Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: banery wyborcze a uchwała krajobrazowa

W Cieszynie obowiązuje Ustawa Krajobrazowa, która jasno określa sposób i możliwość rozmieszczenia reklam wyborczych. Nie zawsze jednak Komitety Wyborcze jej przestrzegają, a czasami o przepisach nawet – jak tłumaczą - nie wiedzą…

Uchwała krajobrazowa obowiązuje w Cieszynie od 2019 roku. Wprowadzana jest etapami. Jej zadaniem jest ochrona krajobrazu miejskiego, jego ujednolicenie i uestetycznienie, słowem wprowadzenie ładu w miejskiej przestrzeni. Pisaliśmy Uchwała krajobrazowa – kolejny etap Ostatnie tygodnie na dostosowanie do wymogów uchwały krajobrazowej 

Kampania wyborcza na ostatniej prostej – dziś w nocy rozpocznie się cisza wyborcza. Ale temat wyborczy, jakim są banery reklamowe w przestrzeni miejskiej, porusza mieszkańców Cieszyna.

Do naszej Redakcji wpłynął e-mail od Czytelnika, który zajął się tematem banerów wyborczych w Cieszynie:

Obserwując to co się dzieje w kwestii reklamy przedwyborczej w tym ulotek i banerów musze stwierdzić, iż w samym, Cieszynie jest to na szczęście uregulowane. Są miejsca wyznaczone, oraz wielkości tych reklam unormowane.

Jest tutaj dużo lepiej niż w innych regionach i miastach gdzie trudno nawet odczytać te informacje z uwagi na ogromną ilość rozwieszanych banerów w praktycznie każdym miejscu co często zagraża nawet bezpieczeństwu w ruch drogowym.

Niestety w Cieszynie są komitety wyborcze i ich kandydaci którzy nie respektują żadnych zasad czy prawa w tym zakresie. Rozwieszają swoje banery, tablice i inne materiały gdzie się tylko da. Nie opłacają zajmowanych miejsc. Służby robią wszystko co tyko możliwe by prawo było przestrzegane angażując w tym celu sporo ludzi, którzy powinni zajmować się w tym czasie bardziej potrzebnymi sprawami. Zachodzi jednak pytanie czy  tak naprawdę te komitety wyborcze powinny być dopuszczane do wyborów? Czy ludzie z ich list łamiących w bezczelny sposób prawo mają moralne prawo ubiegać się o mandaty? […] – zapytuje Czytelnik.

Temat banerów wyborczych ostatnio poruszony został przez Tomasza Dyszkiewicza w wywiadzie z Anną Syrokosz z Urzędu Miejskiego w Cieszynie (samodzielne stanowisko do spraw architektury miejskiej, zabytków i ochrony krajobrazu), który został opublikowany na facebookowym profilu Wymagajmy. Pracownica Urzędu Miejskiego tłumaczy, że  interwencji w tym kampanijnym okresie musiała podjąć sporo, bo 25 – były to reklamy niezgodne z Uchwałą Krajobrazową.

- Nie liczę tu spraw, które są niezgodne z innymi przepisami. Wtedy zgłaszam to do odpowiednich służb. Jak na przykład widzę, że jest reklama bez zgody na zajęcie pasa drogowego to do Miejskiego Zarządu Dróg albo do Wojewódzkiego. […] Niestety, jest takich spraw trochę, […] Każda reklama, która jest umieszczona powinna mieć zgodę zarządcy czy właściciela terenu, niezależnie czy jest to płot prywatny, wtedy jest zgoda osoby prywatnej, a jeżeli w przestrzeni publicznej, to należy pamiętać, że ta przestrzeń nie jest niczyja – jest ona nasza przestrzenią wspólną, nad którą jest zarządca. I tak na przykład w przypadku dróg, gdzie bardzo często się pojawiają banery wyborcze powinna być uzyskana decyzja na zajęcie pasa drogowego i opłacony konkretny czas ekspozycji tej reklamy - tłumaczy Anna Syrkosz.

W sumie zasady umieszczania reklam wyborczych w zgodzie z Uchwałą Krajobrazową są dość proste:

- W Uchwale Krajobrazowej Cieszyna rzeczywiście mamy określone zasady dla reklamy wyborczej. […] Jest to kilka prostych zasad. Przede wszystkim dbamy o zabytki i o zieleń w związku z tym, nie wolno umieszczać reklamy wyborczej na zabytkach i nie wolno jej umieszczać na drzewach. […] Reklama wyborcza nie powinna przekraczać 3 metrów kwadratowych. […] Materiały, na których jest drukowana reklama wyborcza powinny to być materiały możliwe do recyclingu – wyjaśnia Syrkosz.

Jak podkreśla pracownica UM w Cieszynie, większość interwencji dotyczy kandydatów do Sejmiku, którzy nie są „stela” i nie wiedzą, że w Cieszynie jest Uchwała Krajobrazowa, dodając, że zazwyczaj po jej interwencji w sztabie danego kandydata, reklamy są usuwane jeśli nie tego samego dnia, to kolejnego. Wizja kar i świadomość społeczna, tego, że prawo krajobrazowe w Cieszynie obowiązuje – a co za tym idzie możliwość pogorszenia wizerunku kandydata wśród mieszkańców - skutecznie zmusza kandydatów i ich sztaby do szybkiej reakcji.

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: