Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ciepło popłynie z Trzyńca?

Czy mieszkania w Czeskim Cieszynie będą ogrzewane z ciepłowni w Trzyńcu? Plany są, ale na razie podpisano wstępne memorandum w tej sprawie.

W miniony piątek, tj. 6 grudnia przedstawiciele miasta Czeski Cieszyn podpisali porozumienie o współpracy w zakresie ogrzewania mieszkań z firmą Energetika Třinec.

Dokument ten stanowi pierwszy krok w przygotowaniach do realizacji projektu budowy ciepłociągu, który ma dostarczać ciepło do Czeskiego Cieszyna ze źródła w elektrociepłowni E3 należącej do spółki Energetika Třinec, będącej częścią Huty Trzyniec. Ciepło pochodzić będzie z kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Jak podają włodarze Czeskiego Cieszyna, abyprojekt mógł zostać zrealizowany, konieczna jest modernizacja dotychczasowego systemu produkcji ciepła opartego na węglu na system parowo-gazowy. Zmiany te mają zostać zakończone do końca 2027 roku. Energetika Třinec już rozpoczęła przetarg na dostawcę odpowiedniej technologii.

Strony umowy zadeklarowały swoją odpowiedzialność społeczną w realizacji celów wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu. Są świadome, że ich osiągnięcie wymaga kosztownych zmian technologicznych i inwestycji.

Zmiany w systemie ogrzewania Czeskiego Cieszyna

Obecnie miasto Czeski Cieszyn ogrzewa mieszkania za pomocą gazu poprzez spółkę Teplo Těšín.

 – Wykorzystanie ciepła z elektrociepłowni pozwoli na strategiczne zmniejszenie zużycia paliw kopalnych. Chcemy zapewnić mieszkańcom niezawodne, efektywne i przystępne cenowo dostawy ciepła – zauważył burmistrz Czeskiego Cieszyna Karel Kula.

Obie strony rozpoczną teraz prace nad szczegółowym przygotowaniem projektu, starając się o dofinansowanie ze środków przeznaczonych na redukcję emisji dwutlenku węgla.

Jak informują czeskocieszyńskie władze, Energetika Třinec ma wieloletnie doświadczenie w ogrzewaniu domów. Dzięki centralnemu systemowi dostarcza ciepło do Trzyńca, w tym do szkół, szpitali i innych obiektów, przy czym 2/3 energii trafia do gospodarstw domowych.

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: