Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyński Tour de Pologne

Już 31 lipca z Pruszkowa wystartuje 68. Tour de Pologne UCI World Tour. Na trasie jego przejazdu znajduje się również miejscowości: Cieszyn, Wisła, Ustroń i Trójwieś, do których kolarze zawitają 3 sierpnia br.

W kwietniu br. Czesław Lang, organizator wyścigu, podpisał z Mieczysławem Szczurkiem, Burmistrzem Cieszyna umowę dotyczącą uczestnictwa miasta w tym wydarzeniu. Tym samym Cieszyn stanie się miastem końcowym IV etapu wyścigu. Łącznie na mapie tegorocznego Tour de Pologne mieści się 7 etapów, tworząc tym samym trasę o długości ponad 1110 kilometrów.

Trasa tegorocznego 68. Tour de Pologne UCI World Tour
1. etap (31.07): Pruszków - Warszawa (101,5 km)
2. etap (01.08): Częstochowa - Dąbrowa Górnicza (159,6 km)
3. etap (02.08): Będzin - Katowice (135,7 km)
4. etap (03.08): Oświęcim - Cieszyn (176,9 km)
5. etap (04.08): Zakopane - Zakopane (201,5 km)
6. etap (05.08): Terma Bukovina - Bukowina Tatrzańska (207,7 km)
7. etap (06.08): Kraków - Kraków (128 km)

Poniżej mapa 4. etapu, który będzie przebiegał przez Trójwieś, Kubalonkę, Wisłę, Ustroń i Cieszyn.Historia Tour de Pologne sięga 1928 roku, kiedy to po raz pierwszy rozegrano - wówczas „Bieg Dookoła Polski”. Przełomowym momentem istnienia wyścigu był rok 1993, kiedy „za sterami” już Tour de Pologne zasiadł Czesław Lang. Wtedy to peleton nabrał „zawodowego tempa”, które wprowadziło go do kolarskiej elity. Dziś Tour de Pologne to potężna marka, która jest rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

- Wyścig Tour de Pologne przechodził na przestrzeni lat wielką metamorfozę. Początkowo był to wyścig amatorski w cieniu wielkich zachodnich imprez, skupiający głównie zawodników z Polski - opowiada Czesław Lang. - Po obaleniu żelaznej kurtyny, wyścig dostał szansę na rozwój. Postanowiliśmy to wykorzystać i już w 1996 roku trafiliśmy do kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Z amatorskiego wyścigu Tour de Pologne stał się zawodowym, w którym zaczęli brać udział coraz lepsi zawodnicy. Rok po roku podnosiliśmy poprzeczkę, aż dotarliśmy do sezonu 2005, kiedy to jako jedyny kraj z bloku wschodniego, otrzymaliśmy status ProTouru, czyli wyścigu najwyższej kategorii UCI - zakończył dyrektor Tour de Pologne.

Przy wielkim wyścigu dla zawodowców, zorganizowany zostanie także - nie pierwszy raz - Nutella Mini Tour de Pologne. W tym wyścigu dla najmłodszych będą mogły wystartować dzieci w wieku 9-12 i 13-14 lat. Ścigać się będą one na pętlach kończących sześć z siedmiu etapów TdP (oprócz Bukowiny Tatrzańskiej). W sumie udział w zawodach będzie mogło wziąć ponad półtora tysiąca młodych adeptów kolarstwa. Co ważne - meta i ceremonia dekoracji będą takie same, jak dla zawodowców! Wyścig ten jest rozgrywany pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dodatkowa atrakcją jest Tour de Pologne Amatorów. 5 sierpnia zostanie rozegrany etap dla amatorów, którzy będą mieli okazję rywalizować na tej samej trasie co zawodowcy, ci jednak wykonają znacznie więcej rund. Na trasie długości 56,6 kilometrów, Bukowina Tatrzańska - Terma Bukowina Tatrzańska, znalazły się kultowe podjazdy m.in. Ząb i Gliczarów Górny. W wyścigu zapowiadają udział znane osoby ze świata sportu, polityki a także aktorzy.
 

Więcej informacji dotyczących wyściugo można znaleźć TU

źródło: OX.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: