Co mieszkańcy sądzą o elektromobilności?
Przede wszystkim mieszkańcom wyjaśniono, skąd miałyby się wziąć środki na finansowanie zadań opracowanych w ramach strategii. Większość kosztów miałyby zaspokoić programy krajowe i unijne m.in.: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Fundusz Niskoemisyjnego Transportu i Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego. Same środki to jednak nie wszystko, dlatego tak ważny jest głos mieszkańców.
Podczas spotkania nie tylko przybliżono idee strategii elektromobilności, ale przede wszystkim zachęcano do dyskusji – przede wszystkim w mieście powinniśmy się skupić na ograniczeniu smogu, nie zaś na ograniczeniu samej emisji dwutlenku węgla – mówił jeden z zainteresowanych – wymiana taboru autobusów na pojazdy elektryczne nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem – podkreślał inny. Wskazywano również, że ważne jest zwiększenie ilości kursów i puszczenie linii autobusowych również w innych kierunkach, gdyż to może zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego, który jest zdecydowanie bardziej ekologiczny.
Dzięki możliwości dyskusji można było od razu wyjaśnić odpowiednie kwestie. Jak podkreślał wiceburmistrz Cieszyna Przemysław Major, wymiana taboru na bardziej ekologiczny jest konieczna, chociaż nie sama ekologia jest przyczyną. Przede wszystkim i tak do wymiany starszych autobusów musi dojść, zaś na pojazdy bardziej ekologiczne można uzyskać wyższe dofinansowania.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.