Cieszyn: Myjnia samochodowa zakłóca ciszę nocną?
Sprawą licznych skarg mieszkańców z ulicy Michejdy w Cieszynie na bezdotykową myjnię samochodową postanowił zainteresować się radny Marek Szczypka, który złożył w tej sprawie odpowiedni wniosek do Burmistrza Cieszyna. Mieszkańcy twierdzą, iż regulamin jasno określa godziny jej otwarcia/zamknięcia jak i jej użytkowania. Nie mają nic przeciwko jej działalności w tychże godzinach. Jednak od dłuższego już czasu coraz częściej dochodzi do użytkowania jej w późnych godzinach nocnych (pomiędzy 24-tą a 5-tą rano) co w znacznym stopniu zakłóca ciszę nocną – czytamy we wniosku. Szczypka przyznaje, iż mieszkańcy są w stanie dostarczyć listę z podpisami pod skargą dotyczącą działalności myjni w późnych godzinach nocnych.
Zastępca Burmistrza Bogdan Ścibut w odpowiedzi na powyższy wniosek powołuje się na Kodeks wykroczeń, który reguluje kwestię naruszenia spokoju lub spoczynku nocnego. Dodajmy, iż ciszę nocną przyjmuje się zwyczajowo na godziny pomiędzy 22.00 a 6.00 rano. Samo działanie sprawcy zakłócenia nie musi stanowić przy tym czynności o charakterze nagannym (np. mycie i odkurzanie pojazdu), istotne jest, że dzieje się to w porze przeznaczonej na odpoczynek lub sen i ma charakter działania umyślnego – twierdzi Ścibut.
Radny Szczypka zwraca również uwagę, iż mieszkańcy prosili o interwencję w tej sprawie Straż Miejską. Poinformowano ich, że nie są oni od tego by zajmować się tego typu sprawami (ingerencja w działalność punktów usługowych) – podkreśla Radny. Ścibut wyjaśnia, iż tego typu wykroczenie jak najbardziej znajduje się w gestii Straży Miejskiej, która powinna podjąć interwencję i rozpoznać sytuację. Jak informuje Komendant cieszyńskiej Straży Miejskiej w przypadku skargi na myjnię taka interwencja została podjęta. Zgłoszenie zakłócenia spoczynku nocnego przez korzystających z myjni dokonane zostało telefonicznie w dniu 10 czerwca br. o godzinie 23.13. Z wyjaśnień Komendanta wynika, iż patrol dotarł we wskazane miejsce, nie zastał jednak żadnych osób, które przebywałyby na terenie myjni bądź korzystały z jej urządzeń – czytamy w odpowiedzi.
Ścibut poruszył również kwestię poziomu hałasu w środowisku. W przepisach rozporządzenia Ministra Środowiska dopuszczalny poziom hałasu generowany przez obiekt względem terenów zabudowy mieszkaniowej (…) wynosi odpowiednio 55 dB w porze dnia i 45 dB w porze nocnej. Bogdan Ścibut wskazał, iż taką kontrolą hałasu zajmuje się Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Katowicach do którego zainteresowani mogą wystąpić z wnioskiem o dokonanie takowych pomiarów.
We wniosku przedłożonym przez radnego Marka Szczypkę pojawia się również wątek opłaty. Część użytkowników twierdzi, iż odpowiednia kwota uiszczana za korzystanie z myjni nie odpowiada czasowi w jakim powinna trwać dana czynność (brak pełnych minut), a to podobno również określa regulamin – informuje radny. Jak podkreśla Ścibut w tej kwestii wszelkie uwagi, reklamacje bądź roszczenia konsumenckie powinny być zgłoszone bezpośrednio do zarządcy danego obiektu.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.