Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (114)
Pierwsza książka to „Powstanie warszawskie” autorstwa Władysława Bartoszewskiego. Zebrane w jednym tomie teksty Władysława Bartoszewskiego – świadka i uczestnika Powstania, a następnie przez kilkadziesiąt lat jego historyka – dowodzą trafności i niezmienności poglądów Autora. Kronika wydarzeń, artykuły i wspomnienia tworzą kanon naszej wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Ważną część książki stanowią opracowane przez Andrzeja Krzysztofa Kunerta aneksy, zawierające wybór dokumentów, a także zestawienie kadry dowódczej Armii Krajowej oraz Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Mapy i plany Warszawy, w których wykorzystano zdjęcia lotnicze z okresu okupacji, zostały przygotowane przez Zygmunta Walkowskiego.
Kolejna książka poświęcona tym wydarzeniom to „Pamiętnik z powstania warszawskiego” autorstwa Mirona Białoszewskiego. “Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” jest klasyką polskiej literatury XX wieku. Ta książka weszła do kanonu czytelniczego oraz stała się lekturą obowiązkową dla uczniów szkół średnich. Chociaż II Wojna Światowa to dla młodzieży zamierzchła przeszłość to warto sięgnąć po tę niezwykłą książkę. 63 dni walk, bombardowań, głodu i pragnienia sprawdziło wiele osób - jedni byli bohaterami, inni mieli zamiar przetrwać, szukali jedzenia i picia, nie myśleli o bohaterskich czynach.
Miron Białoszewski opisuje cywilów, a nie żołnierzy. Ludzi, którzy chcieli doczekać czasów wolności i znów cieszyć się życiem i rodziną. Na tym polega wyjątkowość tego dzieła - zwyczajni ludzie są pokazani w czasach wojny, śmierci, pogardy dla istot ludzkich. Białoszewski był cywilem i opisał życie cywila podczas Powstania Warszawskiego. Nakreślił ludzkie cierpienie i walkę o życie, czasami bardzo rozpaczliwą i heroiczną nawet.
Barbara Wachowicz jest autorką również poświęconej powstańczym wydarzeniom książki „Bohaterki powstańczej Warszawy”. Książka jest opowieścią o dziewczętach walczących w Powstaniu Warszawskim. Każdej bohaterce poświęcony jest odrębny rozdział. Autorka po mistrzowsku kreśli sylwetki 18 kobiet. Odkrywa mało znane karty powstańcze wybitnych aktorek Aliny Janowskiej i Danuty Szaflarskiej. Przybliża dzieje Krystyny Wańkowiczówny i Krystyny Krahelskiej oraz mniej znanych kobiet, które wsławiły się niezwykłą odwagą i bohaterstwem np. Lidii Markiewicz-Ziental, która przeszła cały szlak bojowy powstania, czy Haliny Dunin-Karwickiej, łączniczki Batalionu "Parasol", Henryki Dziakowskiej-Zarzyckiej, łączniczki i sanitariuszki Batalionu "Parasol", która uczestniczyła w walkach na Woli, Starym Mieście i w Śródmieściu, czy Danuty Zdanowicz-Rossmanowej, komendantki Wojskowej Służby Kobiet Batalionu "Ostoja", adiutantki harcmistrza Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" i kapitana Tadeusza Klimowskiego. Bohaterki poznajemy z listów, pamiętników, relacji bliskich, wspomnień towarzyszy czasów walki i wywiadów z samymi uczestniczkami Powstania.
Dla najmłodszych proponujemy wraz ze skoczowską biblioteką książkę Wojciecha Grajkowskiego „Krew”. Wojciech Dziewięcioletni Kamil wyrusza na obóz wakacyjny, a towarzyszy mu oczywiście… jego serce. Ich wspólne przygody pozwolą czytelnikowi dowiedzieć się, dlaczego krew jest jak zupa i do czego jest nam potrzebna, jak długo żyją czerwone krwinki i czy naprawdę wyglądają jak kluski śląskie, dlaczego podczas wysiłku serce bije tak szybko i w jaki sposób nasza krew może uratować komuś życie.
Mamy nadzieję, że znajdą się osoby, które temat Powstania warszawskiego będą chciały sobie przybliżyć czy może przypomnieć i sięgną do zaproponowanych przez nas tytułów.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
































Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
