Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ciekawe i użyteczne rozwiązania zaprojektowane przez studentów

Warto odwiedzić Oranżerię Zamku Cieszyn, by obejrzeć prace laureatów XX edycji konkursu „Graduation Projects”. Na wystawie zaprezentowano trzydzieści spośród 312 nadesłanych projektów przedmiotów funkcjonalnych i estetycznych zarazem. Konkurs „Graduation Projects” ma bowiem na celu wyłonienie i przedstawienie najciekawszych prac dyplomowych z zakresu projektowania wykonanych przez studentów wzornictwa przemysłowego. A są to prace warte uwagi, gdyż każdemu z nas może przydać się proponowane przez młodych projektantów rozwiązania.

Zwłaszcza, że – jak zauważyła podczas zorganizowanego 11 marca wernisażu wystawy prof. Czesława Frejlich, jurorka zarówno w tej, jak i poprzednich edycjach konkursu – młodzi projektanci wybierają tematy odpowiedzialne społecznie: jest sprzęt medyczny, sprzęt dla osób niepełnosprawnych. - To nie są już tematy piękne jak na przykład ładna ceramika, czy tego typu rzeczy – zauważyła jurorka, która przez wiele lat przyglądała się trendom panującym wśród młodych projektantów i zauważyła wyraźną zmianę tematów, którymi się oni interesują.

Ta edycja konkursu oraz wystawa pokonkursowa są także wyjątkowe ze względu na jubileusz. Pierwszy przegląd prac dyplomowych odbył się bowiem 20 lat temu, w 2002 roku. Wówczas redakcja kwartalnika projektowego „2+3D” zaprosiła absolwentów polskich uczelni projektowych do zaprezentowania swoich dyplomów. Nadesłano wtedy 45 zgłoszeń, spośród których wybrano 7 prac do publikacji na łamach kwartalnika. Cztery lata później do przedsięwzięcia włączył się Zamek Cieszyn jako organizator cyklicznych wystaw. Dyplomanci – oprócz możliwości zaprezentowania dyplomów w „2+3D” – zyskali szansę pokazania odbiorcom swoich prac na żywo. W 2010 roku przegląd stał się międzynarodowy. Biorą w nim udział absolwenci wydziałów projektowych z uczelni z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Jak czytamy na stronach internetowych „Graduation Projects” „Przegląd od początku nie miał charakteru klasyfikacji konkursowej – nie ustala się kolejności miejsc ani nie przyznaje nagród. Dyplomy są oceniane w dwóch kategoriach: 2D – grafiki użytkowej (w tym projektowania stron internetowych, użytkowych projektów aktywnych czy aplikacji ekranowych) oraz 3D – wzornictwa przemysłowego (z uwzględnieniem tkanin, ubioru, szkła i ceramiki). Konkursowe jury wybiera określoną liczbę dyplomów do prezentacji na wystawie, w katalogu oraz na stronie Graduation Projects. Uczestnikami mogą być dyplomanci kierunków projektowych z Czech, Polski, Słowacji i Węgier oraz obywatele tych państw studiujący poza krajami Grupy Wyszehradzkiej. Można zgłaszać prace zarówno licencjackie, jak i magisterskie.”

Wystawę oglądać można do 22 maja codziennie w godz. 10.00–17.00 w Zamku Cieszyn w sali wystawowej, budynek A. Jednak od 25.04. do 06.05.2022 wystawa będzie niedostępna dla odwiedzających.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-03-21 20:43:40
tom lem: ... ja nie mogę „Graduation Projects” zamiast - Projekty dyplomowe i jeszcze obfotografowane gęby, zamiast wyróżnionych (prac) Projektów Dyplomowych. To tylko w kuźni cieszyńskiego zamku mogli wymyślić promując cieszyńską Sorbone z Bielskiej ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: