Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: kłótnia o debatę kobiet. "To historia o tym, jak nas wykasowano"

W ubiegłym tygodniu na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym odbywała się debata o prawach kobiet. Uczestniczyły w niej, między innymi, Gabriela Morawska-Stanecka (wicemarszałek Senatu z ramienia Lewicy), Mirosława Nykiel czy Barbara Nowacka (posłanki Koalicji Obywatelskiej). Głos miała zabrać również jedna z mieszkanek miasta, jednak organizatorki tuż przed jej wystąpieniem postanowiły zakończyć dyskusję.

Małgorzata Bryl-Sikorska - bo o niej mowa - miała mówić o problemach dotyczących opieki okołoporodowej. Jak twierdzi, organizatorki (Klub Kobiet Kreatywnych oraz Kongres Kobiet Podbeskidzia) wcześniej postanowiły udzielić jej głosu po wystąpieniach zaproszonych gości. - Chcę mówić o fatalnej sytuacji opieki okołoporodowej w Polsce, szczególnie teraz w pandemii. Kilkanaście dni temu w ramach wolontariatu zainicjowałam ogólnopolski społeczny ruch kobiet w tej sprawie. Po moim wystąpieniu mamy wręczyć list otwarty adresowany do wicemarszałek Senatu. Stawiamy pierwsze kroki, potrzebujemy pomocy z różnych stron. Ale do mojego przemówienia nie dochodzi. Akurat w punkcie, w którym mam zabrać głos, na scenę wchodzi jedna z organizatorek - Roma Rojowska - i zamyka debatę! - napisała w mediach społecznościowych.Organizatorka tłumaczy swoją decyzję niesprzyjającą pogodą. - Znam ekspresję p. Bryl. Mimo tłumaczeń i przeprosin, oferowania publikacji w naszych mediach, umożliwienia jej rozmowy z Marszałkinią, która w swoim wystąpieniu odwołała się do rozmowy z p. Bryl, mimo zimna i ryzyka choroby zgromadzonych, którzy się trzęśli, nic p. Bryl nie przekona poza jej własnym uporem, a nie okolicznościami pogody, na które nie mamy wpływu. Zapraszałam p. Bryl na drugą część spotkania do Krytyki Politycznej. Oprócz p. Bryl były jeszcze dwie osoby zgłoszone do dyskusji. Jedna z nich już napisała artykuł, który będziemy promować w naszych mediach - napisała Rojowska w komentarzach.

Wydarzenie promował Urząd Miejski w Cieszynie, dlatego też poprosiliśmy o komentarz Gabrielę Staszkiewicz. - O tym, że pani Bryl również miała brać udział w debacie dowiedziałam się po przybyciu na Wzgórze Zamkowe. To pani Roma zapraszała na to wydarzenie i miała na nie pomysł. Powiedziała, że wszystko wyjaśni na miejscu - mówi nam burmistrz Cieszyna.

Cieszyński magistrat otwarty jest jednak na podjęcie dyskusji dotyczącej opieki okołoporodowej. - Bardzo chętnie zaproszę do siebie panią Małgorzatę. Osobna debata na ten, ale też inne tematy dotyczące kobiet jest bardzo potrzebna. Obostrzenia są luzowane, więc myślę, że nawet jeszcze w czerwcu moglibyśmy się spotkać w szerszym gronie, na przykład w Domu Narodowym - dodaje Staszkiewicz.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-06-08 18:40:38
altacet: Czy w Cieszynie żadne przedsiewzięcie nie może odbyć się bez zgrzytów? / demonstracja dot.wieży Play, konkurs na szefa Zamku, remont ul.Głębokiej itd./
2021-06-08 19:51:22
tom lem: ... chwała Bogu, że Pańcie nie skoczyły sobie do kudłów, w walce o dyskusję z polityczkami wyższego szczebla;-)
2021-06-08 20:28:01
gocha72: Kolejny zlot czarownic pod egidą Krytyki Politycznej i nawiedzonej p. Wowrzeczki. Cała plejada histeryczek plus,, burmistrzyni " czyli cieszyńska seksmisja na żywo. Do pracy panie a do ciągłego protestowania i napuszczania ludzi na siebie...
2021-06-08 20:45:11
M53: Dziękuję komentującym panom, za tak seksistowskie wpisy. Bardzo to "miłe" z panów strony. Naprawdę nie potraficie inaczej rozmawiać na temat pań?
2021-06-08 21:06:04
: jednak trochę dystansu do tematu by się przydało
2021-06-08 21:13:26
tom lem: @ M53; jaka "kłótnia o debatę kobiet" takie wpisy, a Ty masz zamiar stworzyć G...burzę, czy zamknąć dyskusję :-)
2021-06-09 08:49:39
M53: Tomlem- mam zamiar zamknąć dyskusję. Zdrówka:)
2021-06-09 11:01:43
tom lem: ... @ M53 // https://youtu.be/RAWJHpP3sog?t=252 // ;-)
2021-06-09 18:04:21
M53: tomlem, Dzięki:):):):)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: