Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czas skludzić owce z hali

Robi się coraz zimniej, kończy się sezon wypasu owiec na beskidzkich halach. W najbliższy weekend nie zabraknie wydarzeń, które poświęcone są tematowi pasterstwa.

W Beskidach i całym paśmie Karpat prowadzony jest specyficzny sposób prowadzenia gospodarki sałaszniczej. Polega na łączeniu owiec od kilkudziesięciu właścicieli – gazdów – w jedno wielkie stado na okres letni, podczas którego baca wraz z juhasami sprawuje nad nimi opiekę. - Owce przebywają na halach od maja do połowy października, później są oddawane gazdom na czas zimowych wykotów.bWypas prowadzony jest na wysokogórskich halach lub bliżej na terenach wypasowych należących często nawet do kilkuset właścicieli – nie ma jednak konieczności ogradzania terenu – dzięki temu owce wybierają najlepsze zioła i trawy, a ich mleko osiąga wysoką jakość – podaje Piotr Kohut, koniakowski Baca z Centrum Pasterskiego w Koniakowie.


Taki sposób organizacji wypasu funkcjonował w Karpatach zawsze – i tak też jest dzisiaj – Bacowie co roku zbierają owce od gazdów, a w czasie letniego wypasu dbają nie tylko o to by pozyskać mleko na sery, ale odgrywają również ogromną rolę w zachowaniu dziedzictwa kulturowego lokalnych społeczności poprzez pielęgnowanie tradycji oraz zwyczajów pasterskich. Co więcej – okazało się, że owce to najlepsze „ekologiczne kosiarki” – pomagają nam w zachowaniu bioróżnorodności terenów górskich – to dzięki nim możemy podziwiać piękne zielone krajobrazy Beskidów. Przy okazji warto też dodać, że dzięki specyficznej budowie racic owce są niezastąpione w przenoszeniu i rozsadzaniu cennych przyrodniczo ziół i roślin – dodaje Piotr Kohut.

Owce mają szczególne znaczenie w Beskidach. Od kilku lat rytm hali pasterskich doceniają także instytucje kultury czy turystyki, a tradycyjne obrzędy pasterskie podziwiają tłumy zaciekawionych widzów. Taki właśnie pasterski czas, szykuje się także w najbliższy weekend.


Wiśle w sobotę i niedzielę o pasterstwie będzie mowa w Centrum Edukacji Ekologicznej, które mieści się przy ul. Wyzwolenia 67. W sobotę zaplanowano wykład: „Kto mo owce ten mo co chce” początek o godz. 11.00. Z kolei w niedzielę zaplanowano otwarte warsztaty dla dzieci -”Wełna, drewno roślina” , których tematem przewodnim będzie wpływ pasterstwa na środowisko naturalne. Początek w niedzielę 2 października o godz. 14.00.


Z kolei Bacówka na Stecówce zaprasza na Rozsod Owiec, który rozpocznie się 2 października Mszą Świętą w Kościele Matki Bożej Fatimskiej. Następnie na Stecówce odbędzie się tradycyjny Rozsod Owiec w samo południe. Organizatorzy zapewniają występ kapeli góralskiej i pasterski poczęstunek.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-30 17:47:30
pawel21_13: To są te owce, barany co na Platformę głosują. Idą na rzeź.
2022-09-30 18:24:00
GrzegorzK330: Skludzić, co ta paskudny język. A ja w nieświadomości żyłem w przekonaniu że Cieszyn i okolice to jednak jeszcze Polska.
2022-09-30 18:55:42
św. Patryk.: w ciemnocie żyłeś, Grzesiu - Cieszyn i okolice to od wieków cesaroki, a Polska zaczyna się het na północy, tam gdzie historycznie od zawsze bajzel i analfabetyzm
2022-09-30 19:31:04
GrzegorzK330: Mam wrażenie że właśnie tutejsi ludzi to analfabeci bo polsku nie pisate nie kumate
2022-09-30 19:41:22
GrzegorzK330: Cesaroki, którym słoma z butów wychodzi. Macie problem ze swoją tożsamością narodową. Ani nie jesteście Austriakami, Ślązakami a tym bardziej Polakami. A kto "ni ma stela" to już jest dla Was tragedia. Jesteście klasycznym przykładem przerostu formy nad treścią.
2022-09-30 19:47:17
Vito: Grzegorz, z tożsamością mamy problem bo najpierw prze 20lat po I wojnie polonixowano i czechizowano naszych przodków A później całości dopełnili komuniści. Wszyscy starają się wymazac nasza tożsamość ale to raczej niemożliwe. A co do naszego zacofanstwa wyobraź sobie że glupi Cieszyn dwukrotnie był stolica cesarstwa Austro-wegierskiego. A sam był stolica Ksiestwa przez Ok 600lat. Także o tożsamościach se możesz w domu z rodzicami porozmawiać albo dozbierać wiedzy
2022-09-30 23:14:56
Oko: Grzesiu, ochłoń.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: