Czujki czadu często się sprawdzają, a poprzednie kampanie uświadomiły wielu osobom, jak zgubne skutki może mieć na przykład zasłanianie kratek wentylacyjnych.

Jakie są główne przekazy tegorocznej kampanii?

 • każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.
 • Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
 • W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
 • Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
 • Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.
 • Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
 • Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

 

Poniżej kilka informacji na temat czadu:

 • Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:
 • bezwonny,
 • bezbarwny,
 • pozbawiony smaku.
 • Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

 • nieszczelności,
 • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
 • wad konstrukcyjnych,
 • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

 

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-03 19:14:56
krzysztof.mm: a wygląda jak klasyczny tekst sponsorowany...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: