Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: uczniowie nie przystąpili do egzaminu. Powodem kwarantanna

Dotarła do nas informacja na temat trudnej sytuacji kilkunastu uczniów z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie, którzy ze względu na kwarantannę nie mogli przystąpić do egzaminu zawodowego.

Sprawa dotyczy klas ekonomicznych - do egzaminu mogły przystąpić tylko osoby w pełni zaszczepione. – Sytuacja jest dla uczniów trudna, ponieważ kilkanaście osób nie mogło przystąpić do egzaminu zawodowego. Będą mogli przystąpić do egzaminu w czerwcu, czyli w terminie poprawkowym. Szkoła poinformowała, że zwróciła się z zapytaniem do OKE, co w takiej sytuacji zrobić. Okazało się, że nie ma możliwości wyznaczenia nowego terminu egzaminu zawodowego. W związku z tym wszyscy, którzy zostali objęci kwarantanną będą mogli zdawać egzamin dopiero w czerwcu, czyli w terminie poprawkowym. Oznacza to, że w przypadku, gdy ktoś egzaminu nie zda, będzie musiał czekać rok, bo drugiego terminu poprawkowego nie ma – przekazał nam informator, który woli pozostać anonimowy.

Szkoła potwierdza, że jeden z uczniów otrzymał pozytywny wynik testu na COVID-19, w związku z czym osoby, z którymi miał kontakt, podlegają obowiązkowej kwarantannie. Dyrekcja szkoły jednak zaznacza, że mimo szczerych chęci, nie ma wpływu na ogólnopolskie rozwiązania, a kwarantanna została nałożona przez sanepid. Dyrekcja, nauczyciele i egzaminatorzy mają więc związane ręce. - Jako szkoła jesteśmy zobowiązani do przestrzegania obowiązującego prawa, a więc, jeżeli dostajemy z Sanepidu informację o uczniu naszej placówki, który został skierowany na izolację, jesteśmy zobligowani do zgłoszenia wszystkich z najbliższego kontaktu osoby chorej. Wtedy Sanepid nakłada kwarantannę na osoby niezaszczepione. Szkoła nie ma wiedzy, który uczniów jest zaszczepiony, kto jest ozdrowieńcem, a kto nie jest zaszczepiony. Mamy tylko wiedzę o ilości osób zaszczepionych, niezaszczepionych oraz mających status ozdrowieńców, w danej klasie, dlatego w zależności od tego, jaki jest procent osób zaszczepionych w danej klasie, w momencie skierowania ucznia na izolację są podejmowane decyzje odnośnie tego, czy nauczanie będzie odbywało się w formie stacjonarnej, czy też w zdalnej – poinformowała Bożena Kania-Sitek, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie.

Dyrektor wyjaśnia również, że musi przestrzegać przepisów oraz zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i jeżeli te przepisy wciąż będą utrzymane w mocy, na takie sytuacje placówki nie mają wpływu. - Rodzice naszych uczniów są świadomi obecnie obowiązującego prawa, ponieważ wychowawcy zostali zobowiązani do poinformowania ich o procedurach, jakie obowiązują w szkole w związku z panującą pandemią COVID-19. Jeżeli na uczniów zostaje nałożona kwarantanna będąca wynikiem bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, od początku jej nałożenia – rodzice, jak również sami uczniowie są przez nas o tym fakcie niezwłocznie informowani, natomiast o ostatecznym terminie, do którego dnia trwa kwarantanna, dowiadują się z pisma przekazanego przez Sanepid. Kwarantanna nie zostaje nakładana na osoby zaszczepione – dodaje Kania-Sitek.

Co jednak w tej sytuacji mają zrobić uczniowie? Obecne restrykcje sprawiły, że jeszcze przez kilka miesięcy będą musieli czekać na możliwość zdawania egzaminu zawodowego. Dyrekcja ZSEG podkreśla jednak, że szkoła postara się pomóc uczniom, umożliwiając im dalszą pracę z grupą, która nie przystąpiła do egzaminu - tak, aby kwalifikacje zawodowe mogli zdobyć w czerwcu. - W tej trudnej sytuacji nasi uczniowie zawsze mogą liczyć na pomoc szkoły, jesteśmy dla nich otwarci.  Nasi nauczyciele pracują i spotykają się dodatkowo z uczniami, którzy potrzebują pomocy. Nigdy nie pozostawiamy samym sobie naszych uczniów. Potrzebujemy wyłącznie informacji o potrzebie pomocy, oczekiwaniu na nią i chęci skorzystania z niej – kończy dyrektor placówki.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-20 07:58:23
mateuss85: Do sądu z nimi. Wygrana pewna, do tego odszkodowanie
2022-01-20 10:16:36
Boska Adela: oskarżonym powinien być rząd w takim przypadku
2022-01-20 10:59:33
ERBE: W każdej średnio ogarniętej firmie, temat byłby rozwiązany do godziny. Taki kurator OKE powinien zadzwonić do ministra i gotowe. Czego nie mają w tym OKE? władzy czy błogosławieństwa z Żoliborza?
2022-01-20 15:24:07
Boska Adela: zadzwonić do ministra po co?
2022-01-20 17:12:15
inigo: Tak władza dzielnie walczy z problemami, które sama stworzyła! Na nasz koszt.
2022-01-20 17:14:13
Oko: No to dyrektorka ma ciepło.
2022-01-20 18:13:33
św. Patryk.: no to pisi kundel ma dylemat
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: