Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: samorząd za budżetem Unii Europejskiej

Na wczorajszej (26.11) sesji Rady Miejskiej Cieszyna radni niejednogłośnie podjęli apel do premiera Morawieckiego, w którym proszą o niewetowanie wieloletniego budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy.

- Dostęp do środków finansowych Unii Europejskiej zapewnił wsparcie polskich reform, a miastu Cieszyn, poprzez pozyskane dotacje i dopłaty w ramach licznych programów, możliwośćrealizacji wielu działań inwestycyjnych z zakresu dróg i innyc obiektów budowlanych, zieleni miejskiej, infrastruktury technicznej oraz pozainwestycyjnych z obszaru edukacji, kultury, sportu i turystyki, pomocy społecznej, a także partycypacji społecznej - czytamy w apelu.

Samorządowcy wyliczają także szereg inwestycji, które udało się zrealizować dzięki wsparciu unijnemu - między innymi budowę cieszyńskiego dworca przesiadkowego, hali widowiskowo-sportowej, "ogrodu dwóch brzegów", czy powstającego "Szlaku Cieszyńskiego Tramwaju".

W głosowaniu wzięło udział 20 radnych (jeden był nieobecny). Dokument poparło trzynastu z nich, troje wstrzymało się od głosu, a czworo było przeciw.

- Jest to domena demokratycznie wybranego rządu i uważam, że nasze stanowisko czy opinia jest niepotrzebna. To, co czytał pan radny Bielski, dotyczy tylko pieniędzy, pieniędzy, pieniędzy... Wiemy i słyszymy, że nie chodzi tylko o pieniądze, a przyjęcie bezkrytyczne stanowi zagrożenie dla suwerenności Polski. Niezależnie od tego, sprawa jest w toku, dlatego ja będę głosował przeciw - uzasadniał swoje zdanie radny Władysław Macura.

- Uważam, że ten apel ma sens, ponieważ samorządy mają prawo zajmować stanowisko, mają prawo apelować do rządu na temat spraw, które są dla nich istotne. Jaki będzie finał tej sprawy - nie wiemy, ale podejmujemy stanowisko podobne do tych, które podjęły inne gminy - odpowiadał mu Łukasz Bielski.

Głos w dyskusji zabrał też radny Rafał Foltyn. - Praworządność według mnie w Polsce nie jest absolutnie zagrożona, nie ma powodów do robienia spacerów - to tak przy okazji, bo w sobotę jest zagrożenie o godzinie 12:00, znów ktoś powoduje spacery w Cieszynie. Schodzę trochę z tematu, żeby przekazać społeczeństwu, żeby się nawzajem pilnowali, bezpieczeństwo przede wszystkim - podkreślał.

Pełną treść apelu można znaleźć tutaj, a tu dostępne są imienne wyniki głosowania.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

47
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-11-27 15:05:16
tom lem: No i mamy kwintesencję cieszyńskiej władzy "....ale podejmujemy stanowisko podobne do tych, które podjęły inne gminy". Zero własnej inicjatywy a o pomyślunku lepiej nie wspominać, ważne że podjęli .... za innymi;-)
2020-11-27 15:05:17
tom lem: No i mamy kwintesencję cieszyńskiej władzy "....ale podejmujemy stanowisko podobne do tych, które podjęły inne gminy". Zero własnej inicjatywy a o pomyślunku lepiej nie wspominać, ważne że podjęli .... za innymi;-)
2020-11-27 15:07:47
tom lem: ... nic tylko ogłosić "Strefę wolną od myślenia";-) Cieszyn zawsze za INNYMI.
2020-11-27 15:12:21
Wiederholec: Nie ma już prawdziwych samorządowców. Dziś w Radach i na stołkach włodarzy zasiadają politycy usłużni wobec swoich pryncypałów.
2020-11-27 15:41:41
krzysztof mm: Morawiecki już oficjalnie ogłasza,że pieniędzy z UE na zwalczanie skutków pandemii nie będzie, że podatnicy sami sobie zapłacą za "pomoc państwa". PiS konsekwentnie dąży do odcięcia Polski od UE by zapewnić sobie niezmącony ingerencją Unii proces umacniana dyktatury - no cóż, jeśli się przejadą na tej kalkulacji, odpowiedzą za wszystkie przestępstwa jakie przez ostatnie lata popełnili i pójdą masowo do pierdla - jeśli ją zrealizują, będą do pierdla wsadzać wszystkich swoich przeciwników
2020-11-27 16:02:21
koszor: krzysztof -przecież sam narzekałeś, że kiedy polski rząd komuś daje pieniądze, to musi komuś zabrać, bo sam niczego nie wytwarza i nie ma własnych pieniędzy. Zgadza się. Tutaj jest tak samo- urzędasy Eurokołchozu też nic nie produkują, więc najpierw muszą ci zabrać, oskubać, żeby potem rzucić ci to co zostało.
2020-11-27 16:24:39
krzysztof mm: PiS-owski radny Władysław Macura, emerytowany górnik, dziś zajmuje się walką z ideologią LGBT i obroną suwerenności RP przed agresorami z Brukseli - no nie wiem, czy pylica daje takie objawy, ale coś panu radnemu ewidentnie się na korę rzuciło - paru innym zresztą też, więc to raczej wirus p i s i z n y
2020-11-27 17:00:44
piki1969: Brawo Władysław Macura!!!!co z tego , że emerytowany górnik??Trzeba by było znać Władysława aby wiedziec z czym walczy. a takie durne ocenianie kogos tak bezdurnie to niezła żenada. no ale ty to jestes niezłą żenada aby nie oceniac cie mm'sie
2020-11-27 17:09:28
św. Patryk.: tomlem, ty się zgłoś do TVP, tam teraz taka nowość pt. "Motel Polska" - będziesz wygodnie siedział przed kamerą, wyśmiewał opozycję, klaskał ulubionej władzy i jeszcze ci pewnie zapłacą za to - a tu na ox się z ciebie śmieją i psińco z tego masz
2020-11-27 17:11:29
św. Patryk.: piki - z czym walczy radny Macura to doskonale wiemy bo sam o tym głośno mówi - a że górnik, cóż, nie każdemu widać służy ;)
2020-11-27 18:50:50
piki1969: Pan Macura z tym nie walczy bo z tym czyms nie da sie walczyc. to lpg niech se jest gdzies spokojnie z boku. a niemiec nie bedzie pluł nam w twarz
2020-11-27 19:03:25
Mach: -do radnego Pana Macury. We współczesnym świecie na suwerenną politykę i to też z pewnymi ograniczeniami mogą sobie pozwolić bogate USA, Chiny , Rosja(przynajmniej bogata w surowce) oraz Korea Północna biedna ale rządzona przez dyktatora Kima szantażującego świat kilkoma rakietami nuklearnymi głodzącego jednocześnie swój naród. Wszystkie inne państwa można uznać za zależne czyli państwa, które mają na tyle suwerenności na ile geopolityka pierwszych trzech państw im na to pozwoli. Dlatego panie radny Macura suwerennym państwem nigdy nie będziemy. Możemy jednak skorzystać z pieniędzy ,które nam UE oferuje uznając, że otrzymamy więcej niż do UE wkładamy a skoro pan radny Foltyn uważa ,że praworządność w kraju nie jest zagrożona więc weto premiera jest nie zasadne. Możemy też ruchem naszego rządu zgłosić weto i ponownie skoro gardzimy pieniędzmi UE stać się ponownie satelitą Rosji i przegrać głosowanie nad budżetem 27 do 1 bo Orban nie jest samobójcom i zostaniemy Koreą Północną w Europie. Uchwały w tej sprawie samorządu przekraczają jego kompetencje podobnie jak uchwała o wolnej strefie od LGBT i pewnie stanowiskiem wojewody zostanie uchylona ,ale w tym wypadku jest wołaniem o rozsądek rządzących bez względu na los jaki ta uchwała podzieli.
2020-11-27 19:07:23
CosaNostra: Brawo Cieszyn !!! Niejednogłośnie, pewnie zwolennicy kościelnych pedofilów głosowali inaczej.
2020-11-27 20:11:39
jasper: Polska to prywatny folwark Kaczynskiego. Polexit juz trwa, bo wyprowadza sie Polske z europejskiego wymiaru sprawiedliwosci- TK, represje wobec sedziow, zakaz stosowania bezposrednich przepisow UE... Interesem obywatela UE jest to, aby srodki publiczne wydawane byly uczciwie i zeby istniala skuteczna kontrola. Orban walczy aby jego skorumpowany rezim dalej sie bogacil na unijnych srodkach. Widac, ze rzad PiS idzie ta sama droga. Putin chlodzi szampana.
2020-11-27 20:30:10
tom lem: No i mamy pokłosie, konferencji Szanownej Pani Burmistrz z zastępczynią trzeciej osoby w państwie, w/g zasady gdzie diabeł nie może tam zastępczynie pośle, można tylko przypuszczać że powodem wystąpienia gorączki, była najważniejsza Uchwała Rady Miasta w roku, bo przecież budżet gminy od Apelu Rady Miejskiej Cieszyna, w sprawie budżetu Unii Europejskiej, zależy ;-)
2020-11-27 20:46:05
politykier: Całkowicie BEZPODSTAWNA inicjatywa, nawet jeżeli budżet wspólnoty zostanie faktycznie zawetowany, Bruksela będzie działać na zasadzie prowizorium. Po drugie, program został w ten sposób skonstruowany, aby w żaden sposób nie godził w poszczególnych obywateli UE. Odsyłam do regularnej lektury tygodnika POLITYKA.
2020-11-27 20:46:37
politykier: W końcu warto się zastanowić, czy wspólnota faktycznie za bardzo nie próbuje ingerować w ustawodawstwa poszczególnych państw. Pojęcie praworządności jest szerokie i ma charakter oceny, tym bardziej w sytuacji, kiedy inne kraje UE nie ponoszą konsekwencji, kiedy to ich rządy łamią swoje konstytucje.
2020-11-27 20:47:41
politykier: Jak możemy zauważyć, od czasu wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego (podpisanego przez Lecha Kaczyńskiego), poniektóre kraje UE mogą sobie pozwolić na więcej niż pozostałe, nawet w zakresie ingerencji w sąsiedzkie prawodawstwo i wybory. W 2004 wchodziliśmy do organizacji, która wszystkich swoich członków miała traktować na równi. Obecnie spotykamy się z coraz większym dyktatem ze strony europejskich liderów, którzy UE zaczynają traktować nie jako WSPÓLNOTĘ RÓWNYCH SOBIE PAŃSTW, tylko platformę pod budowanie swojej imperialnej pozycji w Europie, przynajmniej w ten sposób odbiera to wiele osób. Niegdyś Moskwa również posługiwała się internacjonalistyczną ideologią dla uzasadnienia zagarnięcia sporej części Europy. Dziś pewne analogie są już zauważalne, choć z przeciwnej strony geograficznej.
2020-11-27 20:52:21
politykier: I całkowicie bezpodstawne są podszyte propagandą i pospolitym zastraszaniem sugestie na temat ewentualności opuszczenia przez Polskę UE. Polacy są jednym z najbardziej proeuropejskich NARODÓW w ramach UE, a UE nie może sobie pozwolić na rezygnację z tak dużego zasobnika tańszej siły roboczej, jaki stanowi nasze państwo.
2020-11-27 21:00:54
politykier: Co do radnych, niech lepiej zajmą się SWOIMI OBOWIĄZKAMI, czyli należytym funkcjonowaniem swojej gminy. Po tego rodzaju wybrykach, co opisany incydent, powinniśmy się całkiem poważnie zastanowić nad ODPARTYJNIENIEM SAMORZĄDÓW. Burmistrz i radny powinien się orientować w zakresie SWOJEJ GMINY, której nie należy traktować jako trampoliny pod przyszłą karierę polityczną, czy narzędzie weryfikacji PARTYJNEJ LOJALNOŚCI.
2020-11-27 21:18:18
św. Patryk.: donuś twój tatuś karierkę leśniczego zawdzięcza współpracy z esbecją - ciebie nawet dzisiejsze neo-sb nie zechce bo z daleka widać że świrujesz
2020-11-28 00:05:23
satrapa: Olbrycht, no, prostakom kole w oczy, bo, UE jest zła, bo polski reżim,PRL, dyktatura była, a może i nie, i, została bliższa ciału koszulka kawalera, niecywilizowanego, zresztą jak jego przydupasy. I ciągłe pierdo lamento że, UE nas dyskryminuje, my, ni tu ni tam... ? no, jesteśmy centrum i motorem, a czy ?, a może hamulcowym, poza znów rozgrywającymi. Pies wam z tym vetem, bo, UE posiada instrumenty, by ciuli "kałużowych i polskie "0" z jarkaczem" lizał pies. Najgorsze jest to że polskie dziady, te skorumpowane, mało inteligentne przydupasy, przypomniały sobie o Polsce, tej ich... międzywojennej, czyli tej, podporządkowanej tym bez mózgowcom, i, bo dziś i teraz. A żeby z puentować to powiem, lizusom tej władzy, polskiej że, zostaniecie zamieceni, i to niedługo, i wasze dziś pójdzie w rozsypkę. Jestem, zawsze, i byłem wolnym, nikt, nigdy o mnie i rodzinie nie decydował więc "wypierdalać" ! Młodzieży Szanowna, przyszłości moich dzieci i wnuków jest w Waszych rękach, więc walczcie, walczcie o swoje prawa do samostanowienia. Kto lubi polskość i cnoty owej i, z ową Panią... powinien, o swoje prawa, honor swój i godność swoją, i bliskich dbać, i w prawdzie i, o potrzebach swoich Państwu przypominać, i być cały czas rządom krytycznym, bo, przez takie działanie można w Polsce jeszcze przeżyć, dziś jako niewolnik na ryżu. Franciszek Józef nie zasłużył by jego zasługi cywilizacyjne dziś traktować po bolszewicku.
2020-11-28 07:56:49
tom lem: ...w przyszłym roku 85 000 zł z budżetu miasta na modernizację sekretariatu Szanownej Pani. No, jak UE nie da, to sekretariat będzie pamiętał byłych Gospodarzy, nie Panią GS ;-)
2020-11-28 13:14:50
FoxTrot: Może szanowna obermustrzyni wraz ze swoimi klakierami zaapeluje to komisarzy UE, żeby trzymali się ustaleń z lipcowych negocjacji z państwami członkowskimi? Wtedy problem zniknie tak, jak się pojawił. Najłatwiej szukać winnych po stronie tych, których się nie lubi i przy okazji można dokopać, a nie tam, gdzie problem faktycznie występuje.
2020-11-28 14:18:45
jasper: FoxTrot, no popatrz- 25 panstw UE nie ma z tym problemu tylko Polska i Wegry. Jak to ma w zwyczaju mowic PiS - nie bedzie mniejszosc mowila, co ma robic wiekszosc ! Trafila kosa na kamien. Najgorsze dla pisbolszewi jest to, ze w UE nikt nie kleka przed prezesem i Rydzykiem :)
2020-11-28 15:07:51
politykier: krzy-sio+ jasper-Q, Powtórz sobie historię integracji europejskiej, zdaje się, że jeszcze niedawno nawet Francja podchodziła z dystansem wobec pewnych projektów. Wraz z Wielką Brytanią Francja była niechętna, a nawet przeciwna aneksji NRD przez RFN, które zostało opinii publicznej przedstawione jako zjednoczenie Niemiec. Paryż z Londynem bardzo długo podchodziły z dystansem wobec największego do tej pory rozszerzenia UE, upatrywały w tym poufną realizację niemieckich projektów z pierwszej połowy dwudziestego wieku. Jak czas pokazał, obawy zachodnich sąsiadów Niemiec nie były całkowicie bezpodstawne. Państwa UE nie stanowią karnego frontu, zdaje się, że poszczególne państwa są skłonne wyłamać się spod dyktatu obecnych NIEKWESTIONOWANYCH liderów, czekają tylko na sprzyjającą sytuację.
2020-11-28 15:25:24
FoxTrot: Może szanowna obermustrzyni wraz ze swoimi klakierami zaapeluje to komisarzy UE, żeby trzymali się ustaleń z lipcowych negocjacji z państwami członkowskimi? Wtedy problem zniknie tak, jak się pojawił. Najłatwiej szukać winnych po stronie tych, których się nie lubi i przy okazji można dokopać, a nie tam, gdzie problem faktycznie występuje.
2020-11-28 16:26:04
kemot: "aneksji NRD przez RFN", pewnie najbardziej było przeciwne NRD, tak samo jak Polska była przeciwna aneksji Polski przez UE
2020-11-28 21:27:24
politykier: Bezpodstawne porównanie, rażące uogólnienie. Wiele wskazywało na funkcjonowanie niezależnych od siebie RFN i NRD nawet po upadku systemu komunistycznego. Ewentualne zjednoczenie (raczej likwidacja NRD), choć postulowane, nie było brane na poważnie przez elity polityczne. Przesądziła marksistowska ORTODOKSJA kierownictwa NRD, która w latach 80. XX wieku była dużo bardziej radykalna niż na terenie samego ZSRR (cenzurowany był nawet sam Gorbaczow). W konsekwencji niechęć do najmniejszych zmian w sytuacji kryzysu systemu komunistycznego nakręcała coraz głębsze niezadowolenie społeczne i to doprowadziło do upadku NRD. Wskazuje się, iż jeżeli kierownictwo NRD odpowiednio wcześniej podjęłoby niezbędne zmiany, obywatele nie byliby zainteresowani likwidacją państwa. Tym bardziej, iż zmiana układu sił w Europie wymagała do tego przyzwolenia ze strony innych państw, również Polski. To wcale nie było oczywiste, zwłaszcza w sytuacji, kiedy Zachód nie był zainteresowany zmianą mapy politycznej Europy, tylko poszerzeniem swojej strefy wpływów. Nie wymyśliłem tego, wskazują na to sami niemieccy politycy, mogę polecić, chociażby // https://www.polityka.pl/archiwumpolityki/1915250,1,rewolucji-nie-byloby-bez-polski.read //
2020-11-28 21:34:03
politykier: Zresztą opisane wydarzenia pozostają w związku z nieco późniejszą wojną domową w Jugosławii, do dziś w kategorii tajemnicy poliszynela pozostają pewne tematy prowadzące do najbardziej zainteresowanych.
2020-11-29 16:35:51
kemot: Myślę, że porównanie nie jest bezpodstawne. Dla 70% obywateli państw byłego bloku wschodniego po odzyskaniu niepodległości najważniejszy był czynnik ekonomiczny. To z tego powodu społeczeństwo Niemiec wschodnich chciało połączenia z RFN, a Polacy chcieli wstąpić do UE. Do zmian w Europie nie doszło dzięki politykom, a dzięki społeczeństwom. Na wsch. Europy chcącym zmian, a na zach. Europy akceptującym te zmiany za pomocą swoich rządów. A ty przy kopiowaniu tekstów, nie bierzesz pod uwagę czynnika społecznego, jak sobie wyobrażasz istnienie dwóch państw niemieckich o tak różnym statusie ekonomicznym i otwartych granicach. Po zjednoczeniu, mimo ogromnej pomocy materialnej dla wschodu, kilka milionów Niemców ze wschodu przeniosło się na zachód.
2020-11-29 17:08:21
politykier: kemot, Obecnie, podobnie jako w 2004 UE nie stanowi JEDNOLITEGO PAŃSTWA (choć pewna dominująca w UE linia polityczno- światopoglądowo w ten właśnie sposób postrzega cel integracji), tylko WSPÓLNOTĘ PAŃSTW. NRD została zaanektowana (ZJEDNOCZONA) przez RFN, której stała się integralną częścią. Twoje porównanie pozostaje BEZPODSTAWNE. Słusznie zauważyłeś, że dążenie do odzyskania niepodległości poprzedzało czynniki ekonomiczne, niejednokrotnie celowo i systemowo wywołane przez wówczas rządzących (FORMA PRZYMUSU EKONOMICZNEGO, dawniej trzeba było przeprowadzać łapanki na ulicach i stosować wysiedlenia). "ZBĘDNĄ" i tańszą siłę roboczą z byłych demoludów bardzo chętnie zagospodarował Zachód, pod potrzeby SWOJEJ GOSPODARKI. Tacy imigranci, wychowani w kulturze europejskiej, dużo łatwiej się integrują niż przybysze z innych kontynentów. Niewątpliwie była to i nadal jest jedna z ważniejszych kart przetargowych, jaką Europa Środkowa i Wschodnia oferuje w zamian za polityczną i ekonomiczną integrację. Na marginesie pragnę przypomnieć, że do dziś na obszarze Niemiec oficjalnie przebywa około 1,5 mln obywateli byłej Jugosławii i 4 mln osób deklarujących pochodzenie niemieckie (czasem naciągane) z terenu byłych demoludów (pomijam korzyści, jakie odniosły inne państwa). Co więcej, mniejszość polska w Niemczech ma niewspółmiernie gorsze położenie, niż mniejszość niemiecka w Polsce. Jak widzisz, Zachód bardzo skorzystał na tak nazywanej "Jesieni Narodów", natomiast sytuacja ekonomiczna na terenie postsowieckim (były ZSRR i pozostałe demoludy) nie wszędzie uległa poprawie, na sporych obszarach jeszcze się pogorszyło. Także w Polsce, współcześnie występujące zjawisko tak nazywanego "regionalizmu śląskiego", także w sporej mierze spowodowane jest kwestiami społeczno-ekonomiczno-politycznymi będącymi konsekwencją zmian zaistniałych po '89.
2020-11-29 17:16:35
politykier: kemot, Wcale nie muszę sobie wyobrażać funkcjonowania dwóch niezależnych państw niemieckich, do dziś istnieje RFN poszerzona o byłą NRD, obok niezależnej Austrii. Jest Liechtenstein, sporna jest również pozycja Luksemburga. Co więcej, teren byłej NRD w sporej mierze zamieszkany jest przez ludność, której język i kultura niemiecka zostały narzucone w trakcie procesu dziejowego.
2020-11-29 17:18:32
politykier: Wielu Bawarów także wyobraża sobie istnienie niepodległej Bawarii obok RFN.
2020-11-29 17:32:56
politykier: ... Rumunii w przeciwieństwie do RFN nie było dane zjednoczyć się z byłą Mołdawską SRR — Dlaczego?
2020-11-29 17:40:10
politykier: To nie ekonomia, ale zgoda zwłaszcza ze strony upadającego ZSRR i Polski przesądziły o aneksji (zjednoczeniu) NRD z RFN. Do dziś krążą jeszcze oficjalnie niepotwierdzone informacje, jakoby w zamian za pewne profity, RFN była gotowa przejąć od Moskwy również teren Obwodu Kaliningradzkiego. Jak widzisz, to POLITYCY mieli głos rozstrzygający, ekonomia odgrywała i odgrywa drugoplanową rolę, jako narzędzie kreowania odpowiednich zachowań społecznych. Z ekonomicznego punktu widzenia, aneksja (zjednoczenie) NRD dla RFN była całkowicie nieopłacalna (ekonomiczne było tylko pozyskiwanie siły roboczą z NRD), podobnie jak zajęcie Krymu przez Federację Rosyjską, czy przeciągnięcie rurociągu po dnie Bałtyku. Oczywiście politycy będę twierdzić, że to ekonomia i gospodarka odgrywa pierwszoplanową rolę. Jak widzisz, jest inaczej, także w sprawie budżetu UE.
2020-11-29 22:06:23
kemot: "mniejszość polska w Niemczech ma niewspółmiernie gorsze położenie, niż mniejszość niemiecka w Polsce" na podstawie rozmów z tą mniejszością (polską) nie odnoszę takiego wrażenie i zapewniam, że na dzień dzisiejszy nie jest tanią siłą roboczą, a jest jedną z najbardziej cenionych mniejszości w Niemczech, "regionalizm śląski" istniał znacznie wcześniej a zmiany 89 pozwoliły na jego wzmacnianie oraz uznanie narodowości śląskiej "Wcale nie muszę sobie wyobrażać funkcjonowania dwóch niezależnych państw niemieckich..." pełna zgoda ponieważ piszesz o państwach o tym samym, a w przypadku Austrii podobnym statusie ekonomicznym, "Rumunii w przeciwieństwie do RFN nie było dane zjednoczyć się z byłą Mołdawską SRR..." ponieważ ze względów ekonomicznych ani jednemu ani drugiemu społeczeństwu na tym nie zależało, "aneksja (zjednoczenie) NRD dla RFN była całkowicie nieopłacalna" wtedy na pewno, ale takich decyzji nie podejmuje się w pespektywie nawet 50 letniej,
2020-11-29 23:16:25
politykier: kemot, Bazujesz na obiegowych i błędnych opiniach. TAŃSZA siła robocza nie jest tym samym co TANIA siła robocza, rozróżniaj pojęcia. Dla porównania: 1) Mniejszość niemiecka w Polsce jest najliczniejsza (jeżeli mowa o mniejszościach narodowych), deklarowana jest przez 144 tys. osób, korzysta z szerokiego katalogu praw, ma prawo do zakładania własnych organizacji o charakterze kulturalno-oświatowym, zagwarantowane w polskim prawie, wystawia WŁASNĄ listę w wyborach (co dobrze świadczy o ich położeniu w Polsce) a PRZEDSTAWICIEL MNIEJSZOŚCI zasiada w polskim parlamencie. Wbrew obiegowym opiniom, przedstawiciele mniejszości są głównie katolikami, przynajmniej formalnie; 2) Mniejszość polska w Niemczech, wbrew temu, co przedstawiasz, nie jest tą najbardziej szanowaną spośród innych mniejszości narodowych w Niemczech, Polaków dystansują, chociażby Łużyczanie. Nie jest też najliczniejsza, zdaje się, że najwięcej jest Turków, około 2,5 mln osób. Jeżeli chodzi o mniejszość polską w Niemczech, liczy około 2 mln osób i stanowi 2,5% wszystkich niemieckich obywateli. Pomimo tego faktu, jaki przedstawiciel mniejszości polskiej zasiada z niemieckim parlamencie? Polacy w Niemczech w przeciwieństwie do Niemców w Polsce (zwróć uwagę na proporcje), nie posiadają szczególnych praw mniejszości, MAJA TRUDNOŚCI W REALIZACJI NAUKI W OJCZYSTYM JĘZYKU, nie ma zgody niemieckich władz na zamieszczanie tablic informacyjnych i nazw ulic w języku polskim (w Polsce mniejszość niemiecka ma do tego prawo, 19 gmin woj. opolskiego i 3 gminy woj. śląskiego), Polacy nie mają swego reprezentanta w Parlamencie Niemieckim. kemot, nie wymyśliłem sobie tego, TO SĄ FAKTY.
2020-11-29 23:18:23
politykier: kemat, Nadal uważasz, iż mniejszość polska w Niemczech jest porównywalnie traktowana jak mniejszość niemiecka w Polsce? Mógłbym przedstawić jeszcze parę innych faktów.
2020-11-29 23:21:49
politykier: Co w zakresie polepszenia położenia mniejszości polskiej w Niemczech czynią polscy politycy (w tym radni gminni), a zwłaszcza EUROposłowie, którzy mogą posługiwać się narzędziami, jakimi dysponuje UE?
2020-11-29 23:27:34
politykier: Może przy okazji radni cieszyńscy pochylą się również nad losem mniejszości polskiej w Niemczech?
2020-11-29 23:52:23
politykier: kemot, Odsyłam do historii, egzotyczny pomysł "Narodku Śląskiego" pojawił się wówczas, kiedy podkopana została przewaga (dominacja) kulturalna pewnej kultury napływowej na Śląsku Cieszyńskim i na Górnym Śląsku, obficie wspierana ze strony ówczesnych władz centralnych. Dziwnym zbiegiem okoliczności, kiedy pewne roszczące sobie prawo do dominacji w Europie państwo ma gorsze okresy, ów pomysł bywa zapominany... To, co obecnie pewien projekcik sobą reprezentuje, stanowi dorobienie sztucznej ideologii do zjawisk o podłożu socjologicznym, oczywiście wywołanymi zmianami o charakterze społeczno-ekonomiczno-politycznym po '89 i spadkiem znaczenia regionu w skali państwa. W innych regionach postsowieckiej Europy także obserwowane są podobnego rodzaju frustracje. Przykłady? Moim zdaniem najbardziej podobny punkt odniesienia stanowi Donieck, inne to Naddniestrze, czy Wileńszczyzna. Oczywiście do każdego przykładu należy podejść indywidualnie, ale obserwowalne są ewidentne cechy wspólne. Na marginesie, współcześni Kożdoniowi mieszkańcy Dolnego Śląska już nie czuli się "Ślązakami"?
2020-11-29 23:58:13
politykier: Zdaje się, że realizacja obecnych projektów UE w odniesieniu do Śląska nasili pewne zjawiska o podłożu socjologicznym, wywołane zainicjowanymi po '89 zmianami o charakterze społeczno-ekonomiczno-politycznym i pogłębi spadek znaczenia regionu w skali państwa. Wychodzi na to, że ta dorabiana ideologia "Narodku Śląskiego" może liczyć na całkiem spory target... O jakim podłożu?
2020-11-29 23:59:30
politykier: Wniosek? W Polsce projekcik "Narodku Śląskiego", a na wschodniej i południowej Ukrainie podobną funkcję pełni "Noworosja". kemot, do czego te egzotyczne pomysły dawniej i dziś prowadzą? REGIONALIZACJA PAŃSTWA? W jakim celu?
2020-11-30 00:08:21
politykier: Nie ma ani nie było czegoś takiego jak "Narodowość Śląska"... Ślązak to co do zasady Polak mieszkający na Śląsku i utożsamiający się z tradycją regionu. Odnosi się to zwłaszcza do osób, których rodziny zamieszkują region od wielu pokoleń. Podobnie jak Bawarczyk to co do zasady Niemiec (południowy) mieszkający w Bawarii i utożsamiający się z tradycją regionu. Odnosi się to zwłaszcza do osób, których rodziny zamieszkują Bawarię od wielu pokoleń. Dziwnym sposobem, niektórym bardzo trudno pojąć tę prostą zależność... Z czego to wynika?
2020-11-30 00:24:45
politykier: kemot, W odniesieniu do Rumunii i byłej Mołdawskiej SRR nie masz ŻADNEJ RACJI. Mołdawianie (raczej Rumuni zamieszkujący Mołdawię) domagali się zjednoczenia z macierzą. Co więcej, Rumunia stanowiła i stanowi państwo o sporo lepszej sytuacji ekonomicznej niż Mołdawia. Dlaczego nie doszło do likwidacji byłej Mołdawskiej SRR i zjednoczenia z Rumunią? Nie było takiej woli ze strony polityków. Inna ciekawostka, Austria spokojnie mogła wejść w skład stopniowo tworzonej RFN, zatem dlaczego została wskrzeszona po II światowej? Ponieważ taka była wola polityczna. Pragnę przypomnieć, że to w Austrii (dwie dekady temu!) władzę (demokratycznie) objęła partia, która jawnie gloryfikowała nazistów i nazistowską przeszłość. Pomimo tego faktu, w Zachodnim mainstreamie to Polsce i polskiemu społeczeństwu fałszywie jest dorabiana stygmatyzująca etykietka. Słusznie?
2020-11-30 00:35:05
politykier: kemot, Do dziś Niemcy dzielą się na Ossi i Wessi. Do dziś są widoczne różnice pomiędzy wschodnimi i zachodnimi landami. Tereny byłej NRD bywają porównywane z Polską i nadal są dotowane. Około 10-15% Niemców (wedle różnych badań) chciałoby powrotu do minionej sytuacji, pomińmy już, ilu odnosi się z większym lub mniejszym dystansem.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: