Cieszyn: Kamienica z klocków Lego
„Wspaniała! „Fantastyczna!” „Rewelacyjna” – to część pochwał, jakie zebrał za stworzenie kamienicy z klocków Lego Maciej Dembiniok, znany miłośnik cieszyńskich tramwajów, prowadzący profil Tramwaje w Cieszynie/Těšínské tramvaje oraz stronę https://www.stajniaaugiasza.net/ (na której znajdziemy różne ciekawostki historyczne z Cieszyna). I słusznie. Praca robi wrażenie. Autor pracował nad nią pół roku, jak sam przyznaje, jest bardziej skompliowana konstrukcyjnie niż zbudowany przez niego w 2015 roku model cieszyńskiego tramwaju z klocków LEGO.
Kamienica na ul. Głębokiej 46
Kamienica stała na trasie tramwaju, ale przede wszystkim urzekła Dembinioka swoją urodą i stylem:
- Dziś przed Państwem obiekt, który znajdował się przy trasie tramwaju elektrycznego, a mianowicie kamienica Rosy Brix przy Kronprinzessin Stephaniestraße 46 (obecnie ulica Głęboka 46), tyle że jest to model wykonany z klocków LEGO. Pani Brix zajmowała się wyrobem szczotek i ich sprzedażą wraz z drobną galanterią skórzaną w sklepie we własnej kamienicy, który posiadał zdobny szyld (niestety nie zachował się do naszych czasów - w załączeniu zdjęcie ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego). Model obrazuje stan kamienicy z okolic roku 1900, a dla urozmaicenia dodałem Panią Brix z kotem i przechodnia z psem przechadzających się po ulicy Głębokiej (która w tym miejscu jest chyba najbardziej stroma) oraz flagę w barwach Śląska Austriackiego i ptaszka na dachu - pisze Dembiniok w poście na fanpage'u Tramwaje w Cieszynie/Těšínské tramvaje
Do środka kamienicy można zajrzeć i zobaczyć poszczególne pomieszczenia. Można również zapalić światło.
Jak zapowiada Dembiniok, w przyszłości planuje zbudować model kolejnej kamienicy, która znajduje się poniżej. Czekamy z niecierpliwością!
Zobaczcie sami! Czyż nie jest piękna?
Cieszyński tramwaj z Lego
Model z klocków LEGO powstał w 2015 w skali ok. 1:40. Wagon składa się z 281 klocków, zawiera też minifigurki motorniczego, kontrolera biletów i pasażera w strojach z epoki. Można go oglądać w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Co więcej, autor przygotował instrukcję, jak złożyć takie cudo samodzielnie. Instrukcję można znaleźć TUTAJ
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.