Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: Radosne pożegnanie z granicą

Drugiej takiej nocy już na pewno nie będzie, mówili wczoraj mieszkańcy Cieszyna. Z okazji wejścia Polski i Czech do strefy Schengen i zniesienia kontroli granicznej, po obu stronach Olzy odbyła się huczna impreza.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 22.45 podpisaniem Deklaracji Cieszyńskiej przez przedstawicieli euroregionów Beskidy, Silesia i Śląsk Cieszyński. W tym samym czasie na rynkach obu miast odbywały się występy zespołów artystycznych. Polską publiczność w mroźną noc rozgrzewali Trubadurzy, Karolina Kamzela oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Natomiast na moście Przyjaźni rozdawano grochówkę. Punktualnie o północy, kiedy burmistrzowie Czeskiego i Polskiego Cieszyna przecinali piłą symboliczny szlaban, na niebie wystrzeliły fajerwerki.
– To jest cudowna noc, która wywołuje radość po obu stronach Olzy. Teraz po 87 latach możemy powiedzieć, że znowu jesteśmy jednym miastem. Jest to ważny historyczny moment. Osobiście odbieram to z wielkim wzruszeniem. Przypominam sobie jakie miałem ogromne kłopoty z uzyskaniem przepustki umożliwiającej przekroczenie granicy. Teraz mogę chodzić tym mostem kiedy tylko mam na to ochotę – nie ukrywał zadowolenia Bogdan Ficek, burmistrz Cieszyna.
W uroczystościach związanych z likwidacją kontroli granicznej wziął udział między innymi Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski, Janusz Moszyński, marszałek województwa śląskiego, Piotr Patla, komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, europoseł Jan Olbrycht oraz były premier Jerzy Buzek.
– Pamiętam jak miałem dziesięć lat i przemycano mnie przez tą granicę żebym mógł odwiedzić dom rodzinny. Innym razem kiedy na nartach przypadkowo przekroczyłem granicę zostałem aresztowany i byłem przesłuchiwany w czeskim komisariacie. Na szczęście nienormalne lata minęły. Ten most, który nas dzielił teraz nas łączy. W czasie wakacji z pewnością przejdę brodząc po Olzie miedzy górnym i dolnym mostem. Wiele razy miałem na to ochotę – mówił nam Jerzy Buzek, obecnie europoseł.
Układ Schengen został zawarty w 1985 roku. Jest otwarty dla wszystkich członków Unii Europejskiej. Wynikająca z niego swoboda przepływu osób wewnątrz tzw. strefy Schengen dotyczy nie tylko obywateli państw - sygnatariuszy, ale wszystkich osób wszelkiej narodowości i o dowolnym obywatelstwie, które przekraczają granice wewnętrzne na terenie objętym porozumieniem. Może on funkcjonować dzięki między innymi Systemowi Informacyjnemu Schengen (tzw. SIS ). Jest to komputerowa baza danych, z centralnym serwerem w Strasburgu, do której dostęp mają policja i urzędy konsularne oraz Straż Graniczna państw członkowskich Unii Europejskiej. Pozwala ona na sprawdzenie, czy osoby lub przedmioty przekraczające granicę Unii, bądź już znajdujące się na jej terenie, nie są poszukiwane, niejawnie nadzorowane lub czy nie dotyczy ich zakaz wstępu.

Zdj. Tłumy ludzi tuż po północy przeszły przez most Przyjaźni.

Andrzej Czerny

Tak od dzisiaj wygląda strefa Schengen.

 

 

   

 

foto: Michał Fielek

 


źródło: ox.pl
dodał: AC

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: