Cieszyn: Czytali książki usunięte z listy lektur obowiązkowych
Czytali razem i osobno, głośno – tak, żeby usłyszało ich jak najwięcej osób. Uczestnicy akcji „Czytaj na przekór reformie edukacji” czytali nie tylko lektury usunięte z listy, ale także te książki, które mają dla nich ważne znaczenie. - Ten dzisiejszy rodzaj happeningu to sprzeciw wobec przeprowadzanej reformie edukacji – przyznała w rozmowie z naszą redakcją Joanna Wowrzeczka ze Świetlicy Krytyki Politycznej.
- W akcję zaangażowali się głównie uczniowie. Niestety to jest tylko gest symboliczny. Wszelkie działania, które mogłyby coś zmienić zostały zignorowane. Wszelkie prośby o takie działania. To jest tylko pokazanie tego, że my chcemy mieć głos. Chcemy mieć wpływ na to czego się uczymy i jak się uczymy. Chcemy po prostu uczyć się nie tylko tego, co jest w programie, co podyktuje nam system – podkreślała uczennica Nikola Dąbrowska.
- To jest inicjatywa bardzo wielu osób. Jest to któreś z kolei spotkanie wokół reformy edukacji. Wcześniej organizowaliśmy również protesty. To jest taka inicjatywa oddolna rodziców, uczniów i ogólnie mieszkańców Cieszyna, którym nie podoba się to w jaki sposób została wprowadzona, jak szybko, reforma edukacji. My nie podważamy konieczności reformowania systemu edukacji w Polsce. Nie zgadzamy się jednak z tym w jaki sposób to zostało przeprowadzone. Nie zostały wysłuchane głosy obywateli, którzy podpisywali się pod petycją w sprawie przeprowadzenia referendum – zaznaczyła Natalia Kałuża ze Świetlicy Krytyki Politycznej.
- Chcemy pokazać, że kultura jest siłą. Wtedy kiedy nie wiemy, jak działać może być dla nas kierunkowskazem, drogą. Dlatego czepiamy się literatury ponad lekturami. Ta lista lektur zawsze ulegała drobnym zmianom. Nauczyciel ma prawo wyboru. Nie musimy też realizować tylko tych lektur, które są na liście. Tu nie chodzi o walkę tylko o to, że język jest zawsze czymś co poprzedza każdą zmianę – dodała Wowrzeczka.
Na liście lektur wycofanych znalazły się m.in. takie pozycje jak: „Mistrz i Małgorzata” Michaił Bułhakow, „Don Kichote” Miguel Cervantes, „Ludzie bezdomni” (fragmenty) Stefan Żeromski, „Jądro ciemności” Joseph Conrad, wybrane wiersze Czesława Miłosza, wybrane polskie dramaty XX w. np. Mrożka, Różewicza, Witkiewicza.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.






















Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
