Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyniacy w Tok FM

Młodzież z Transgranicznego Centrum Wolontariatu w Cieszynie, uczestnicząca w ogólnopolskiej akcji Sejm Radia Tok FM, po swoich wypowiedziach na poselskiej mównicy została zaproszona do audycji wieczornej.

Skoro uczymy się przemawiania z mównicy w biurze TCW, to trudno było nie skorzystać z mobilnej mównicy Radia Tok Fm. – Zaznacza Michał Paluch, trener  transgranicznych.  – Ale nie spodziewałem się, że trafimy również na niemal godzinne nagranie do samej redakcji. – Dodaje.  Cieszyniacy wyróżnili się na tle kilkuset innych mówców przygotowaniem, erudycją, a ponadto wnikliwymi i trudnymi problemami, jakie poruszyli w swoich wypowiedziach. – Nie czułem szczególnego stresu ani na mównicy, ani podczas audycji. Raczej pobudzenie faktem że mogę wyrazić siebie i to co leży mi na sercu. – Mówi Kacper Brzuska, 17 latek. Jego pełna wypowiedź dostępna jest w Internecie, a w mediach społecznościowych została doceniona przez liczne grono znajomych.

wideo:


Cieszyniacy z TCW pojechali do Warszawy na ostatni przystanek na obywatelskiej mapie Polski, gdzie wcześniej dmuchany sejm stawiano w 14 największym miastach w całym kraju. Podczas radiowej audycji kontynuowali poruszaną wcześniej tematykę filozofii edukacji, relacji międzyludzkich, różnych oblicz wolontariatu i aktywności w przestrzeni publicznej.  - Z biegiem czasu, wewnętrznej przemiany, zmiany wartości życiowych i młodzieńczego sprzeciwu, zaciekawiła mnie tematyka problemów czasów współczesnych. – Wspomina 16 letni Sebastian Sikora, który jak sam dodaje: - W radiu wszyscy byli dla nas niezwykle uprzejmi. Wizytę w tym miejscu, będę wspominał przez bardzo długi czas. W Transgranicznym Centrum Wolontariatu młodzież uczy się pracy zespołowej, aktywności społecznej, organizacji imprez, myślenia dywergencyjnego, retoryki i antropologii filozoficznej. Coraz częściej mówią o sobie wolontariusze od myślenia. Poświęcają swój czas na dochodzenie do istoty ważnych życiowych spraw i problemów egzystencjalnych. – Czy nie jest tak, że szkoła zamiast uczyć nas sztuki życia, kształtować prawidłowe spojrzenie, etos i wartości traktuje nas jak stado baranów podążające za wskazówkami do egzaminacyjnego klucza? Kto jest odpowiedzialny za ten burdel? – Pytał w przemówieniu Jakub Kręcisz, 19 letni wolontariusz, student filozofii UŚ.

Pełny wywiad z Cieszyniakami, prowadzony przez Aleksandrę Pezdę z Tok Fm dostępny jest poniżej:

   
 
(red/mat.pras.)

* Sejm Radia Tok Fm to dmuchana replika sejmu RP, z aranżacją wnętrza sali plenarnej i poselską mównicą. Ideą przedsięwzięcia nazwanego Usłysz Swojego Posła było stworzenie warunków, aby każdy obywatel mógł się wypowiedzieć w temacie, który leży mu na sercu, niezależnie od poglądów politycznych czy światopoglądu na życie. Sejm stanął na głównych placach 14 miast: Krakowa, Wrocławia, Katowic, Częstochowy, Szczecina, Poznania, Białegostoku, Gdańska, Lublina, Radomia, Kielc, Torunia, Łodzi i Warszawy. Wypowiedzi były nagrywane i publikowane w internecie. Wieczorem dziennikarze prowadzili debaty obywatelskie z udziałem kandydatów na posłów i posłanki, emitowane w całości na antenie radia. Sejm Tok FM odwiedziło blisko 5000 ludzi, z czego kilkuset zadebiutowało w roli publicznego mówcy.  Akcja trwała od 8 września do 22 października.

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: