Czeski Cieszyn zjednoczy polską i czeską lewicę?
Niedawno w „Dużym Formacie” (dodatku do „Gazety Wyborczej”) ukazał się tekst o Michale Paluchu i Petrze Kantorze, liderach młodzieżowych, którzy dzięki swoim działaniom pragną połączyć Cieszyn i Czeski Cieszyn. Teraz idea współpracy polsko-czeskiej zainspirowała polityków i działaczy lewicy.
22 kwietnia (w poniedziałek) o godz. 18. w sali narad Restauracji „Na Brandyse” w Czeskim Cieszynie przy ul. Karwińskiej 51 rozpocznie się debata z udziałem czeskich i polskich polityków. W spotkaniu udział wezmą: Andrzej Rozenek i Artur Górczyński (posłowie Ruchu Palikota), Milada Halikova (posłanka Komunistycznej Partii Czech i Moraw), Ladislav Szincl (poseł Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej) oraz Petr Gawlas (senator Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej).
- Spotkanie to okazja prezentacji Porozumienia Lewicy Cieszyńskiej, powstałej w marcu tego roku inicjatywy obywatelskiej zrzeszającej organizacje i ugrupowania z Czech i Polski – tłumaczy Michał Wiśniowski, rzecznik prasowy Klubu Ruchu Palikota w Cieszynie. W skład PLC weszli: Stowarzyszenie Pokolenia, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Komunistyczna Partia Czech i Moraw, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Koło Emerytów i Rencistów ZZ Metalowcy w FME Celma Cieszyn, Ruch Palikota, Stowarzyszenie Wydawnicze im. Tadeusza Regata oraz Unia Pracy. Jego celem jest – jak czytamy w „Deklaracji woli współpracy” - podejmowanie wspólnych działań politycznych i społecznych, zmierzających do integracji lewicy na terenie Ziemi Cieszyńskiej, wspólne przygotowywanie platform wyborczych do przeprowadzania wszelkich wyborów i wspólne popierania kandydatów lewicy we wszelkich wyborach.
Organizatorzy debaty wyznaczyli kilka obszarów ich zdaniem istotnych w kontekście współpracy transgranicznej: transport, środowisko, praca, bezpieczeństwo i współpraca urzędów. Porozumienie Lewicy Cieszyńskiej ma nadzieję, że debata pokaże „w którym kierunku powinna podążać współpraca transgraniczna".
Problematyka współpracy transgranicznej była przedmiotem naukowej konferencji „Obszary kulturowe współczesnego miasta – funkcje i pogranicza", która w październiku 2012 roku miała miejsce w Cieszynie na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ. Z tej okazji antropolog dr Grzegorz Odoj mówił portalowi OX.pl: - Cieszyn i Czeski Cieszyn to pewien obszar kulturowy, który w ostatnich latach ulega funkcjonalnym przemianom. Tworzy się swoista całość, pewien zintegrowany organizm transgraniczny. Choć nie można bagatelizować granicy, która dzieli oba miasta. Zresztą ona tkwi także w mentalności mieszkańców i przejawia się w często stereotypowym postrzeganiu sąsiadów na przeciwległym brzegu Olzy.
Czy uda się pokonać stereotypy, być może, przekonamy się już wkrótce.
Łukasz Grzesiczak
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.