Cieszyn - miasto czyste czy zabrudzone ?
Na zabrudzenia płyty rynku i chodników w centrum miasta Cieszyna zwracał uwagę w swoim wniosku radny Krzysztof Pszczółka. Samorządowiec poprosił o podjęcie działań, by wyczyścić rynek i chodniki, które według radnego po inwestycji kanalizacyjnej są nadal mocno zabrudzone. Pszczółka wskazał głównie na te chodniki, wzdłuż których prowadzono roboty kanalizacyjne. Miasto powinno być naszą wizytówką, zachęcającą mieszkańców do spacerów, a turystów do przyjazdu i zwiedzania – podkreśla.
Burmistrz Ryszard Macura, odpowiadając na wniosek radnego, przyznał, iż wykonawca inwestycji związanej z budową i modernizacją kanalizacji w Cieszynie naruszone w trakcie prac ulice i chodniki uporządkował oraz przywrócił do stanu pierwotnego. Włodarz dodał jednak, iż to Miejski Zarząd Dróg zajmuje się m.in. utrzymaniem czystości w mieście. MZD zakupił wielofunkcyjne środki czyszczące, które przy sprzyjających warunkach atmosferycznych pozwolą przy użyciu sprzętu specjalistycznego wyczyścić zabrudzone ciągi komunikacyjne.
Na czystość w mieście zwróciła również uwagę w swoim wniosku z 8 marca radna Grażyna Pawlita. Wskazała na brudne i nieestetyczne elewacje budynków, szczególnie w centrum miasta m.in. na ulicy Głębokiej, na Rynku i przylegających uliczkach. Uważam, że nastąpiły tu wielkie zaniedbania. Czyste i zadbane miasto, to czyste powietrze, zieleń, jezdnie, chodniki, jak również czyste i estetyczne budynki, które są wizytówką miasta i jednym z elementów jego promocji – zaznaczyła Pawlita. Radna jednocześnie wskazała, by tematem brudnych elewacji zainteresować wszystkich właścicieli, zarządców i użytkowników budynków.
Z kolei radny Marek Szczypka już w lutym br. zwrócił uwagę na problem gryzoni w mieście. Szczypka dopytywał Burmistrza, kiedy ostatnio była przeprowadzana miejska akcja odszczurzania. Jak zaznaczył włodarz, do przeprowadzenia odszczurzania są zobowiązani właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami czy to mieszkalnymi, produkcyjnymi, handlowymi, usługowymi, a także właściciele gospodarstw rolnych. Akcję taką powinno się przeprowadzać w marcu oraz w październiku, a także w każdym momencie pojawienia się gryzoni. Macura przyznał, iż zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Cieszyn, terminy deratyzacji (odszczurzania) są obowiązkowe dla właścicieli (zarządców) wskazanych nieruchomości, a tym samymi Burmistrz nie jest zobowiązany do każdorazowego ogłaszania takiej akcji.
Mając na uwadze poruszony problem, zwróciłem się stosownym pismem do administratorów budynków z przypomnieniem o obowiązkach wynikających z regulaminu, związanych z deratyzacją – dodał Ryszard Macura.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.