Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyńskie akcenty Agnieszki …

Cieszyńskie akcenty to wystawa prac malarsko-hafciarskich Agnieszki Pawlitko. Prace artystki ukazują piękno naszego regionu – stroju i tańców cieszyńskich. Wystawę w Galerii Ceglanej Domu Narodowego można oglądać do 10 lutego.

W czwartek (20.01) w Galerii Ceglanej na parterze Domu Narodowego w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy prac malarsko-hafciarskich Agnieszki Pawlitko „Cieszyńskie akcenty”.  

„Cieszyńskie akcenty” to prace ekspresyjne i wyrażające to, co w danym momencie autorka miała na myśli. Obrazy powstały w tonacji ekspresjonizmu współczesnego, a tematem przewodnim były dawne tańce ludowe. To połączenie tradycji ze współczesnością, a uzupełnieniem całości jest haft na płótnach – charakterystyczny dla regionu Śląska Cieszyńskiego i samego Cieszyna.  

Znajdują się tutaj prace, które powstały w ramach mojej pracy magisterskiej inspirowane strojem cieszyńskim. Od tego momentu zaczęło powstawać sporo takich prac. Strój pojawia się w ruchu, w różnych układach. Z kolei na Akademii Sztuk Pięknych powstało kilka prac haftowanych. Maluje i haftuje od zawsze. Na uczelni podczas obrony padło pytanie, czy nie myślałam o połączeniu tych dwóch technik. I właśnie pomyślałam. Tak powstały te prace - podkreślała podczas wernisażu Pawlitko. 

Fajnie, że nasze stroje ludowe są pokazywane w tak nietypowy sposób. Jestem dumna, że Agnieszka w ten nowoczesny sposób pokazuje nasze tradycje. Myślę, że w tym roku te prace trafią również nad morze do naszego miasta partnerskiego w Pucku - dodała obecna na wernisażu Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.  

O oprawę muzyczną zadbał Andrzej Klimowski. Prace Agnieszki Pawlitko można oglądać do 10 lutego.  

Agnieszka Pawlitko jest cieszynianką i absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2020) oraz Etnologii (2013) i Instytutu Sztuki (2011) Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W 2021 roku otrzymała Stypendium Burmistrza Miasta Cieszyna w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury oraz opieki nad zabytkami. Zawodowo od 2013 roku związana jest z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury „Dom Narodowy”. Opiekuje się nowo powstałym Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-22 22:35:58
koszenila6: Artyści swobodnie traktują swoje widzenie świata. I dobrze - sztuka powinna być wolna, ale też jej istotą jest piękno. Ponawiam pytanie, czy prezentowane prace ktoś ogląda z przyjemnością ? Zdecydowanie więcej jest artyzmu we współczesnym ekspresjonizmie przeciętnego absolwenta przedszkola. Niezależnie od gustów, uważam, że to niemoralne, gdy UM przyznaje stypendium za pracę dla UM. Jakiemuś zdolnemu dzieciakowi naprawdę pomogły by te 3 stówki na rozwinięcie talentu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: