Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: Dziki tor rowerowy

Już od kilku lat w Cieszynie, na łące za Uniwersytetem Śląskim, znajduje się tor rowerowy. To miejsce stworzyła lokalna społeczność. Młodzież sama przygotowała tor i przeszkody. Jeden z cieszyńskich samorządowców zwrócił się do Urzędu Miasta o wsparcie finansowe dla tej inicjatywy.

Młodzież z pobliskiego osiedla, zwłaszcza w wakacje, odwiedza „dziki” tor rowerowy codziennie. Rowerzyści mogą ćwiczyć pokonywanie przeszkód, skakanie, czy po prostu doskonalić swoją jazdę na rowerze. Tor przygotowali sobie sami. Jak zdradza jeden z pomysłodawców prace nad „pumptrackiem” trwały 2,5 miesiąca. Ciągle to miejsce jednak udoskonalają. Przydałyby się dodatkowe przeszkody, tor, kosze na śmieci – zwraca uwagę Mateusz.

Teren kształtują sami, choć jak przyznają przydałaby się koparka. Pewne rozwiązania wpłynęłyby również na bezpieczeństwo. Jednak nie narzekają. Kamil i jego kolega Maks uwielbiają to miejsce. Fajnie się tutaj jeździ. Powiedział mi o tym torze kolega. Zaczęliśmy tutaj chodzić i udoskonalać naszą jazdę na rowerze – przyznaje w rozmowie z OX.PL Kamil, który jak dodaje tor zna już, jak własną kieszeń. Tor już mnie trochę nudzi. Przydałyby się jakieś nowe dropy, czy przeszkody z drewna.

Torem rowerowym zlokalizowanym powyżej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie zainteresował się radny Rady Miejskiej Krzysztof Pszczółka. Samorządowiec złożył wniosek do budżetu na 2019 rok o finansowe wsparcie tej inicjatywy. Wnoszę o zabezpieczenie środków umożliwiających wykonanie działań poprawiających bezpieczeństwo tego toru i ewentualną jego rozbudowę. Najlepszym rozwiązaniem według samorządowca byłoby przygotowanie przy wsparciu Miasta oficjalnego, bezpiecznego toru rowerowego.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-09-14 10:32:48
kierowca_bombowca: Brawo chłopaki, żeby to tylko nie zaczęło przeszkadzać któremuś z radnych, że młodzież bawi się, spala kalorie, trenuje a nie siedzi na osiedlu z gałami w smartfonach.
2018-09-14 10:45:25
Burak: Bardzo dobre zdjęcia. Widać że tor nie współczesny, a dzieci bez kasków i ochraniaczy. Głupota i beztroska aż promieniuje. Ciekawe czego bardziej obawiają się rodzice dzieci - puścić piechotą same do szkoły, czy samopas na rowerowy tor przeszkód?
2018-09-14 11:53:41
Margen: Znam jeszcze bardziej niebezpieczny dziki tor w Cieszynie.Stromy,podmokły teren i między drzewami.Jeden z okolicznych lasków
2018-09-14 18:16:12
sciemal: Najlepsze jest to że rodzice kupują za grubą kasę rowery żeby dziecko poszpanowało downhilem(na taką trasę to lepiej BMX-a kupić) i kilka takich rowerków już poszło z tej trasy za południową granicę(wiedzą gdzie obserwować i gdzie zakosić) bo dzieciak dostał i nie rozumie ile to kosztuje więc nie pilnuje - zostawi i idzie do kumpli a po powrocie SZOK - gdzie rowerek, przecież kosztował 7 000(używka).Brak kasków,ochraniaczy itd. zacznie się problem jak jakiś szpaner skręci kark - skończy się "dziki" tor rowerowy i zacznie się dochodzenie prokuratora jakim cudem ten tor istnieje i kto jest właścicielem działki i dlaczego do tego dopuścił(i będzie nieumyślne spowodowanie). Ciekawe co za kretyn się pod tym podpisze?!
2018-09-14 18:37:17
sciemal: Żal że obecnie rodzice żeby mieć spokój domu w domu zrobią wszystko żeby odsapnąć-nie liczą się z możliwymi konsekwencjami(stratą dziecka)-ciekawi mnie tylko że skoro już wchodzą dziecku w d..ę nie pilnują jego bezpieczeństwa - a dzieciaki? - kask to "siara" i laski lepiej postrzegają ryzykantów(większość problemów przez kobiety).
2018-09-14 18:48:23
bronek91: Typowy przykład inicjatywy oddolnej i to bez pozyskiwania środków z zewnątrz. Bez żadnego sołtysa/ sołtysa miejskiego, bez udziału żadnej medialnej pompy. Czysty przykład pracy społecznej i to bez nabijania kapitału politycznego jakiejś jednostce. Jak tak piękna inicjatywa, pomimo braku odniesienia do „wymaganej” zgody właściciela terenu, jednak widać za przyzwoleniem, mogła się obstać bez próby przejęcia przez polityka, który czyni wszystko dla dobra i bezpieczeństwa obywateli. Powiem tylko tyle→ Jak to długo funkcjonuje i czy ktoś tam połamał już sobie gnaty? Oczywiście, potencjalnie każdemu stanie się tam wszystko i nic. Z reguły, jeżeli jakakolwiek władza pcha się ze swymi wpływami w tego typu inicjatywy, tracą one na swym uroku….. Z zasady bywa tylko gorzej….
2018-09-14 22:23:03
alekplus: Tak dla sprostowania: Nikt nie jest za tym, żeby władze mieszały się w losy Kanionu. Nie jeden tutaj progresował, uczył się, ale też nie jeden się tu połamał. Mamy nadzieję, że ta sprawa zamilknie :)
2018-09-16 20:42:32
Ondraszek: Trzymam kciuki za tych chłopaków, ale mam zbyt dużo obaw, że teraz niewidzialna ręka politycznych dobrych chęci spowoduje, że znajdą się mądrzy, którzy uznają, że to nielegalne miejsce trzeba zaorać i zamknąć dla dobra i młodzieży i narodu. No bo jakże to... Tak sami... Bez kontroli przez system... I nikt nie dostał premi? sukces który nie ma ojca? A działa i komuś przynosi radość?? Eee, to nie może się udać...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją