Cieszyniacy w Tok FM
– Skoro uczymy się przemawiania z mównicy w biurze TCW, to trudno było nie skorzystać z mobilnej mównicy Radia Tok Fm. – Zaznacza Michał Paluch, trener transgranicznych. – Ale nie spodziewałem się, że trafimy również na niemal godzinne nagranie do samej redakcji. – Dodaje. Cieszyniacy wyróżnili się na tle kilkuset innych mówców przygotowaniem, erudycją, a ponadto wnikliwymi i trudnymi problemami, jakie poruszyli w swoich wypowiedziach. – Nie czułem szczególnego stresu ani na mównicy, ani podczas audycji. Raczej pobudzenie faktem że mogę wyrazić siebie i to co leży mi na sercu. – Mówi Kacper Brzuska, 17 latek. Jego pełna wypowiedź dostępna jest w Internecie, a w mediach społecznościowych została doceniona przez liczne grono znajomych.
wideo:
Cieszyniacy z TCW pojechali do Warszawy na ostatni przystanek na obywatelskiej mapie Polski, gdzie wcześniej dmuchany sejm stawiano w 14 największym miastach w całym kraju. Podczas radiowej audycji kontynuowali poruszaną wcześniej tematykę filozofii edukacji, relacji międzyludzkich, różnych oblicz wolontariatu i aktywności w przestrzeni publicznej. - Z biegiem czasu, wewnętrznej przemiany, zmiany wartości życiowych i młodzieńczego sprzeciwu, zaciekawiła mnie tematyka problemów czasów współczesnych. – Wspomina 16 letni Sebastian Sikora, który jak sam dodaje: - W radiu wszyscy byli dla nas niezwykle uprzejmi. Wizytę w tym miejscu, będę wspominał przez bardzo długi czas. W Transgranicznym Centrum Wolontariatu młodzież uczy się pracy zespołowej, aktywności społecznej, organizacji imprez, myślenia dywergencyjnego, retoryki i antropologii filozoficznej. Coraz częściej mówią o sobie wolontariusze od myślenia. Poświęcają swój czas na dochodzenie do istoty ważnych życiowych spraw i problemów egzystencjalnych. – Czy nie jest tak, że szkoła zamiast uczyć nas sztuki życia, kształtować prawidłowe spojrzenie, etos i wartości traktuje nas jak stado baranów podążające za wskazówkami do egzaminacyjnego klucza? Kto jest odpowiedzialny za ten burdel? – Pytał w przemówieniu Jakub Kręcisz, 19 letni wolontariusz, student filozofii UŚ.
Pełny wywiad z Cieszyniakami, prowadzony przez Aleksandrę Pezdę z Tok Fm dostępny jest poniżej:
(red/mat.pras.)
* Sejm Radia Tok Fm to dmuchana replika sejmu RP, z aranżacją wnętrza sali plenarnej i poselską mównicą. Ideą przedsięwzięcia nazwanego Usłysz Swojego Posła było stworzenie warunków, aby każdy obywatel mógł się wypowiedzieć w temacie, który leży mu na sercu, niezależnie od poglądów politycznych czy światopoglądu na życie. Sejm stanął na głównych placach 14 miast: Krakowa, Wrocławia, Katowic, Częstochowy, Szczecina, Poznania, Białegostoku, Gdańska, Lublina, Radomia, Kielc, Torunia, Łodzi i Warszawy. Wypowiedzi były nagrywane i publikowane w internecie. Wieczorem dziennikarze prowadzili debaty obywatelskie z udziałem kandydatów na posłów i posłanki, emitowane w całości na antenie radia. Sejm Tok FM odwiedziło blisko 5000 ludzi, z czego kilkuset zadebiutowało w roli publicznego mówcy. Akcja trwała od 8 września do 22 października.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.