Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyńska willa Riessa na liście zabytków

Kolejny cieszyński budynek został wpisany na listę zabytków. Chodzi o Willę inż. Henryka de Riessa przy ul. Błogockiej 14.

Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach, w dniu 30 czerwca 2023 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1215/23 została wpisana willa inż. Henryka Riessa przy ul. Błogockiej 14 w Cieszynie. 

- Budynek mieszkalny przy ul. Błogockiej 14 w Cieszynie to jedna z najbardziej okazałych willi w tej części miasta. Obiekt wzniesiono wg projektu autorstwa Alfreda Wiedermanna dla inż. Henryka de Riessa. Budowę willi ukończono w 1926 r., a prace prowadziła firma budowlana Karola Korna z Bielska. Willę wzniesiono dla inż. Henryka de Riessa – cenionego w ówczesnym środowisku architekta, od 1925 r. – kierownika Wojewódzkiego Urzędu Budowlanego w Cieszynie (pełnił tę funkcję do 1939 r.) – informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Alfred Anton Wiedermann był cieszyńskim architektem, urodził się w Cieszynie w rodzinie austriackiego urzędnika państwowego, uczył się w Cieszynie, potem studiował w latach 1908–1912 na wydziale budownictwa Politechniki w Brnie oraz na wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Po wojnie (służył jako plutonowy) i powrocie do Cieszyna założył w 1919 r. własną pracownię architektoniczną. W roku 1935 wraz z rodziną przeniósł się do Bielska. Po wybuchu II wojny światowej został zmuszony do zamknięcia swojej pracowni (jego żona miała żydowskie pochodzenie), w końcu (nie chcąc się z żoną rozwieść) został aresztowany przez Gestapo i wysłany do obozu pracy przymusowej.

W roku 1945 powrócił na Śląsk Cieszyński i ponownie otworzył swoją pracownię, która działała jeszcze przez cztery lata, zanim została znacjonalizowana. Później Wiedermann został zatrudniony na stanowisku architekta w Centralnym Zarządzie Przemysłu Metali Nieżelaznych w Katowicach, a następnie w katowickim Miastoprojekcie.

W 1957 r., za namową syna wyjechał do Niemiec Zachodnich, gdzie zmarł 11 lutego 1971 r.

Jest autorem licznych projektów architektonicznych z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, m.in. budynku Drukarni Dziedzictwa im. Bł. Jana Sarkandra, późniejszej Cieszyńskiej Drukarni Wydawniczej, przy ul. Pokoju 1, gmachu Powiatowej Kasy Chorych (obecnie NZOZ Ubezpieczalnia, przy ul. Bielskiej 37 (1928–1931)), Domu Żołnierza (obecnie Szkolne Schronisko Młodzieżowe, przy ul. Błogockiej 24 (1934–1935)) i in.

 

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: