Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn. Pracownicy żłobków z podwyżkami

W piątek (8.7) w cieszyńskim Ratuszu doszło do spotkania pracownic i pracowników żłobków miejskich z władzami miasta. Jak poinformowała burmistrz Gabriela Staszkiewicz, w budżecie znalazły się środki na podwyższenie wynagrodzeń dla osób zatrudnionych w obu oddziałach.

Końcem czerwca pisaliśmy: Domagają się podwyżek. Zapowiadają akcję protestacyjną w cieszyńskich żłobkach

- W ubiegłym tygodniu podjęte zostało zarządzenie - wszyscy pracownicy dostali 5% podwyżki od 1 lipca - mówiła Staszkiewicz. - Przez ostatnie 3-4 miesiące prowadziliśmy intensywne rozmowy z panią dyrektor [Żłobków Miejskich Arianą Krukowską-Stuchlik, która nie była obecna na spotkaniu - dop. red.], rozważaliśmy różne kwestie i doszliśmy do wniosków i znaleźliśmy pieniądze, które będzie można przeznaczyć na podwyższenie wynagrodzeń. Na początku roku deklarowałam, że wszyscy pracownicy jak co roku od czterech lat dostają wynagrodzenie takie, na jakie miasto stać, ale zawsze wyższe niż stopień inflacji - przynajmniej ten deklarowany przez rząd. Przypomnę, że w tym roku stopień inflacji, który został nam w budżetach zaplanowany, wynosił 3,4% - taką oficjalną informację dostaliśmy w trakcie tworzenia budżetu na ten rok od polskiego rządu. Oczywiście nijak się ma to do tego, co dzieje się w tej chwili, pewnych kwestii nie byliśmy w stanie przewidzieć, natomiast wnioskowaliśmy, że taki procent jest zupełnie bez sensu i nie ma korelacji z rzeczywistością. Musimy jednak się do tego stosować, tak budżet został skonstruowany - wyjaśniała burmistrz.

Władze miata przyznały też, że to nie koniec rozmów o ewentualnych podwyżkach wynagrodzeń. Wiceburmistrz Krzysztof Kasztura mówił, że zaproponuje Radzie Miejskiej projekt uchwały zmniejszającej wysokość ulgi dla rodziców dzieci uczęszczających do żłobków o 10%. - Dotyczyć to będzie zarówno ulgi standardowej, jak i dla posiadających Cieszyńską Kartę Dużej Rodziny. To spowoduje większe wpływy do żłobka, a te środki w którymś momencie możemy wykorzystać na podwyżki wynagrodzeń - zaznaczał dodając, że podobne uchwały podejmowane były też w innych gminach i wynikają z przyznania rządowych dopłat na pobyt dziecka w żłobku (400 zł) i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. 

Zgromadzone na sali pracownice żłobków zwracały uwagę na fakt, że wcześniejsze podwyżki - poza lipcową, o której mówiła na początku burmistrz - służyły jedynie dorównaniu do poziomu minimalnego wynagrodzenia krajowego. Mowa była też o zbyt niskich różnicach w poziomie wypłat między poszczególnymi stanowiskami. - W poprzedniej kadencji różnica między osobami sprzątającymi a takimi z wyższym wykształceniem wynosiła przynajmniej 200 zł. W tej chwili jest to 90 zł - mówiła jedna z opiekunek. - Będę tu bronić naszej pani dyrektor, bo wielokrotnie z nią rozmawiałyśmy i mówiła, że ma związane ręce i że to od urzędu zależy, jaka jest kwota na nasze wypłaty - dodawała.

- Miasto było stać jedynie na to, aby co roku, przez ostatnie cztery lata, podnosić wynagrodzenia o zmniejszeniu ulg dla rodziców o 10% - zarówno standardowej, jak i posiadających Cieszyńską Kartę Dużej Rodziny. To spowoduje większe wpływy do żłobka, a te środki w którymś momencie możemy wykorzystać na podwyżki wynagrodzenia o 5%. Pamiętajmy, że w 2018 roku inflacja nie wynosiła 15% jak teraz, a 2 czy niecałe 3 procent. Sama jednak podjęłam taką decyzję i co roku podwyżka była o 5% - odpowiadała jej Staszkiewicz.

W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele rodziców oraz Michał Marek z NSZZ "Solidarność" - opiekunki w ostatnim czasie podjęły współpracę z tym związkiem. Dyskusja o dodatkowym zwiększeniu ich uposażenia będzie mieć dalszy ciąg w przysżłym miesiącu, gdy Rada Miejska będzie się zajmować przygotowywaną przez burmistrżów zmianą uchwały o zmniejszeniu ulg dla mieszkańców za pobyt w placówkach miejskich.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

24
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-07-11 11:23:57
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Ale cwaniacy! Kosztem rodziców podwyżki dla pracownic żłobków. Zmniejszyc rodzicom wysokość ulg, czyli niech płacą więcej za pobyt dzieci w żłobkach. Dla jednego dziecka z Cieszyna z wyżywieniem 688 zl. Spoza Cieszyna jeszcze wiecej 1410 zł. Ci co maja KDR albo wiecej dzieci w złobkach i mieli jakąś niewielką ulge niech teraz płacą wiecej, a jak. I jeszcze ma czelność mówić że środków z budżetu brak. Trzeba było szanowna Burmistrzyni nie wywalać pieniędzy w błoto; na trzecią w mieście informację turystyczną, kiczowatą szynę-rynsztok co miala być podświetlona, 48 drzewek za 50 tys, niepotrzebny przystanek kolejowy UŚ, remont rynku, remont pomników itd itp. Sobie podwyżki tak, ale pracownicom żłobków 5% przy inflacji 15%! No i tu jest jasne że ci co już odchowali swoje dzieci mają gdzieś tych co muszą łożyć na swoje pociechy.
2022-07-11 12:20:10
krzysztof  mm: cwaniaczek dał głos - trzeba było nie głosować na bandę złodziei i oszustów z PiS, nie byłoby rekordowej w historii RP inflacji, pustej kasy państwowej i rekordowego długu publicznego, dziesiątek i setek miliardów rozkradanych przez aparat partyjny i wyrzucanych w błoto ostrołęckiej elektrowni do rozbiórki czy humbug 500+, miliardowych łapówek dla rydzyka i biskupów, miliardów na kurwizyjną propagandę, lista jest bardzo długa, cwaniaczku - byłyby za to setki miliardów z UE blokowane dziś przez wewnątrzmafijne walki kaczyńskiego i ziobry
2022-07-11 12:20:26
krzysztof  mm: teraz sobie policz cwaniaczku ile żłobków darmowych za te pieniądze można by zafundować Polakom, postudiuj oficjalne programy i obietnice władzy dotyczące rodzin i dzieci i skonfrontuj je z rzeczywistością, zapytaj swoich przedstawicieli w aparacie władzy - Kawuloków, Kopciów, Szwedów, Pudów, Kałużów itp - dlaczego zostawiają bez wystarczającej pomocy finansowej rodziców z małymi dziećmi, i co gorsza dlaczego tych dzieci coraz mniej od czasu kiedy zaczęli rządzić się rodzi - na koniec stań przed ścianą, zamknij oczy i energicznie wykonaj głęboki skłon, może uda ci się skutecznie pogromić cwaniaczka
2022-07-11 12:38:30
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Ja ci podałem przykłady niegospodarnosci włodarzy a ty to co zawsze. Inflacja by była i to jeszcze większą kszysztofku. W Czechach jakoś PiS nie rządzi ani w innych krajach europejskich gdzie też maja inflację. Czemu w Czechach nie kupujesz, nie tankujesz? Ciągle joszczysz o 500+ a powiedz nam co wasz guru na białym koniu ostatnio zapowiadał? Kszysztofkom łup po głowie zapowiedział. 4 dniowy tydzień pracy, że tylko on 500+ utrzyma, paliwo po 5 zł. To by dopiero gospodarka padła. "Ekonomia głupcze" na to Budka tylko że zanim usłyszał słowa Tuska. To są ci wiarygodni z łopozycji, dzisiaj tak a jutro inaczej, obiecanki cacanki. Wiesz co byś dzisiaj usłyszał? "Piniendzy nie ma i nie bendzie".
2022-07-11 12:42:00
AntyklerForte+: Niech będzie pochwalony Ojciec Tadeusz i Maryja Zawsze Dziewica. Katolicki kler bardzo lubi dzieci, z pewnością każdy pleban i wikary wyłożą na kilkoro najbardziej potrzebujących w swojej parafii, a biskupi obejmą opieką sponsorską po jednym żłobku w diecezji. Klerowi łatwiej, bo podatków nie płaci. Bóg zapłać za uwagę, z Panem Bogiem.
2022-07-11 12:45:08
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Żłobki darmowe dobre sobie. Poczytaj ile kosztuje, opłata stała + wyżywienie. Widać że pojęcia błazen nie ma. Pajacować w stroju mikołaja pod Kauflandem i w sądzie to jedynie potrafi.
2022-07-11 12:50:32
krzysztof  mm: nie dałeś cwaniaczku żadnych "przykładów niegospodarności", tylko postanowiłeś sobie pobrykać po ratuszu pod pretekstem żłobków, gdyby pracownicy budżetowi podwyżki nie dostali brykałbyś pewnie tak samo, - co do reszty to żałoba, nie masz widać zielonego pojęcia o gospodarce czy finansach, czeska inflacja mnie kompletnie nie interesuje i jak już chcesz to odnieś się do niemieckiej albo średniej europejskiej, obie o połowę niższe niż w Polsce, Czesi kupują w Polsce bo pod rządami PiS złotówka padła już nie na kolana ale na pysk, także przed koroną czeską - a pieniądze owszem są i będą, coraz większe ale do spłacenia, przez ciebie i tobie podobnych cwaniaczków setki miliardów dolarów spłacać będą jeszcze nasze wnuki
2022-07-11 12:59:23
krzysztof  mm: o tak? żłobki są drogie w utrzymaniu??.. i co, samorząd powinien w takim razie utrzymywać żłobki ? ten sam samorząd, któremu od 7 lat władza PiS obcina środki budżetowe, nawet te gwarantowane ustawami? i z którym władza PiS walczy od 7 lat, bo dla władzy PiS samorząd to wróg?...gon się, cieciu
2022-07-11 13:05:30
krzysztof  mm: w Polsce w ciągo ostatnich 3 lat urodziło się około 450 00 dzieci - można założyć, że połowa z nich potrzebuje żłobków, z tego niech nawet 100 000 nie stać na to - gdyby każde z tych dzieci dostało po 1000 zł od państwa na żłobek, daje to rocznie miliard dwieście milionów - to mniej niż pieniądze utopione tylko w samej elektrowni Ostrołęka, gamoniu cwaniaczkowaty - a za roczne łapówki dla Rydzyka i biskupów można by wszystkie dzieci darmową opieką w żłobkach objąć w tym kraju - o 2 miliardach rocznie na kurwizję nawet szkoda wspominać bo nóż się w kieszeni otwiera...
2022-07-11 13:39:35
Bugs: A tusk to tym 4-dniowym dniem pracy to chce walczyć z inflacją czy ją pogłębiać? Chyba, że to taki chytry plan 4-dni pracy o 15% mniejsza wypłata i wiek emerytalny 67 albo i więcej jak UE sobie życzy. Ciekawe czy te obiecanki ma zamiar wprowadzić przed też obiecanymi 20% podwyżkami dla biurw czy po?
2022-07-11 13:47:24
Santa_Claus: na zdrowy rozum utrzymywać i ponosić koszty wychowania dzieci powinni ci, co je będą doić przez całe życie kiedy dorosną czyli władza i kler - ale PiS wie, że jest u władzy przypadkowo i jeszcze tylko chwilę więc nie ma co na PiS liczyć, a kler od zawsze miał stado za friko, więc i dziś na pewno się nie dołoży - Święty Mikołaj też nie bo by mu na rózgi dla niegrzecznych dzieci nie starczyło
2022-07-11 13:55:54
Boska Adela: pogromca idź se pograć w golfa z nową elitą
2022-07-11 16:07:06
Oko: Sobie 100%, w żłobkach 5%, czyli wychodzi 105%. Przy inflacji 15%, wszyscy powinni być zadowoleni.
2022-07-11 16:24:52
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Nic nie zrozumiałeś kszysztofku++ Podwyżki dla pracownic ale kosztem rodziców. Przykładów podałem owszem kilka a jak nie doczytales to przynajmniej jeden konkretny. Podaj choć jeden argument ZA aby powstała TRZECIA W MIEŚCIE INFORMACJA TURYSTYCZNA. Jedna pod ratuszem, druga na wzgórzu zamkowym i teraz ta trzecia przy moście. Chyba zeby zlikwidowali dwie pozistałe ale nie. Po co i komu? Kasa w błoto i zmarnowane atrakcyjne miejsce na lata.
2022-07-11 16:25:51
suski: komuś tu żłobki za drogie? na co dwa miliardy rocznie PiS lekką ręką rzuca z naszych kieszeni? proszę bardzo: ja jestem Polakiem, a ty jesteś skoorwysynem Sowietem albo Niemcem yebanym ===> twitter.com/i/status/1545084931805794306
2022-07-11 16:48:18
krzysztof  mm: to ty cwaniaczku nic nie rozumiesz - można śmiało powiedzieć, że dotychczas to rodzice dostawali obniżki kosztem pracowników żłobków; polityka społeczna i finansowanie opieki nad dziećmi nie powinny i nie mogą być z przyczyn oczywistych zadaniem samorządów, a sposób w jaki rada miasta decyduje się wydawać pieniądze będące do jej dyspozycji nie ma nic do tego - też uważam, że te informacje turystyczne są niepotrzebne, rozkopywanie rynku nie na czasie, ale co z tego? PiS MA PEŁNĄ GĘBĘ FRAZESÓW o ochronie rodzin, demografii, dzieciach itede, a jak przychodzi co do czego to NI MA PIENIĘDZY I NIE BEDZIE
2022-07-11 23:45:02
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Chłopie nic nie zrozumiałeś ale pleciesz dla zasady. Mnie tam może stać, ale jest wiele rodzin dla których to kolejne większe wydatki. Jak pierwszy raz usłyszałem o tym problemie i strajku pracownic żłobków to od razu powiedziałem że podwyżki dostaną ale zapłacą za to rodzice. Podwyżki miały miec i to dawno , bo wstyd ze za taka kasę pracują. Mało kto jednak słyszał że zaczęło się od tego iż najpierw planowano zlikwidować jedną grupę w żłobku. Skad my to znamy? SP4 też chcieli zlikwidować. Ale co się nagle okazało? Czekaj, czekaj bo nie dowierzam... Pytasz co z tego? Krytyka? Ano BOMBA, sam piałeś kiedyś z zachwytu nad tą "przebudową rynku i szlakiem tramwajowym" a teraz przyznajesz że "niepotrzebne" haha. Nagle ci się odwidziało bo argumentów zabrakło. Nagle zrozumiałeś ze cały ten projekt ze szlakiem tramwajowym był nietrafiony.
2022-07-11 23:45:39
krzysztof  mm: a to wywiad z ekonomistą na temat skutków walki rządu PiS z samorządami, usunięty przez partyjną cenzurę ze stron 'orlenowskiej' gazety: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:https://dziennikpolski24.pl/prof-mazur-dochody-wlasne-krakowa-i-innych-gmin-radykalnie-maleja-przy-lawinowym-wzroscie-kosztow-to-smiertelnie-grozne-dla/ar/c1-16481891
2022-07-11 23:46:55
krzysztof  mm: tu więcej na ten temat: https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28675638,portal-przejety-przez-orlen-usunal-niewygodny-wywiad-zapomnieli.html#do_w=52&do_v=303&do_st=RS&do_sid=603&do_a=603&s=BoxBizMT
2022-07-11 23:50:46
krzysztof  mm: języczek ci się plącze cwaniaczku i pleciesz trzy po trzy jak ci argumentów brakuje w sprawie podwyżek, a co do reszty po pierwsze nie "piałem z zachwytu nad przebudową rynku i szlakiem tramwajowym", po drugie piszę dziś że rozkopanie rynku nie na czasie i tylko tyle, gamoniu głupotą ciężarny
2022-07-12 00:33:42
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Jak nie piałeś jak właśnie piałeś. 2019-12-23 06:39:32 krzysztof.mn+: ✍ ...bez wątpienia przyjdzie czas, że razem z niechlubnej pamięci eks-burmistrze RM będziecie sobie spacerować szlakiem cieszyńskiego tramwaju, korzystać i cieszyć się z jego istnienia - czego serdecznie życzę także porządnym i przyzwoitym cieszyniokom ✍ Teraz możesz się wypierać albo wymyślać że informacja turystyczna nie a wcześniej recytowałeś w komentarzach co to tam nie będziei serdecznie zyczyłeś. A przypomnę że rewitalizacja rynku, Głębokiej, ta szyna i informacja turystyczna z tramwajem to jeden projekt.
2022-07-12 00:38:36
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Kompletnie to chyba tobie poplątał się język i w ogóle we łbie. No ale właśnie na takich trzeba kubeł zimnej. Raz tak a raz siak, kłamie, hejtuje, obraża a potem beczy i innych oskarża że jemu dokuczają.
2022-07-12 11:15:11
krzysztof  mm: ble ble ble i pierdu-pierdu - no i po co ci to było, gamoniu
2022-07-12 11:51:06
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Mam Ci pomóc? Mam Ci pomóc zrozumieć, bo czegos nie kumasz? Ty się pytaj raczej po co tobie to było. Myślał że może sobie wszystkich obrażać, pomawiać, w prywatę wchodzić i jeszcze podszywać pod innych. Dawno cię rozpracowano i twoich zauszników tak samo.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: