Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyńska młodzież wkurzona. Chcą odwołania ministra

"Zamiast na teście, bądź na proteście!" - pod takim hasłem odbywał się dzisiejszy protest uczniów, studentów i środowiska akademickiego w Cieszynie. W tak zwanym Pogrzebie Edukacji uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

Na stosunkowo niską frekwencję narzekała między innymi pani Katarzyna, nauczycielka jednego z cieszyńskich liceów. Jej zdaniem kluczem do zrozumienia zjawiska braku zainteresowania szkolnictwem są ubiegłoroczne strajki nauczycieli i zmiany w programie nauczania. - Kiedy podejmowano próby wprowadzenia tej reformy edukacji, rodzice nie strajkowali. Wydawało im się, że to nie jest ich sprawa. Teraz okazuje się, że to jest ich sprawa - naszym postulatem nie była jedynie podwyżka. Teraz płaczemy wspólnie z uczniami, bo tego programu nie da się zrealizować w sposób mądry i sensowny, bo jest często po prostu głupi - zaznaczała.

W podobnym tonie wypowiadała się Joanna Wowrzeczka, cieszyńska radna i wykładowczyni na Uniwersytecie Śląskim. - Bardzo brakuje mi tutaj przedstawicieli samorządu, społeczności akademickiej, większej liczby rodziców, uczniów. Tak jak mówili tutaj młodzi: boimy się. Rodzice boją się, że dzieci opuszczą lekcje, nie dostaną się na studia czy do jakiejś szkoły, że nie dostaną dobrej oceny na semestr. Takie informacje dostają dzieci: że są po to, aby miały dobre świadectwa, dobrze się uczyły, a potem żeby były dobrymi pracownikami na rynku pracy. To jest "wizja szczęścia". Co to za szczęście? Szczęściem jest móc się kochać, uczyć, decydować nie tylko o sobie, ale o tym, jak ma wyglądać przestrzeń publiczna - podkreślała.

Wowrzeczka wystosowała również apel. - Pani burmistrz! Nie wystarczy postawić kolorowych światełek, trzeba po prostu być z tą młodzieżą. Radni, akademicy! Mieszkacie w tym Cieszynie, trzeba czasem wyjść, gdzie jesteście?! - wołała przez megafon.

Za organizację protestu odpowiedzialna była jednak cieszyńska młodzież. - Strajki są potrzebne naszemu pokoleniu, potrzebne są dla zmian w Polsce i dla pozbycia się tej władzy. Oczekujemy odwołania ministra Czarnka i potraktowania naszego głosu poważnie, bo 90 tys. podpisów wniosku do Kancelarii Premiera to nie jest mało, a został on de facto wyrzucony do kosza - mówi nam Wojciech, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie.

Jak powinna zatem wyglądać reforma edukacji? - Na pewno nie powinna wyglądać jak reforma pani Zalewskiej, która okazała się tak naprawdę deformą. W programie powinna znaleźć się edukacja seksualna i klimatyczna. Chcemy zmiany podstawy programowej, aby polskie szkoły lepiej funkcjonowały - dodaje.

Uczniowie zwracali również uwagę na problem wykluczenia komunikacyjnego. Ich zdaniem do Cieszyna chciało przyjechać zdecydowanie więcej osób, jednak młodzi ludzie mieszkający w mniejszych miejscowościach często mają trudności z dotarciem do miasta.

Do Cieszyna przyjechali też posłowie naszego okręgu wyborczego. - Edukacja jest traktowana przez obecny rząd instrumentalnie i ideologicznie. Zmiany, które są wprowadzane nie są podyktowane potrzebami uczniów, gospodarki czy państwa, a mają charakter polityczny, propagandowy. Aby pchnąć ją na dobre tory, potrzebujemy zmiany sposobu myślenia na uczniocentryczne - mówi nam Mirosław Suchoń z Koalicji Obywatelskiej.

Na kwestie finansowania polskiego szkolnictwa zwraca uwagę Przemysław Koperski. - "Grzech pierworodny" popełniono, gdy finansowanie systemu edukacji  przekazano samorządom. To nie pomogło ani nauczycielom, ani gminom. Muszą one często dopłacać z własnych środków nawet 40- czy 50%, czas zatem bezwzględnie przerwać to chore połączenie. Za edukację odpowiedzialne jest państwo i to właśnie ono powinno finansować wynagrodzenia nauczycieli - podkreślał w rozmowie z nami poseł Lewicy.

Więcej zdjęć z Pogrzebu Edukacji znajdziesz w naszym fotoreportażu:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

33
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-12-14 15:22:51
tom lem: ... można rzec, jaka zmarła taki pogrzeb, bo o pogrążonych w smutku agitatorach, lepiej milczeć ;-)
2020-12-14 16:33:29
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Tłumy, normalnie tłumy... Macie poparcie phii... Wbrew pozorom edukacja ma się dobrze jak na czasy pandemii. W Czechach też były zamknięte szkoły i nauka zdalna, np na Litwie i w Niemczech zamknęli od dziś i co? Już tam wierzę że postulaty z edukacją seksualną i klimatyczną wymyślili sami uczniowie. Za często przewija się w tym temacie postać wymienionej radnej. Co jaki protest to Wowrzeczka. Tak jak słynna babcia co jej niby bronili policjanci przejścia. Biedna babcia, dla jednych bohaterka a tak naprawdę to stała bywalczyni wszystkich protestów, w dodatku sowicie opłacana.
2020-12-14 17:25:18
iga: Ale tłumy szok Mogli przynajmniej krew oddać bo ambulans tam stał A oni ulice blokują
2020-12-14 18:43:24
ted461: 34 osobo-aktywiści. Tylu o 11.30.
2020-12-14 19:44:32
św. Patryk.: to właśnie ci młodzi i ich koledzy/koleżanki będą sądzić i oddelegowywać za kratki elity dojnej zmiany - i niech się nie łudzą partyjni funkcjonariusze, złodziej i oszuści, cyniczni beneficjenci i elity PiS-owskiej kleptokracji - liczba tych młodych w Polsce już dziś idzie w miliony
2020-12-14 20:40:50
krzysztof mm: a kogóż to tak bardzo boi się Kaczyński, że każe ustawiać armię ciężkozbrojnych ochroniarzy w policyjnych mundurach wokół swojego domu?...: ocdn.eu/pulscms-transforms/1/uS1k9kuTURBXy9jZTMyMWM4YS01NGQ4LTQzNDgtODhiZi1mM2I0ZmYwMDM1OWMuanBlZ5KVAwABzQzPzQc0kwXNA0jNAfqCoTAFoTEB
2020-12-14 20:45:35
krzysztof mm: tak, tak - właśnie tych osobo-aktywistów się boi Kaczyński, tych 34 na 11.30, i podobnych im milionów w całej Polsce - no i oczywiście przed tymi milicjantami co w końcu idą go internować biedak sra w gacie... ㋡ bi.im-g.pl/im/8f/5e/19/z26600591V.jpg
2020-12-14 20:59:03
nevada1972: Pani Wowrzeczka zapomina, że miasto jest dla wszystkich! Może część mieszkańców jest już zmęczona tym waszym łażeniem po mieście i wolą już te świecidełka na rynku. Widać jaka w Was siła, kilku krzykaczy na krzyż, czyżby reprezentowała Pani tylko 0,5% mieszkańców miasta? A co Pani zrobiła dla reszty mieszkańców? Ile podjęła Pani pomyślnie interwencji? Ile interpelacji napisała? Odnoszę wrażenie, że w imieniu garstki ludzi walczy Pani tylko z rządem, zapominając, że trzeba być dla wszystkich mieszkańców i działać lokalnie.
2020-12-14 21:16:57
tom lem: @krzysio +-, pierdoło, od dawna w Polsce jest Policja a ty straszysz i pokazujesz przebierańców z wroną na czapce ;-)
2020-12-14 21:36:32
ac-dc: Kolegium za chodzenie po zabytku !!!! ( florian ) jest dowód na zdjęciu !!!
2020-12-14 21:36:38
Marzanna: Kiedyś to nie było do pomyślenia żeby dzieci protestowały. Czy pamiętacie TM na Pl. Kościelnym. Mundurek tarcza przyszyta i czapka i dyscyplina podobnie w budowlance i rolniczoku. Niech te dzieci nauczą się najpierw czytać pisać liczyć bo z nich nic nie będzie. a oprócz komórki nic nie widzą. A tych nauczycieli trzeba pozbawić wykonywania zawodu bo dają zły przykład. Myśmy wychodzili z podstawówki to nasze wiedza była podobna do tej z klas maturalnych,
2020-12-14 21:49:11
radna: Cieszyńska młodzież faktycznie jest wkurzona ...i na protest nie przyszła . Ilu uczniów i studentów było wśród tych trzydziestuparu osób , które przystanęły w okolicy fontanny ? Niewątpliwie ta czwórka stojaca na fontannie .Dodać nalezy, że wśród tej zgromadzonej przed fontanną trzydziestki byli równiez przedstawiciele mediów ,wszędobylski Oszelda a także kilka osób, które przez długi czas uczestniczyły w codziennych manifetacjach organizowanych na rynku o godz.17.00.Jeżeli jako mieszkanka tego miasta mam wybierać ,to wybieram "kolorowe światełka" i miłą przedświąteczną atmosferę towarzyszącą Jarmarkowi Cieszyńskiemu . Nie mam ochoty słuchać wrzasków , bo taki charakter miały niektóre wystąpienia. Sądzę , że o edukacji można merytorycznie , kulturalnie i nie Rynku . Rynek miasta jest dobrem wspólnym wszystkich mieszkańców Cieszyna i mieszkańcy nie mogą być przeganiani z Rynku jakimś połajankami niezadowolej z frekwencji aktywistki.
2020-12-14 21:51:57
ciotka matylda: Tak,tylko 34 ale pokazali,że mają jaja! A reszta siedzi w oknie i liczy tych którzy wyszli na ulicę ! Ludziki czekają,że ktoś za nich wszystko załatwi! Czy wam przeciwnikom tych pochodów nie zależy na dobrym wykształceniu waszych dzieci?! Olaliście nauczycieli w czasie ich strajku chociaż w postulatach też mieli zmiany edukacyjne teraz jesteście oburzeni na tych młodych ludzi. To o co wam chodzi? Narzekacie na dziadowską oświatę? To ruszcie tyłki i dołączycie do tych na ulicy bo oni za was tego nie zrobią!
2020-12-14 22:01:33
ciotka matylda: 2020-12-14 21:49:11 radna Pisze pani ,,Sądzę , że o edukacji można merytorycznie , kulturalnie i nie Rynku,, Chodzi o to ,że obecnie będący u koryta mają w głębokim poważaniu młodych ludzi. Stąd te proste acz zrozumiałe dla rządzących okrzyki w rodzaju ,,wyp....ierdalać,, ! Nie wiem czy pani nick informuje o tym,że jest radną. Jeżeli tak to broń nas Panie przed takimi osobnikami!
2020-12-14 22:11:22
ktoś: Ciekawe co wymyślą na wiosnę, bo już się trochę w tym gubię. Co tydzień nowy protest.
2020-12-14 22:28:36
donekT: krzy-sio+ciuciu Matyldziu z Marklowic najukochańszy, A gdzie wraz ze swymi pedagogami byłeś, kiedy jeden z poprzednich rządów próbował wysiudać pozostałości łaciny z nauczania? Dla porównania, we wzorcowych Niemczech ten przedmiot jest nauczany do dziś...
2020-12-14 22:31:29
donekT: krzy-sio+ciuciu Matyldziu z Marklowic najukochańszy, A jak to się stało, że w jednym z poprzednich rankingów cieszyńskie szkoły wyznaniowe wypadły lepiej od świeckich?
2020-12-14 22:42:26
donekT: krzy-sio+ciuciu Matyldziu z Marklowic najukochańszy, Może przypomnisz złotej młodzieży i uświadomisz co poniektórych, kim dawniej był pedagog i czym się zajmował? Zdaje się, że chronił również przyszłość obywateli przed zbędnym zainteresowaniem ze strony przejawiających podejrzane skłonności starszymi panami, aczkolwiek już wówczas tolerowanymi... Może warto przywrócić współczesnym pedagogom i tę rolę?
2020-12-14 23:26:46
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Same ustawki polityczne i ideologiczne. Nie udało się w wyborach jednych, drugich, trzecich ani w Brukseli to nieudolnie jak totalniacy małpują czcze hasełka "ulica i zagranica" i pod byle pretekstem wyłażą na spęd. Zapewne te osoby na rynku to znajomki i rodzinka samych krzykaczy/ek, podpuszczeni i naiwni. Przecież ta cała totalna opozycja tak naprawdę w nosie ma zwykłych ludzi, to czy mają pracę czy nie, jakie umowy i całą edukacje. Jakieś programy społeczne? Po co, przecież Niemcy mają. Byle by odzyskać władzę, byle by zaszkodzić rządzącym ale pomysłu i programu żadnego. Żadnego! Żenada. Jak im się kiedyś nie daj Boże uda osiągnąć swoje cele to ta zaślepiona młodzież może przejrzy na oczy ale będzie już za późno. Te same osoby potem będą biadolić że tyle dzieci ginie przez aborcję. Zamiast programów społecznych "zobaczą" swoje pieniążki wydane na zagranicznych imigrantów, wysokie sbeckie emeryturki i na promowaniu lgiebeteków.
2020-12-15 04:18:28
iga: No mamy komunistycznych aktywistów Coś po komunie jednak wyrosło Proponował bym zlikwidować Urząd Pracy i przewrócić to lokum z czerwoną flagą Ale młodzi nie będą wiedzieć co tam było
2020-12-15 06:57:24
Życzliwy: Ten marsz powinien przejść 20 lat temu, gdy nasi mistrzowie od edukacji likwidowali m. in. "mechana" i liceum medyczne.
2020-12-15 07:31:21
iga: Młodzież miała szkoły praktyki w zakładach pracy i coś umieli A teraz jak mówi przysłowie( nawet kosiarki spalinowej by nie odpalili )
2020-12-15 08:31:40
Ebenezer: Popieram zdanie pani nauczycielki. To co pis wprowadził, bałagan w edukacji, pseudo propaganda szczęścia i dobrobytu nauczycieli. Oby te osoby się nie poddały w walce o lepszą przyszłość!
2020-12-15 08:46:59
tom lem: ... powinieneś dodać Ebenezer, " o lepszą przyszłość naszą i waszą!", bo nawet kolejność tej przyszłości ma znaczenie ;-)
2020-12-15 09:18:22
jasper: Brawo mlodziez ! Adam Asnyk sie klania - „ ... Trzeba z Żywymi naprzód iść, Po życie sięgać nowe: A nie w uwiędłych laurów liść Z uporem stroić głowę! Wy nie cofniecie życia fal! Nic skargi nie pomogą! Bezsilne gniewy, próżny żal! Świat pójdzie swoją drogą”. [ ] Mlodzi ludzie maja dosc cofania sie do sredniowiecza i to w kazdej dziedzinie zycia jakie funduje im PiS ze starym dziadem na czele - na zasadzie - mierny ale wierny. Tak, to miedzy innymi o was na ox.pl- towarzysze dziadersi. Nie rozumiecie i boicie sie wspolczesnego swiata, tak jak wasz guru prezes J.K. Podejrzewam, ze stan wojenny spedziliscie pod kolderka u mamusi tak jak Jaroslaw, dlatego nie rozumiecie i nigdy nie zrozumiecie mlodych ludzi walczacych o swoje prawa!
2020-12-15 10:19:21
Korn82: Do roboty jak się nudzi w domu!!! Lewe łapy do wszystkiego a protestować będą...
2020-12-15 14:45:10
donekT: krzysio+jasper-Q + ciuciu Matyldziu z Marklowic najukochańszy, A który to już krzyżyk masz na karku? Co tam średniowiecze, Oświecenie w nawiązaniu do ANTYKU się wyraża. Skoro Asnyka przedstawiasz, to raczej „Miejmy nadzieję”, dzieło napisane po zjednoczeniu Niemiec, jest niewątpliwie trafniejszym wyborem i to bardziej adekwatnym do obecnej sytuacji. W treści utworu wyrażony jest smutek po niepowodzeniach kolejnych powstań, upadku romantycznych idei i odejściu w niepamięć uprzednio przynajmniej deklarowanego braterstwa narodów (Polaków, Węgrów, Niemców, czy Włochów) walczących o wyzwolenie swoich Ojczyzn. Asnyk napisał wiersz w chwili, kiedy inni swoją wolność już wywalczyli, niejednokrotnie przy czynnym wsparciu Polaków (np. L. Mierosławski, J. Bem, J. Dąbrowski), a Polacy pozostali nadal pod zaborami i to w jeszcze gorszym położeniu niż na początku XIX wieku. Co najgorsze, jednymi z ciemiężycieli stali się zjednoczeni Niemcy, o czyich wolność Polacy wcześniej również walczyli. Współcześni Asnykowi skłonni byli wyrażać pogląd, iż Polska po klęsce Powstania Styczniowego i likwidacji resztek autonomii Królestwa Polskiego już nigdy się nie odrodzi, a wieszczona przez Mickiewicza w „Księgach narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” wielka wojna narodów nadejdzie zbyt późno, aby naród powstał z upadku, stąd tytułowe „Miejmy nadzieję”. Równolegle w utworze zostały wskazane nowe „wytyczne” co do postępowania w zmienionej sytuacji. Jak czas pokazał, nadzieja nie zawiodła, to dopiero pokolenie popowstaniowe (Piłsudski 1867, Dmowski 1864, Witos 1874, Daszyński 1866, Rozwadowski 1866, Haller 1873, Studnicki 1867, Paderewski 1860 i inni) walnie przyczyniło się do odrodzenia państwa i to bez zbędnych strat.
2020-12-15 14:52:02
donekT: Zatem: Miejcie nadzieję!... Nie tę lichą, marną/ Co rdzeń spróchniały w wątły kwiat ubiera,/ Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno/ Przyszłych poświęceń w duszy bohatera./ Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową,/ Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,/ Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową/ Nie da się zepchnąć ze swego stanowiska./ Miejcie odwagę... Nie tę tchnącą szałem,/ która na oślep leci bez oręża,/ Lecz tę, co sama niezdobytym wałem/ Przeciwne losy stałością zwycięża./ Przestańmy własną pieścić się boleścią,/ Przestańmy ciągłym lamentem się poić:/ Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią,/ Mężom przystało w milczeniu się zbroić…/ Lecz nie przestajmy czcić świętości swoje/ I przechowywać ideałów czystość;/ Do nas należy dać im moc i zbroję,/ By z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość. ---- Te treści Tobie krzy-sio+ raczej są obce... Luksemburg przejawiała zupełnie inną postawę, a przyszłość upatrywała na ulicach Berlina. To raczej drogą Luksemburg, a nie Asnyka, podąża wielu z tych, z którymi próbujesz się utożsamić...
2020-12-15 15:09:37
donekT: krzy-sio+jasper-Q, opisywany przez Ciebie jako "stary dziad" czyż czasem nie właśnie Jana Józefa Lipskiego jest wychowankiem? Właśnie tego Lipskiego, który obok Kuronia uchodzi za guru tych środowisk, pod którymi sztandarami odbyło się wydarzenie? Czyż czasem jego imię, przynajmniej wedle obiegowej opinii, nie zostało nadane właśnie na cześć głównego wodza Komuny Paryskiej?
2020-12-15 16:08:56
donekT: Najbardziej zainteresowanym kwestiami edukacyjnymi polecam "Chowanna, czyli system pedagogiki narodowej jako umiejętności wychowania, nauki i oświaty, słowem wykształcenia naszej młodzieży" autorstwa Bronisława Trentowskiego, warto zweryfikować, jak to dawniej wyglądało... Być może to Steiner się mylił...
2020-12-15 17:59:46
jasper: doneczku-broneczku, a z twoim zdrowkiem wszystko ok?, bo zaczynam sie martwic !
2020-12-15 19:13:45
politykier: krzy-sio+jasper-Q, Taki byłeś butny, a jakże spokorniałeś...
2020-12-15 20:23:03
jasper: Oj, ale napisal politykier vel lusiek - dziaders pisbolszewi, ze zacytuje - ".... Makary, Makary, ty jestes balwan stary..." T. Chyla.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: