Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Co zrobić, gdy szkoła jest zamknięta?

W poniedziałkowy wieczór (09.03.2020) informowaliśmy o zawieszeniu zajęć w trzech cieszyńskich szkołach – jednym liceum ogólnokształcącym i dwóch szkołach podstawowych. W wielu przypadkach rodzice obawiają się nie tylko o możliwość zarażenia koronawirusem, ale również o to, w jaki sposób mają zapewnić dzieciom opiekę.

W przypadku, gdy szkoła zostaje zamknięta, rodzic staje przed problemem. Nie zawsze ma komu powierzyć opiekę nad dzieckiem. W przypadku szkół podstawowych, w większości dzieci są zbyt młode, aby można było zostawić je w domu bez opieki. Czy w takiej sytuacji rodzic musi brać w pracy urlop? Jak się okazuje, niekoniecznie — Jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, które uczęszcza do żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego i dowiesz się, że placówka ta będzie zamknięta (np. z powodu zagrożenia wirusem ), możesz skorzystać z zasiłku opiekuńczego — wyjaśnia Ministerstwo Rodziny na swojej stronie internetowej. Dotyczy to nieprzewidzianych zamknięć, czyli takich, o których rodzic dowiedział się w terminie nie dłuższym, niż 7 dni przed zamknięciem placówki i nie ma innego członka rodziny, który mógłby sprawować opiekę nad dzieckiem (zasiłek więc nie przysługuje, jeżeli jeden z rodziców i tak nie pracuje). Na mocy specustawy, dotyczącej zwalczania koronawirusa, zasiłek ten przysługuje maksymalnie przez 14 dni i nie wlicza się do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego.

A co ze starszymi dziećmi? Jak się okazuje, tutaj podstawa jest zupełnie inna, Rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny, gdy lekarz wystawił odpowiednie zaświadczenie. Z zasiłku opiekuńczego skorzysta również rodzic, w sytuacji, gdy powiatowy inspektor sanitarny wydał decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-10 13:36:44
aizo: A co zrobić z pierwszoklasistą, który już skończył 8 lat? Szkoła profilaktycznie zamknięta. Dziecko zdrowe. Jeden dzień - urlop można wziąć. Ale co dalej...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: