Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co z opłatą klimatyczną, jeżeli jakość powietrza jest zła?

Opłata miejscowa bądź uzdrowiskowa, popularnie zwana jest opłatą klimatyczną. Jest to forma podatku, jaki muszą uiścić turyści za każdą dobę pobytu w gminach, które są atrakcyjne pod względem turystycznym, krajobrazowym, przyrodniczym, bądź też są traktowane, jako opłaty uzdrowiskowe. W powiecie cieszyńskim opłata klimatyczna pobierana jest między innymi w Ustroniu, czy też w Wiśle.

Najczęściej opłata klimatyczna wynosi około 2 zł za dobę pobytu w miejscowości objętej tą opłatą od osoby. Podatek jest pobierany przez osobę udostępniającą (odpłatnie) nocleg turystom, następnie jest przekazywana do miejscowo właściwego urzędu gminy.

Końcem marca Radny Rady Powiatu Cieszyńskiego Andrzej Łukasik zwrócił się z interpelacją do Starosty Cieszyńskiego w sprawie pobierania opłaty klimatycznej w miejscowościach uzdrowiskowych. Radny zauważył, że w okresie, gdy jakość powietrza w regionie nie jest zbyt dobra, pobieranie opłaty klimatycznej jest nieetyczne.

- Wątpliwości budzi pobieranie opłaty klimatycznej również za pobyt w dniach, kiedy na terenie miejscowości uzdrowiskowych normy dopuszczalnych, szkodliwych dla zdrowia związków zawartych w powietrzu są przekroczone czasem o kilkaset procent. Zalecenia dla przebywających na tym obszarze ludzi są takie, aby nie opuszczali miejsca zamieszkania i nie otwierali okien. Pobieranie tej opłaty z punktu wodzenia moralnego w takiej sytuacji jest niedorzecznością – zauważa Radny Łukasik.

W swojej odpowiedzi Starosta Cieszyński Janusz Król zauważa, że opłatę miejscową oraz uzdrowiskową pobiera się na podstawie uchwał rad gmin, których odpowiednia opłata ma dotyczyć - Wprowadzenie opłaty klimatycznej, jako opłaty miejscowej, bądź opłaty uzdrowiskowej należy do wyłącznych kompetencji Rady Gminy - wskazuje Król. W związku z tym agitacje za zniesieniem takowej opłaty, czy też wprowadzenie regulacji, umożliwiającej wyłączenie pobierania opłaty w okresie, gdy jakość powietrza jest zła należy prowadzić wśród radnych gmin, których opłaty te dotyczą.

Co dalej z opłatą uzdrowiskową na chwilę obecną nie wiadomo. Faktem jest, że w wielu miejscowościach turystycznych w Polsce przyjezdni przeciwko opłacie klimatycznej zaczęli protestować. Przykładem jest sprawa przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, przeciwko władzom Zakopanego, która dotyczy właśnie pobierania opłaty klimatycznej w czasie, gdy jakość powietrza w regionie pozostawiała wiele do życzenia. Z kolei w WSA w Gliwicach zapadł wyrok, w którym wskazano, że pobieranie takiej opłaty  w Wiśle jest niezgodne z prawem. Zdaniem sądu jakość powietrza w regionie wyklucza możliwość pobierania takiej opłaty. Urząd Gminy jednak działał w oparciu o rozporządzenie Wojewody Bielskiego, które określało kryteria dla miejscowości, pobierających opłatę miejscową. Rada Gminy wydała stosowną uchwałę, która znów znalała się w sądzie w Gliwicach, wtedy jednak sąd przychylił się do stanowiska Miasta.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-04-25 14:49:18
bronek91: Pytanie powinno brzmieć inaczej. <br />Jeżeli coś, jakaś miejscowość jest uzdrowiskiem lub uznana za uzdrowisko to oznacza iż prozdrowotne czynniki występują tam co do zasady zawsze, czy tylko sezonowo. Wobec tego zastanówmy się, czy pewne miejscowości nie są uzdrowiskami na wyrost, ale to już kwestie ministerialne.... Może powinniśmy wprowadzić nową formę, uzdrowisko sezonowe....
2018-04-25 17:14:46
krokusik: A mnie to pachnie pokomunistyczną spuścizną. Ktoś, kto się trochę zastanowi to zauważy, że wokół i nad np: Ustroniem nie ma ekranów ograniczających napływ powietrza nie spełniającego ustawowe normy. Zlikwidować to coś i po problemie.
2018-04-25 20:07:28
bronek91: Krokusik - pełna i całkowita zgoda. Tak przy okazji, ktoś nie zdaje sobie sprawy, iż WSA nie orzeka co do merytoryczności tylko legalności. To co jest zgodne z prawem nie zawsze jest słuszne i sprawiedliwe. Dlatego orzeczenia WSA w tej sprawie są różne. Zapadały w odniesieniu do innych spraw.<br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: