Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn i problem z czystym powietrzem

Od początku miesiąca mieszkańcy nadolziańskiego grodu nie mogą sprawdzić aktualnej jakości powietrza, korzystając z punktu pomiaru przy ul. Mickiewicza. Decyzją Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach został on zamknięty.

Jak mówiła wczoraj (28.01) na konferencji prasowej Gabriela Staszkiewicz, miasto prowadziło korespondencję z WFOŚ od 2017 roku. Propozycje dotyczące alternatywnych lokalizacji punktu, które władze Cieszyna przedstawiały, nie spotkały się z akceptacją katowickiej instytucji. We wrześniu ubiegłego roku kontakt miał się urwać. - Na początku stycznia zostaliśmy zaskoczeni informacją, że stacja pomiaru czystości powietrza na ul. Mickiewicza przestaje istnieć. Została wyłączona, a w liście, który otrzymaliśmy była sugestia, aby mieszkańcy sprawdzali sobie zanieczyszczenie korzystając ze stacji w... Żywcu - komentowała burmistrzyni Cieszyna. 

W jaki więc sposób mieszkańcy miasta mogą sprawdzić aktualny stan jakości powietrza? - Sugeruję, żebyśmy korzystali ze stacji w Czeskim Cieszynie. Jest oficjalna, wprowadzona w system powiadamiania o zanieczyszczeniu powietrza w Czeskiej Republice - mówi Staszkiewicz.

Powiadomieniami o przekroczonych normach powietrza zajmuje się na co dzień Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Jednak warto dodać, że poza godzinami jego urzędowania, obowiązki te przejmuje Straż Miejska w Cieszynie. - Nawet w sytuacji, kiedy nie ma powiadomień o zbyt wysokim zanieczyszczeniu powietrza,  strażnicy miejscy doraźnie dokonują kontroli miejsc, o których informują nas mieszkańcy - telefonicznie, mailowo czy listownie. Co więcej, w okresie grzewczym również sami kontrolujemy co najmniej jedno palenisko na dobę. W przeciągu ostatnich dwóch tygodni dwie osoby zostały ukarane mandatami karnymi - mówił Jacek Bąk, niedawno wybrany nowy komendant Straży Miejskiej w Cieszynie. 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-29 13:45:41
tom lem: Też czułbym się dowartościowany po stwierdzeniu "W przeciągu ostatnich dwóch tygodni dwie osoby zostały ukarane mandatami karnymi" - przecież to jest kwit i esencja utrzymywania tak ważnej obecnie dla miasta służby;-)
2020-01-29 20:22:12
brawo Ty: Panie ze straży miejskiej jestem zawiedziony ma pan czas na łamach wiadomości ratuszowych opowiadać jak gwiazda o swojej rodzinie i zamiłowaniach!!! , a Pana strażnicy siedzą w jednej kotłowni 12 godz. i najlepiej ze zgłoszenia coś cienko. Osoba która sama o sobie mówiła, że zajmowała się zabezpieczeniem skoków narciarskich wyścigów kolarskich i innych poważnych zdarzeń nie jest w stanie skuteczniej oczyszczać powietrza w Cieszynie jestem rozczarowany.
2020-01-29 21:05:42
tom lem: ... "Osoba, która sama o sobie mówiła, że zajmowała się ..." - najczęściej kadzi, co dopiero oczyści powietrze;-)
2020-01-29 23:52:27
4f: Od stycznia zapach powietrza w Cieszynie uległ pogorszeniu. Chyba ktoś popuścił...
2020-01-30 08:28:33
genek92: To gwiazdki na pagonach pan Bąk przeniósł z policji do Straży Miejskiej???
2020-01-30 23:54:15
brawo Ty: Podobno szkoła policyjna Szczytno wchłania wszystkie szkoły, po takiej można nawet zostać nadsztygarem w kopalni jastrzębskiej. A to ,że sie nie znasz to nic tylko trzeba być . A propos ciekawe kiedy wypali misterny plan i policjanci będą wraz ze strażnikami bujać się bez celu, po Cieszynie? Nie pamiętam czy za pana Bąka też pielegnowano porozumienie o współpracy tych formacji Z 1999 roku ? Kiedyś widziałem policjanta z pieskiem i strażnika oj dawno dawno . Strażniki pewnie razem wzięci nie zarabiają tyle,co pewien fachowiec komediant. Ale będziemy ocieplali wizerunek.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: