Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Choinka z Beskidów, najlepsza na święta

Zdobiła Plac Zamkowy w Warszawie i Park Śląski w Chorzowie. Często trafia także do naszych domostw. Pachnąca beskidzkim lasem, przybliża magię Świąt Bożego Narodzenia... Dlaczego warto wybrać choinkę z Beskidów o to zapytaliśmy w Nadleśnictwie Wisła.  

Kilkukrotnie choinka świerkowa z Nadleśnictwa Wisła zdobiła Plac Zamkowy w Warszawie. Drzewka z Beskidów ozdabiały też katowicki rynek, okolice Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, a także niedawno Park Śląski w Chorzowie. - Drzewka przekazujemy również na cele użyteczności publicznej dla Miasta Wisła i Gminy Istebna, a także wielu szkołom, domom opieki i domom dziecka. Chcemy, aby choć w ten sposób przybliżyć wszystkim magię Świąt i niepowtarzalny aromat świerkowej choinki – mówi Magdalena Mijal, Starszy Specjalista Służby Leśnej, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Wisła.

Każdy może tę niezwykłą magię zabrać pod swój dach. Jeśli chcemy gościć choinkę z pewnego źródła, wypięlęgnowaną przez leśników warto zajrzeć do siedziby nadleśnictwa. - Ceny choinek nie uległy zmianom od zeszłego roku – choinkę wysokości do 1,5 metra można kupić za 20 zł, a taką do 2,5 metra za 30 zł. Kupując choinkę bezpośrednio u leśników można mieć gwarancję niskiej ceny, legalnego pochodzenia i świeżości takiej choinki. W dodatku drzewka pozyskujemy w ramach przemyślanych zabiegów hodowlanych, nie szkodząc środowisku. Nie należy dać się zwieść reklamom o ekologicznej sztucznej choince! Jedyna ekologiczna choinka to ta naturalna, z lasu. Choinki w tym roku będziemy sprzedawać w Gminie Istebna przy Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej oraz na Szkółce Leśnej Wyrchczadeczka w dniach 10-11 grudnia (piątek, sobota), 17-18 grudnia (piątek, sobota) oraz 20-23 grudnia (poniedziałek-czwartek) w godzinach 8:00-15:00, natomiast w Wiśle przy siedzibie Nadleśnictwa Wisła (ul. Czarne 6) w dniach: 17-18 grudnia oraz 20-23 grudnia (poniedziałek-czwartek) w godzinach 8:00-15:00. Gratis dorzucamy drewnianą bombkę, żeby przypomnieć, że ozdoby świąteczne też można kupić czy samemu zrobić bez szkody dla środowiska. Wtedy taka choinka jest unikatowa i jedyna w swoim rodzaju – dodaje Magdalena Mijal.

Tradycyjnie największą bożonarodzeniową popularnością cieszą się świerki. -  Choinka świerkowa co prawda dość szybko zrzuca igły, ale pachnie najładniej ze wszystkich możliwych do wyboru gatunków, stąd jej popularność. Coraz częściej również jesteśmy pytani o sprzedaż choinek w doniczkach. Na Szkółce Wyrchczadeczka można kupić takie choinki, ale małe, wielkości do 0,5 metra. O większe trzeba pytać w innych punktach sprzedaży. Należy jednak pamiętać o tym, że choinki w doniczkach wymagają czasu na przystosowanie się do ujemnych temperatur powietrza po czasie spędzonym w domu. I aby takie drzewko można było wysadzić na wiosnę w ogrodzie, trzeba umieścić go wcześniej w pomieszczeniu o temperaturze przejściowej. Często też choinki kupowane w doniczkach od nierzetelnych sprzedawców mają niestety ucięte korzenie i nie będą miały szans przeżycia po wysadzeniu do gruntu – dodaje rzecznik Nadleśnictwa Wisła.

Kiedy więc najlepiej wybrać się po choinkę? Im później, tym lepiej... - Choinkę najlepiej kupić tuż przed świętami. Jeśli kupowana jest od leśników, to będzie ona na pewno świeżo ścięta. Nie pozyskujemy drzewek na zapas, dlatego kupując u nas ma się gwarancję, że igły nie opadną prędko. Oczywiście jeśli jest w odpowiedni sposób przechowywana tzn. nie przy źródłach ciepła oraz podlewana – poleca  Magdalena Mijal.

Co z naturalną choinką zrobić, kiedy magia świąt już minie? - Choinkę po świętach można wrzucić do kompostownika lub spalić w ognisku. W większych miastach można oddać choinkę do specjalnego skupu, gdzie przerabiana jest na kompost lub spalana w elektrociepłowni – dodaje rzecznik wiślańskiego nadleśnictwa.

Leśnicy w okresie bożonarodzeniowym prowadzą edukacyjne akcje, podczas których chętnie doradzą Wam w kwestii wyboru drzewek na tradycyjną choinkę. - Jesteśmy już po jednej akcji, która miała miejsce w ubiegły weekend w Istebnej na II Istebniańskim Jarmarku Świątecznym, gdzie rozdaliśmy 50 sztuk choinek. Natomiast w Wiśle będziemy rozdawać choinki podczas Świątecznego Jarmarku z Tradycją w liczbie 80 sztuk w dniach 11 i 12 grudnia w godzinach 13:00-15:00. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy, doradzimy też w razie potrzeby co robić z choinką po świętach. A jak ktoś ma jakieś wątpliwości czy pytania to bardzo chętnie pomożemy telefonicznie lub osobiście w kancelariach leśnictw – dodaje Magdalena Mijal.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-12-10 08:11:31
Bubaszak: Trzeba skończyć z tym barbarzyństwem! Wycinanie drzew które rosną wiele lat, tylko po to, żeby przez parę dni czcić pamięć rzekomych narodzin, fałszywego proroka judejczyków to absurd!
2021-12-10 13:59:45
robespierre: Choinka w odniesieniu do chrześcijaństwa, w założeniu ma stanowić symbol Drzewa Życia i wyrażać nadzieję powrotu do pierwotnej ludzkiej szczęśliwości z Edenu, w związku z pamiątką Wcielenia Pańskiego. Jest to tradycja pochodzenia niemieckiego i na ziemiach polskich rozpowszechniła się dopiero w okresie zaborczym (XVIII-XIX). Początkowo choinki były podwieszane pod powałą, dopiero później przyjęły znane nam formy. Zwyczaj został zapożyczony przez chrześcijaństwo z wcześniejszych kultur. Zwyczajowo w krajach słowiańskich stosowane były właśnie podłaźniczki, które z czasem zostały wyparte przez znane nam choinki. Zgodnie z tradycją, choinki stawiane są w wigilię pamiątki Wcielenia Pańskiego i towarzyszą nam aż do Gromnic, czyli 2 lutego.
2021-12-10 14:00:53
robespierre: Jak napisał Goethe w "Fauście": Wszelka teoria jest szara, drogi przyjacielu, a złote drzewo życia jest wiecznie zielone.
2021-12-10 14:43:49
suski: donek reanimacja - z odwykiem czy obyło się bez?
2021-12-10 20:34:21
miriam11: Pati ,zaś ci wycinają te pierony !!!
2021-12-11 17:39:36
acd1055: Artykuł promujacy biznesy - pasibrzuchów, badylarzy i wszelakiej maści nierobów co sadzą sadzonki za 5 zł a po kilku latach je niszczą ścinając i sprzedając. Gdzie tu ekologia i ochrona środowiska.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: