Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: zbadali poziom odwagi

W środę (12.02.2020) na ulicach Cieszyna można było zobaczyć studentów z Uniwersytetu Śląskiego, którzy zachęcali przechodniów do wzięcia udziału w dosyć nietypowym badaniu. W ramach pracy pod hasłem „odwaga”, studenci mierzyli poziom strachu i odwagi mieszkańców Cieszyna.

Studenci prace nad projektem zaczęli jeszcze w 2019 roku i początkowo zadawali sobie trudne pytania, przewidując określone odpowiedzi, wykonując ćwiczenia i badając temat strachu i odwagi w literaturze, sztuce, polityce i życiu. Ostatecznie, uczestnicy zajęć doszli do pytania, czy odwagę można posiadać i czy urodziliśmy się odważni, czy też słabi. Ostatecznie, akcja została przygotowana zgodnie z założeniem, że odwagę można miewać, a studenci postanowili sprawdzić na ulicach miasta, jak ma się poziom odwagi w Cieszynie.

Grupy studentów, rozlokowanych w różnych miejscach w Cieszynie pytali przechodniów o ich odwagę. Osoby, które deklarowały, że czegoś się boją miały za zadanie wrzucić ziarenko do jednej części specjalnej wagi, zaś ci odważni do drugiej. W większości przypadków deklarowano odwagę, waga przechylała się więc w kierunku braku strachu – nie boimy się w Cieszynie niczego. Jest to przyjazne miasto, w którym ludzie są sympatyczni i nie ma czego się bać – deklarowała para ankietowanych, pojawiały się jednak bardziej nietypowe odpowiedzi – strachu raczej nie odczuwam, jednak są rzeczy, których się boję. Nie boję się samego miasta, gdyż jest przyjazne, ale boję się na przykład mężczyzn z brodą – odpowiedziała inna osoba, która zgodziła się na udział w badaniu, patrząc znacząco na brodatego studenta. Ostatecznie stwierdziła jednak, że strach w tym wypadku nie jest wskazany, gdyż zdecydowała się dołożyć swoje ziarenko do odwagi.

Czy jednak wszyscy określili swoje uczucia prawidłowo? To ma się dopiero okazać. Ziarenka, które studenci zebrali, mają zostać posadzone na dwóch polach. Jedno z nich będzie polem odwagi, drugie zaś polem strachu. O tym, co wyrośnie z nastrojów Cieszyniaków, dowiemy się po zakończeniu swoistego eksperymentów. Kuratorką akcji jest Joanna Wowrzeczka.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-13 19:10:22
tom lem: Nooo, trzeba przyznać, że wybrana metoda badawcza jest na miarę cieszyńskiej Sorbony;-) Należy dojść do wniosku, że Krytyka Polityczna upada w pomiarze odwagi, gdy cieszyński uniwerek rośnie w oczach.
2020-02-13 19:35:04
krzysztofmn: na pewno dużo odwagi miała ta kobieta, co się przykleiła cała sobą i przed kamerami do glutowatego b u d y n i u chronionego przez uzbrojonych gamoni... cóż, w takiej na przykład Szwecji niektórzy zajadają się cuchnącymi zgniłymi śledziami, kwestia gustu
2020-02-13 19:43:21
M53: Obśmiałam się jak norka.... że zacytuję pewną panienkę. Nie wierzyłam, iż poziom na uczelniach obniża się z roku na rok. Teraz już uwierzyłam. No chyba że autorka reportażu poszła na skróty i coś pominęła ważnego w tych badaniach. Po pierwsze teza jest do doopy- co to znaczy, że odwagę można miewać? Po drugie, jeżeli studenci na zajęciach mówili o odwadze w kontekście literatury, sztuki itp. to należało o to zapytać badanych. A tak nie wiemy, czy chodziło o odwagę w ogóle, czy o odwagę w stosunku do życia w Cieszynie. Ostatni przykład z panią, która boi się brodatych, ale nakierowana jednak zmieniła zdanie, świadczy o kuriozalnym podejściu do badań przez studentów. Doprowadzili do zmanipulowania odpowiedzi. I ostatnia ważna rzecz- czy ludzie dobrze zdefiniowali swoje odczucia? Od tego należało wyjść- najpierw określić co nazywamy odwaga, co strachem, przez zadanie pytania, a potem dopiero bawić się w pytania szczegółowe. Po takim lipnym badaniu nic na tych poletkach nie wyrośnie, proponuje ziarnem nakarmić ptaki, a studentom dać pałę z metodologii badań.
2020-02-13 21:30:39
tom lem: ... to nie lipnych badań lub ptactwa będzie wina, tylko ogólnej posuchy;-)
2020-02-13 22:59:49
rainman: Widać ciągłą nerwowość :) To dobrze :). Co można napisać? Chcieliście towarzysze przeprowadzać rewolucje w Polsce? No to dostaliście na 12 lat solidnego kopa w waszą bolszewicką dupę.
2020-02-14 06:54:01
donekT: Co w sytuacji, jeżeli na wyrosłym z ziarenek zbożu pojawi się np. SPORYSZ? Zdaje się, iż tę ewentualność można będzie wykorzystać, na różne sposoby. Zważywszy na zastosowanie i możliwe nawiązanie do rytuałów dawnych Słowian. Natomiast czym od zwykłej odwagi różni się ODWAGA CYWILNA?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: