Cieszyn. Chcą zacząć wszystko od nowa.
Osoby wykluczone społecznie, niepełnosprawne lub zagrożone wykluczeniem to główni adresaci projektu. Do tegorocznej edycji przystąpiło 11 chętnych. Najważniejszy cel to podnieść ich kwalifikacje zawodowe i tym samym ułatwić start na rynku pracy.
Człowiek, który jest bezrobotny musi sobie zdać sprawę, że rynek jest wymagający i konieczne jest podniesienie swoich kwalifikacji – mówi pan Damian, jeden z uczestników projektu – to nie rynek jest winny, że jesteśmy bezrobotni, to raczej nasz brak kompetencji.
Uczestnicy projektu przeszli cykl spotkań integrujących grupę. Aktualnie trwają zajęcia z doradcą zawodowym, który nie tylko uczy pisania cv czy listów motywacyjnych, ale pomaga im rozpoznać swoje predyspozycje zawodowe. Z doświadczenia wiem, że łatwiej się otworzyć, kiedy doradca przedstawia własną historię życia. Tak było i w tym przypadku – mówi Agnieszka Zabłocka prowadząca zajęcia - potem już idzie gładko. Rozmowa to podstawa naszych spotkań, testy są bazą do dalszej pracy.
Kolejnym krokiem będzie wybór najlepszego, zdaniem uczestników, szkolenia. W czasie tych siedmiu edycji mieliśmy już szkolenia z tanatokosmetologii, dla somelierów i barmanów, czy też profesjonalnej pielęgnacji stóp – mówi Łucja Stolpa, kierownik działu ds. projektów MOPS w Cieszynie - szkolenia mają charakter indywidualny i często niszowy. W ramach projektu pokrywamy uczestnikom zarówno koszty szkolenia, materiałów, jak i dojazd. Projekt przewiduje 6 tys. zł. na każdego uczestnika.
Pani Gabrysia marzy by zająć się kwiatami, ale ma poważne obawy, czy uda się jej to marzenie zrealizować. Na rynku pracy jest ciężko młodym, a co dopiero osobom w moim wieku – mówi pani Gabrysia – mimo to będę próbować, bo te spotkania pomagają mi otwierać się na innych ludzi, podnoszą moją wartość. Jestem bardzo zadowolona i cieszę się że tutaj jestem.
Dla pani Marii projekt to szansa na ukończenie kursu grafiki i projektowania stron WWW. Chcę podjąć pracę, ale ze względu na niepełnosprawność musi to być praca siedząca – tłumaczy pani Maria - istnieje ryzyko, że za parę lat nie będę mogła wychodzić z domu, dlatego muszę być na taką ewentualność przygotowana.
Projekt systemowy „Aktywna Integracja Społeczna w Cieszynie” realizowany jest od 2008 r. W tym czasie z jego oferty skorzystały 194 osoby. Ok. ¼ z nich podejmowała pracę, są też osoby, które założyły własną działalność gospodarczą. Od zeszłego roku pojawiła się jeszcze jedna możliwość – dodaje Łucja Stolpa - możemy kierować uczestników na staże. W ubiegłym roku skorzystało z takiej możliwości czterech uczestników. MOPS pokrywa koszty stypendium stażowego.
Każda pomocna dłoń wyciągnięta w stronę osób wykluczonych społecznie to szansa dla nich na lepsze życie. Jestem tu, bo chcę się rozwijać, a przecież każdy z nas zasługuje na szczęście i lepsze życie – podkreśla pani Maria
Projekt realizowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
artykuł sponsorowany