Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co 5 pożar to pożar sadzy w kominie

Fundację 360! opublikowała analizę z której wynika że „kopciuchy” to problem nie tylko dla powietrza, ale również dla strażaków.

Analiza dotyczy całego Śląska i została przygotowana przez Fundację 360! – organizację, zajmującą się problemami ekologicznymi, z akcentem na jakość powietrza. W zestawieniu, jako niechlubny przykład został podany właśnie powiat cieszyński, gdzie interwencje związane z pożarem sadzy w kominie są bardzo częste - W powiecie cieszyńskim co piąty wyjazd do pożaru oznaczał interwencję wywołaną palącą się sadzą. Niewiele mniej było to w powiecie żywieckim (18%) oraz w Bielsku-Białej i powiecie bielskim (17%). Również w Rybniku i powiecie rybnickim istotną cześć pożarów stanowią zapalenia sadzy (16%) – wyjaśnia Fundacja 360!.

Prawdziwość tych danych zweryfikowaliśmy w cieszyńskiej KP PSP – wyróżniamy trzy typy zdarzeń. Pożary, zagrożenia miejscowe, czyli praktycznie wszystko poza pożarami oraz alarmy fałszywe. Wśród pożarów faktycznie często zdarzają się pożary sadzy. Należy pamiętać, że pożar sadzy w przewodzie kominowym jest bardzo niebezpieczny – o ile sam ogień raczej się nie rozprzestrzenia, może dojść do zatrucia czadem mieszkańców – wyjaśnił nam st. kpt. Michał Pokrzywa, Oficer Prasowy cieszyńskiej PSP.

Oznacza to więc, że nieodpowiedni opał, złej jakości piec i rzadko czyszczony przewód kominowy to czynniki podwójnie niebezpieczne. Po pierwsze dla powietrza, po drugie dla ludzi, którzy w przypadku pożaru sadzy mogą ucierpieć. Odpowiedni piec, dobry opał i czysty przewód kominowy to bezpieczeństwo i ekologia – czysty komin to brak ryzyka pożaru i bardziej wydajne procesy spalania - Uśredniając wyniki okazuje się, że gdyby wyeliminować zjawisko palenia się sadzy w kominie, to udałoby się zmniejszyć konieczność interwencji straży pożarnej w województwie aż o ponad 10% - wyjaśnia Fundacja 360!.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-12-07 20:28:56
tom lem: A powód pożaru sadzy w kominie jest taki, że prędzej na dachu spotkosz gawrona niż kominiorza ;-) Oni chyntnie przebiyrają sie w czorne szaty, gdy kalyndosz przed Wilijom roznoszom, bo na co dziyń żyjom z opłat za pomiary wyntylacji w cywilnych ancugach.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: