Choinka z Beskidów, najlepsza na święta
Kilkukrotnie choinka świerkowa z Nadleśnictwa Wisła zdobiła Plac Zamkowy w Warszawie. Drzewka z Beskidów ozdabiały też katowicki rynek, okolice Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, a także niedawno Park Śląski w Chorzowie. - Drzewka przekazujemy również na cele użyteczności publicznej dla Miasta Wisła i Gminy Istebna, a także wielu szkołom, domom opieki i domom dziecka. Chcemy, aby choć w ten sposób przybliżyć wszystkim magię Świąt i niepowtarzalny aromat świerkowej choinki – mówi Magdalena Mijal, Starszy Specjalista Służby Leśnej, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Wisła.
Każdy może tę niezwykłą magię zabrać pod swój dach. Jeśli chcemy gościć choinkę z pewnego źródła, wypięlęgnowaną przez leśników warto zajrzeć do siedziby nadleśnictwa. - Ceny choinek nie uległy zmianom od zeszłego roku – choinkę wysokości do 1,5 metra można kupić za 20 zł, a taką do 2,5 metra za 30 zł. Kupując choinkę bezpośrednio u leśników można mieć gwarancję niskiej ceny, legalnego pochodzenia i świeżości takiej choinki. W dodatku drzewka pozyskujemy w ramach przemyślanych zabiegów hodowlanych, nie szkodząc środowisku. Nie należy dać się zwieść reklamom o ekologicznej sztucznej choince! Jedyna ekologiczna choinka to ta naturalna, z lasu. Choinki w tym roku będziemy sprzedawać w Gminie Istebna przy Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej oraz na Szkółce Leśnej Wyrchczadeczka w dniach 10-11 grudnia (piątek, sobota), 17-18 grudnia (piątek, sobota) oraz 20-23 grudnia (poniedziałek-czwartek) w godzinach 8:00-15:00, natomiast w Wiśle przy siedzibie Nadleśnictwa Wisła (ul. Czarne 6) w dniach: 17-18 grudnia oraz 20-23 grudnia (poniedziałek-czwartek) w godzinach 8:00-15:00. Gratis dorzucamy drewnianą bombkę, żeby przypomnieć, że ozdoby świąteczne też można kupić czy samemu zrobić bez szkody dla środowiska. Wtedy taka choinka jest unikatowa i jedyna w swoim rodzaju – dodaje Magdalena Mijal.
Tradycyjnie największą bożonarodzeniową popularnością cieszą się świerki. - Choinka świerkowa co prawda dość szybko zrzuca igły, ale pachnie najładniej ze wszystkich możliwych do wyboru gatunków, stąd jej popularność. Coraz częściej również jesteśmy pytani o sprzedaż choinek w doniczkach. Na Szkółce Wyrchczadeczka można kupić takie choinki, ale małe, wielkości do 0,5 metra. O większe trzeba pytać w innych punktach sprzedaży. Należy jednak pamiętać o tym, że choinki w doniczkach wymagają czasu na przystosowanie się do ujemnych temperatur powietrza po czasie spędzonym w domu. I aby takie drzewko można było wysadzić na wiosnę w ogrodzie, trzeba umieścić go wcześniej w pomieszczeniu o temperaturze przejściowej. Często też choinki kupowane w doniczkach od nierzetelnych sprzedawców mają niestety ucięte korzenie i nie będą miały szans przeżycia po wysadzeniu do gruntu – dodaje rzecznik Nadleśnictwa Wisła.
Kiedy więc najlepiej wybrać się po choinkę? Im później, tym lepiej... - Choinkę najlepiej kupić tuż przed świętami. Jeśli kupowana jest od leśników, to będzie ona na pewno świeżo ścięta. Nie pozyskujemy drzewek na zapas, dlatego kupując u nas ma się gwarancję, że igły nie opadną prędko. Oczywiście jeśli jest w odpowiedni sposób przechowywana tzn. nie przy źródłach ciepła oraz podlewana – poleca Magdalena Mijal.
Co z naturalną choinką zrobić, kiedy magia świąt już minie? - Choinkę po świętach można wrzucić do kompostownika lub spalić w ognisku. W większych miastach można oddać choinkę do specjalnego skupu, gdzie przerabiana jest na kompost lub spalana w elektrociepłowni – dodaje rzecznik wiślańskiego nadleśnictwa.
Leśnicy w okresie bożonarodzeniowym prowadzą edukacyjne akcje, podczas których chętnie doradzą Wam w kwestii wyboru drzewek na tradycyjną choinkę. - Jesteśmy już po jednej akcji, która miała miejsce w ubiegły weekend w Istebnej na II Istebniańskim Jarmarku Świątecznym, gdzie rozdaliśmy 50 sztuk choinek. Natomiast w Wiśle będziemy rozdawać choinki podczas Świątecznego Jarmarku z Tradycją w liczbie 80 sztuk w dniach 11 i 12 grudnia w godzinach 13:00-15:00. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy, doradzimy też w razie potrzeby co robić z choinką po świętach. A jak ktoś ma jakieś wątpliwości czy pytania to bardzo chętnie pomożemy telefonicznie lub osobiście w kancelariach leśnictw – dodaje Magdalena Mijal.
KOD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.