Cieszyńskie obrzędy weselne
Jak podaje Książnica Cieszyńska na swojej stronie internetowej, jeszcze niedawno na Śląsku Cieszyńskim panowało przekonanie, że niewstąpienie w związek małżeńskim jest czymś nienaturalnym, w związku z czym takie zachowanie było społecznie piętnowane. Przed ślubem potencjalni małżonkowie mieli szansę poznać się w czasie publicznych wydarzeń, takich jak jarmarki, odpusty, nabożeństwa kościelne, czy różnego rodzaju wiejskie zabawy.
W czasie spotkania w Książnicy Cieszyńskiej zaprezentowane zostaną tradycyjne zwyczaje weselne, opisane w cieszyńskiej literaturze ludowej. Będzie można dowiedzieć się między innymi, dlaczego panna młoda była na swój sposób przedmiotem transakcji handlowej. Przedstawiona zostanie również sylwetka najbardziej znanego cieszyńskiego starosty weselnego. Nie zabraknie również informacji na tematy związane z tradycyjnymi lokalnymi potrawami weselnymi oraz w jaki sposób różniły się od tych, serwowanych aktualnie.
Podczas prezentacji, którą poprowadzi Halina Morawiec, zostanie również odtworzony fragment słuchowiska radiowego, opartego na popularnej sztuce regionalnej „Wesele górali istebniańskich” autorstwa Jerzego Probsza, w reżyserii jego wnuka Marka Probsza. Wszystko to powinno słuchaczy wprawić w doskonały nastrój, oraz przywołać wspomnienia z własnych ślubów oraz wesel. Po zakończeniu prezentacji nadejdzie moment, kiedy słuchacze będą mogli zabrać głos i podzielić się takimi właśnie wspomnieniami, co pozwoli porównać, jak zmieniły się cieszyńskie zwyczaje weselne na przestrzeni lat.
JŚ/ mat. pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.