Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czeski dziennikarz zachwycony Cieszynem. "Trochę mi wstyd, że jestem Czechem"

Luboš Palata to dziennikarz czeskiego portalu Denik.cz, który w związku z wyborami europejskimi odwiedził miejscowości graniczne Czeskiej Republiki. Nie zabrakło go także w Cieszynie i Czeskim Cieszynie - w materiale przyznaje, że jest pod wielkim wrażeniem polskiej strony miasta, a czeską nazywa "slumsami".

Materiał Palaty ukazał się na portalu denik.cz w niedzielę (9 czerwca).

- Trochę mi wstyd, że jestem Czechem. Właśnie przekroczyłem most na rzece Olzie i z pięknego miasta pełnego sklepów, kawiarni, restauracji i spacerujących ludzi znalazłem się w swego rodzaju slumsach. Ta ulica nazywa się Główna, a mamy tutaj poczerniałe tynki, sklepy monopolowe, biegają po niej wietnamskie dzieci właścicieli dziwnie wyglądających sklepów. Witamy w Czeskim Cieszynie, mieście, które po ponad stuleciu od rozbiorów mocno przegrywa z polskim Cieszynem - pisze czeski dziennikarz.

W swoim artykule zauważa, że wśród zalet czeskiej części miasta można wymienić choćby kawiarnię Avion, piękny ratusz czy odnowiony dworzec kolejowy, z którego można bez problemu dojechać do Ostrawy, Pragi czy na Słowację. Podkreśla jednak, że gwarno i żywo jest tylko w tych miejscach, gdzie słychać raczej polski język.

Palata wskazuje też, że w Czeskim Cieszynie - w przeciwieństwie do Cieszyna - nie powstało żadna duża galeria handlowa. Czesi chętnie też robią zakupy w Polsce.

- Pod Biedronką czeskie samochody stanowią jedną czwartą pracujących. "To już nie to samo, co rok temu, ale Czesi nadal tutaj robią zakupy" - mówi mi kasjerka - pisze Palata. Dodaje, że równie często jego rodacy odwiedzają restauracje i lokale gastronomiczne w polskiej części miasta, a menu wielu z nich jest obujęzyczne.

- Cieszyn w ciągu ostatnich dwudziestu lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej rozkwitł, a Czeski Cieszyn przypomina raczej niepodlewany, zwiędły kwiat. Podzielił niestety los innych miast czeskiego pogranicza, które nie odrodziło się i nie odrodzi w UE - kończy swój materiał Luboš Palata.  

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

23
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-06-13 08:11:30
Gif: Dziękuję, że doceniliście mój wczorajszy link w komentarzu o Cieszynie i właśnie ten artykuł ukazał się tu. :-)
2024-06-13 08:28:35
Marx.: Że Cieszyn od 30 lat gospodarczo, kulturowo i handlowo rozkwita, i że nawet kadencja ministranta w ratuszu mu nie przeszkodziła, to widzą wszyscy. Oczywiście prócz paru sfrustrowanych aktywistów złodziejskiej bandy PiS którzy popłakują za utraconymi korytkami. Ja osobiście wolę spacer po spokojnym i cichym czeskim Cieszynie, dobre piwo w takiej czy innej knajpie tam w cywilizowanych warunkach wypite niż tłok i korki po polskiej stronie. Najważniejsze, że nie ma szlabanów na moście. Najgorsze, że jest brunatna grupka hajlujących co chciałaby je przywrócić.
2024-06-13 08:38:38
Gif: Waniu , marksie , engelsie, etc... z Ogrodzonej : tyle są warte twoje wypociny - Ciągną, ciągną sanie, ROSYJSKIE koniki Hej, jadą w saniach osły, przy nich POlityki Coraz który krzyknie nie wiadomo na co Hej, PO odpowiada, bo mu NIEMCY płacą
2024-06-13 09:06:40
Mach: Podzielam, że Cieszyn nam wyładniał. Przyczyniło się do tego uporządkowanie rynku poprzez ujednolicenie ogródków, parasoli, zieleni no i nawierzchni i przedłużenie tych rozwiązań na ulicy Głęboiej i smego przejścia granicznego przy Moście Przyjaźni. Podobnie zyskały Aleje Łyska począwszy od parkingu przy przystani kajakowej aż do połączenia ich z ul. Przykopa między innymi także dzięki modernizacji boiska sportowego i terenów wokół lodowiska. Zyskała ul. Kolejowa poprzez budowę Centrum Przesiadkowego i wybudowanie Galerii Stela i jeszcze zyskał handel na budowie kilku Super Marketów i Biedronek. Mam jednak spore wątpliwości co do rozwoju gospodarczo- przemysłowego miasta. Inwestycje w tym sektorze są nadal skromne w obszarze Małęj Łąki i zasadniczo nie wpływają na wzrost zatrudnienia i zmiany statusu miasta pod tym względem. Zresztą nadal miasto cierpi na brak rąk do pracy więc o dynamice wzrostu gospodarczego to nie ma co mówić. Generalnie Polska ma wyższą dynamikę rozwoju od Czech. Głównie dlatego ,że mamy bardziej zdywersyfikowaną gospodarkę od naszych sąsiadów, którzy bardziej powiązani są z gospodarką niemiecką. przemysł samochodowy to 17% czeskiego PKB a nasz ma wpływ na 7% polskiego PKB. Dlatego gospodarka czeska nie osiągnęła jeszcze poziomu rozwoju z przed pandemii w przeciwieństwie do polskiej. Ekonomiści przewidują ,że jeżeli nie nastąpią jakieś radykalne zawirowania to mamy szansę przegonić czeską gospodarkę w ciągu najbliższych 5 lat- pod warunkiemnapływu siły roboczej zza granicy bo inaczej w rozwoju przeszkodzi nam depopulacja.
2024-06-13 09:40:38
PółCieszyna: Wstydem dla czecha nie jeno spacerek po centrum i bla , bla , ale Wstydem dla czecha jest to, że Cieszyn jak i Zaolzie od Traktatu Wersalskiego jest POLSKIE!. To pepiki nam tego nie oddali, pomimo "aktu własności". A że w '38 chcieliśmy zabrać co swoje to do dzisiaj nas traktują niektórzy jako okupantów. Kropka
2024-06-13 10:38:07
scoti333: Czeski Cieszyn przejęty przez obywateli Wietnamu. Pamiętam jeszcze jak oni pracowali u Czechów, a teraz Czesi pracują u nich. To nazywa się przejęcie. Co do slamsów, to faktycznie - tak to wygląda jak idziesz ulica - chłystki pociemniałej karnacji lub wietnamskie dzieci stoją, bądź siedzą tu i ówdzie - niezbyt miły widok. Ale w niedługim czasie Polską stronę Cieszyna też to czeka. Obcokrajowcy u nas zaczynają się czuć coraz pewniej z ich całym stylem bycia. Na razie widzę jak "kekaby" się rozwijają. Wybaczcie ale nie kupiłbym tam za nic w świecie... A Potem wiecie co będzie......
2024-06-13 11:03:55
RysiekK22: To że ten żurnalista podnieca się marketową patologią na wstępie obniża "wartość" jego wypocin . To mentalność zacofanych ludów podniecających się bezrefleksyjnie świecidełkami którymi przybysze ich ogłupiali. ----Do Macha : parking na Alei Łyska bez właściwego działania tam zbiorkomu ( tam jest potrzebne CP park & ride ) to generowanie ałteczkowej patologii.---- Jak niby Kolejowa zyskała przez to niby "centrum przesiadkowe" !!?? ( a raczej jego karykaturę ).. Galeria Stela to wrzód do wycięcia co widzi każdy mający minimum poczucia estetyki. "przeganianie " czyjejś gospodarki nie może być celem polityki, zwłaszcza jeżeli miałoby być poprzez sprowadzanie OBCYCH ( soroszowo-kalergowo-multikulturowej inwazji zdecydowane veto ! ), a w dobie robotyzacji żadna "depopulacja" przeszkodą nie jest
2024-06-13 12:49:58
Mach: Rysiek, co ty masz w głowie ,że ciągle o tym zbiorkomie wypisujesz. Miasto piechotą obchodzę jako 70 latek w 1,5 godz, więc dla kogo by miały być te udogodnienia nazywane przez ciebie zbiorkomem, w mieście 33 tysięcznym z rozbudowaną komunikacją miejską, której elektryczne autobusy podmiejskie wypełnione są średnio w 25% i to w szczycie ,do której miasto systematycznie dopłaca. Oczywiście ,trzeba mieć patologiczny umysł dotknięty niepamięcią ,żeby nie pamiętać dworca kolejowego przed remontem i wcześniejszej nawierzchni ul. Kolejowej żeby nie dostrzec tych pozytywnych zmian, że nie wspomnę o przebudowie torów kolejowych z przejazdem strzeżonym i znajdujących się tam peronów. Galeria też jest OK. Co do robotyzacji to w Cieszynie jeszcze odległa przyszłość i trzeba na to jakośc zarobić. Założę się ,że należysz do tych co w restauracji zamawiają wrzątek bo cukier i saszetkę z herbatą noszą w kieszeni, ale będą wszystkich dookoła pouczać o zbiorkomach, zacofaniu w myśleniu, przeciwników postępu, ksenofobicznych lenii, którzy nietolerują postępu i odmienności kulturowej.
2024-06-13 13:43:27
zbiges: Pięknie, bardzo ładnie... Zgadzam się, że Cieszyn wypiękniał... ale tylko w centrum, niestety. Wisienką na torcie byłoby estetyczne utrzymywanie stanu poboczy ulic i chodników poza centrum. Regularne wykaszanie wysokich traw (vide ul. Bielska na całej długości, ul. Stawowa obok FACH) na poboczach ulic. Zarośnięte chodniki, z chwastami i kępami traw to kiepski wizerunek gospodarza miasta. Nie jest to raczej duży koszt dla miasta choćby raz w miesiącu wykosić trawy i raz na sezon wyczyścić chodniki z chwastów.
2024-06-13 14:15:16
one: Syf, który wita przechodnia spacerującego po Saskiej Kępie jest bespośrednio związany z przejęciem sklepów przez Wietnamczyków. A mówimy tutaj o nacji, która jest jeszcze w miarę pracowita i nie jest zainteresowana burdami. To teraz proszę sobie wyobrazić Cieszyn gdy powstanie pierwszy ośrodek dla afrykańskich inżynierów i lekarzy. Zachęcam do obejrzenia materiałów na YouTube pokazujących imigranckie osiedla w Szwecji. Polacy jednak dokonali wyboru 15.X i kilka dni temu więc wkrótce (tak jak z cenami gazu) będą ponosić konsekwencje.
2024-06-13 15:53:07
perpetua: Syf który tu onek publikuje jest bezpośrednio związany z 8-letnimi rządami poprzedniej władzy. Lepiej sobie nie wyobrażać w jakiej brunatnej doopie byśmy byli gdyby 15 października Polacy nie dokonali mądrego wyboru.
2024-06-13 16:08:21
koszor: Jeżeli to dalej pójdzie w tym kierunku, to za chwilę cała Europa będzie zniszczona jak Niemcy czy Szwecja. To jest najazd który powinien zostać zatrzymany zbrojnie. Ale nie ma Sobieskich. Kto będzie walczył Kosiniak z Biedroniem? Płaczący Hołownia? Litości! Może jedynie Braun ma dosyć odwagi, bo nie ceregieli się z idiotami. Ale społeczeństwo zniewieściało, więc ciężko będzie.
2024-06-13 16:25:51
one: Szkoda, że w 1938 roku ani w 1945 nie udało się. Dzisiaj Saska Kępa tętniłaby życiem a nie straszyła butelczynami na wystawach. Przykre, że to ambicje Uśmiechniętej Polski.
2024-06-13 17:18:21
Mach: Koszor, co ty wypisujesz za pierdoły- cytuję..."Europa będzie zniszczona jak Niemcy czy Szwecja." Nawiasem mówiąc to chciałbym aby Polska na obecnym etapie była tak zniszczona jak Niemcy albo Szwecja, z czołowymi gospodarkami świata. Kto ci ten łeb wypełnił tą propagandową sieczką.Tyś chyba poza ten cieszyński grajdoł nigdy nie wyjechał- mamlasie, przykuty do minionej telewizji Kurskiego lub obecnej tvp Republika. Dzisiaj szwedzkie domy tzw. spokojnej starości w 80% obsługiwane są przez imigrantów z Afryki. Stare społeczeństwo szwedzkie umiera samotnie w domach i nie rzadko leżą ich ciała po kilka dni bo pies z kulawą nogą się starymi ludżmi tam interesuje, a w domach opieki społecznej jako fachowcy nie rzadko pracują Polacy, bo młodzi Szwedzi mają biznesy i rzadko interesują się rodzicami nie mówiąc o dziadkach - byłem i wizytowałem taki dom opieki. Ten styl życia wkrótce zawita do nas a my będziemy zdani na imigrantów, którzy jedynie mogą sprawę opieki nad chorymi i niedołężnymi wypełnić i załagodzić sytuację. W Cieszyńskim Szpitalu już ok. 7% personelu to imigranci- głównie z Ukrainy, za 15 lat będziemy mieli 60% emerytów a 25% Polaków będzie pracowało- nie dostrzegasz tej nadchodzącej katastrofy? Jeśli Braun jest dla ciebie autorytetem , to się wszystko zgadza- każdemu idiotowi wydaje się ,że jest normalny i takimi wpisami odwraca od siebie uwagę.
2024-06-13 18:19:44
Chachar: Ja jestem dumnym z bycia Polakiem ! Za komuny było trochę odwrotnie. Czeski czyli teraz Wietnamski Cieszyn , no cóż, syf, narkotyki Romowie z nożami, ćpuny, gangsterka a w Stonawie pełno cyganów
2024-06-13 19:23:36
one: Mach, forumowicz Koszor piszac o zniszczeniu pisal o naruszeniu etnicznej homogenicznosci takich panstw jak Niemcy czy Szwecja. Roznorodnosc etniczna, kulturowa, religijna prowadzi zwykle do konfliktow. Nawet USA, ktore zostaly zbudowane przez imigrantow obecnie targane sa wewnetrznymi konfliktami (rasistowskie zachowania czarnoskorych w stosunku do białych i Azjatów). Panstwo (ktore kiedys bylo tozsame z narodem) aby bylo wewntrznie silne musi byc wspolnota zbudowana wokol tego samego dziedzictwa (oczywiscie wielowymiarowo). Co do demografii - wine ponosza kolejne rzady (w tym PiS), ktore nie zadbaly o szeroko rozumiana stabilizacje.
2024-06-13 20:33:54
AntyklerForte+: To bardzo pouczające przyglądać się, jak prawdziwi Polacy katolicy spierają się o to, czy bliźnich z uboższych regionów świata traktować jak śmiecie czy jako tanią siłę roboczą. Niech was Bóg błogosławi. ZPB.
2024-06-13 20:48:00
one: Cieszę się, ze moje posty są czytane ale proponuję aby czytać ze zrozumieniem.
2024-06-13 21:52:02
Mach: One, nie tłumacz koszora. Umie pisać.Co to wymyśliłeś one?..."naruszenie etnicznej homogeniczności państw...? chyba społeczeństwa, bo nie państwa niemieckiego czy szwedzkiego. I chwała Bogu, że tak czynią- bo inaczej trwali by dalej w faszystowskim przeświadczeniu o wyższości ich rasy dokonując nadal pomiaru waszych czaszek, twojej i koszora bo niejako ty z koszorem i chacharem nam tu sugerujecie byśmy niezłomnie stali na gruncie jednorodności polskiego narodu by uniknąć przez to wewnętrznych konfliktów. Skoro polski naród polubił kopulację a odrzucił populację a chce się nadal rozwijać, to nie ma wyjścia, ktoś pracować będzie musiał, Niemcy to zrozumieli więc i z oporami my także do tego dojdziemy. A tak nawiasem mówiąc, czy ty uważasz ,że obecnie Polska jest wewnętrznie silna pomimo, ze prawie jesteśmy jednorodnym narodem? Przeanalizuj sobie powyborcze mapy- już teraz mówi się powszechnie ,że Polska to od jakiegoś czasu dwa szczepy wzajemnie wykluczające siebie. W każdym bądź razie nie wiele w tym wypadku brakuje.
2024-06-13 23:14:40
RysiekK22: ej Ty Machu czy poważnie piszesz że "Niemcy zrozumieli" !!!!????? ..no chyba że o wyborcach AFD którzy próbują uratować swój kraj przed inwazją obcych ( i przy okazji całą Europę przed wojną szykowaną przez awanturników m.in. tych z warszawki) --- Uświadamiam że można pogodzić sprowadzanie naprawdę potrzebnych pracowników z ochroną kraju , a to poprzez tymczasowe pozwolenia na pobyt bez prawa osiedlania i sprowadzania rodzin----Wracając do kwestyj cieszyńskich : potrzebność sprawnego transportu miejskiego jest konieczna dla każdego Świadomego Obywatela, a jeżeli piszesz o jakimś "obchodzeniu miasta" to znaczy ze nie rozumisz podstaw. Nie chce mnie sie o tym przypominać ale muszę reagować na szkodliwe bzdury wychwalające zrobienie gdzieś jakiegoś parkingu, albo ułomne "inwestycje" typu obecnego dworca
2024-06-14 07:30:36
Mach: Rysiu, Afd w Niemczech ma poparcie 15,9%, a CDU z CSU 30%, SPD 13%. Więc twoje wnioski są zbyt pochopne. Dodam, ze Afd ma największe poparcie w landach byłego DDR skąd prawdziwi Niemcy wyprowadzili się na zachodnią część, więc to pokomunistyczne obszary sfrustrowanych wschodnich Niemców dały Afd poparcie podobnie jek wschodnie tereny Polski byłego zaboru rosyjskiego dały poparcie PiS i Konfederacji, gdzie ksenofobia zawsze się miała dobrze. Faszyzm z komunizmem zawsze chodził pod rękę, że wspomnę Pakt Ribentrop -Mołotow. Inwazję obcych na Europę to szykuje nam Putin a ty skutecznie wpisujesz się w jego narrację . A wracając do spraw cieszyńskich ,nikt poza tobą nie piepszy nam o tym zbiorkomie- ty chyba masz psychopatyczne skłonności bo nikt poza tobą nie podnosi tej kwestii- więc twoje bzdury mają takie samo znaczenie jak rzekomy sukces Afd, czy w Polsce Konfederacji- do przejęcia władzy jest im nadal daleko. Z całej naszej wymiany poglądów mozna wyciągnąć jedynie wniosek ,że zawsze w społeczeństwie część obywateli będzie demonstrować swoje frustracje, z czym oczywiście należy się oswoić co oczywiście w niczym nie zmieni obranego już kierunku na przyszłość. po prostu dla ułomnych wszystko będzie ułomne i kto się będzie przejmował ułomami.
2024-06-14 08:56:51
☞☞☞: W Polsce margines patologiczny to też około 15% populacji. Raz na Wałęsę, drugi na Tymińskiego, potem na Kaczyńskiego czy w końcu na Brauna głosują. Zagubione owieczki. Prawdopodobnie mieli ciężkie dzieciństwo.
2024-06-14 10:16:07
RysiekK22: o tym że inwazja obcych jest FAKTEM świadczy obraz zoologów w West Europe -reszta to soroszowo-kalergowa propagranda, --- O Twej błędności i nieświadomości w temacie transportu świadczy przykład którym sam zacząłeś temat czyli Aleja Łyska w której stopień ałtkopatologi zbliża się do maksimum . Kto tego nie widzi ma problema ze wzrokiem
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: